Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Karta podatkowa. Prosty sposób na rozliczenie podatków

0
Podziel się:

Przedsiębiorca może wybrać różne formy opodatkowania. Jedną z nich jest karta podatkowa, jeden z najprostszych sposobów rozliczania podatków.

W pewnych okolicznościach prawo do rozliczania się kartą podatkową można stracić
W pewnych okolicznościach prawo do rozliczania się kartą podatkową można stracić (pixabay.com / CC0)

Przedsiębiorca może wybrać różne formy opodatkowania. Jedną z nich jest karta podatkowa. To najprostszy sposób rozliczeń podatkowych. Może być wybrana zarówno przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę cywilną.

Specyfika karty podatkowej

Karta podatkowa jest jednym z najprostszych sposobów rozliczania podatków. Nie wymaga prowadzenia księgowości, nie trzeba składać tradycyjnych deklaracji. Wystarczy, że przedsiębiorca co miesiąc będzie odprowadzał do urzędu skarbowego stałą kwotę podatku. Jest ona zwykle niewielka i w ogóle nie zależy od tego, jaki dochód przedsiębiorca osiąga.
Zależy natomiast od tego:

  • jaki rodzaj działalności prowadzimy;
  • ilu mieszkańców ma gmina, w której prowadzimy działalność;
  • ilu pracowników zatrudniamy.

W przypadku karty podatkowej mamy sytuację podobną jak ze składkami ZUS. Nawet jeśli w danym miesiącu nic nie zarobimy, a nawet poniesiemy stratę, będziemy musieli zapłacić podatek. Mało tego, straty tej nie można rozliczyć w kolejnych latach. Dodatkowo przedsiębiorcy będzie bardzo trudno uzyskać kredyt. Bank nie będzie w stanie przeprowadzić oceny zdolności kredytowej. Wszystko dlatego, że nie zna faktycznego dochodu.

Stawki karty podatkowej w 2018 r.

Wysokość stawek karty podatkowej podawana jest przez ministerstwo rozwoju i finansów. Żeby móc rozliczać się przy pomocy karty podatkowej przedsiębiorca:

  • nie może prowadzić innej działalności gospodarczej;
  • małżonek przedsiębiorcy nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym samym zakresie;
  • nie może wytwarzać wyrobów opodatkowanych akcyzą;
  • musi działać na terytorium Polski.

Oprócz tego działalność musi spełniać określone kryteria określone przez Ministerstwo Finansów. Chodzi o to, by była to działalność usługowa albo wytwórczo-usługowa, działalność gastronomiczna, usługi transportowe, usługi rozrywkowe, sprzedaż posiłków domowych w mieszkaniach, a także wolne zawody świadczone w zakresie ochrony zdrowia, a także opieka domowa czy usługi edukacyjne, np. udzielanie lekcji.

Jak rozliczać się kartą podatkową?

Żeby rozliczać się kartą podatkową, trzeba zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, wypełniając wniosek PIT-16 w terminie do 20 stycznia. Co istotne, nie trzeba tego co roku potwierdzać. Poinformowania urzędu skarbowego wymaga zmiana formy opodatkowania. Rozliczając się kartą podatkową, trzeba zapłacić podatek do 7 dnia miesiąca za ubiegły miesiąc. W grudniu opłatę trzeba uregulować do 28 grudnia roku podatkowego.

Jak zrezygnować z karty podatkowej?

Jeśli przedsiębiorca chce zmienić formę opodatkowania, musi do 20 stycznia poinformować o tym urząd skarbowy. Istnieje też możliwość zrezygnowania z tej formy rozliczania się. Gdy przedsiębiorca otrzyma decyzję o tym, jak wysoki podatek ma do zapłacenia, to może to zrobić w ciągu 14 dni od dnia, gdy ją dostał.

Prawo do rozliczania się kartą podatkową można też stracić. Prawa pozbawia urząd skarbowy, jeśli przedsiębiorca nie stosuje się do określonych wymogów. Może to być np. brak ewidencji zatrudnienia albo faktury, które wystawia przedsiębiorca, są nierzetelne albo we wniosku do urzędu skarbowego podano nieprawdziwe dane.

W takiej sytuacji decyzja o opodatkowaniu w formie karty podatkowej wygasa. Przedsiębiorca musi wtedy założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów i zapłacić podatek dochodowy za cały rok na zasadach ogólnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)