Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MR udostępniło standard niefinansowego raportowania dla firm

0
Podziel się:

Około 300 firm będzie musiało od 1 stycznia 2017 r. przygotowywać raporty niefinansowe. Od wtorku mogą korzystać z przetłumaczonego na język polski standardu takiego raportowania - ogłoszono we wtorek podczas konferencji "Raportowanie niefinansowe w Polsce".

MR udostępniło standard niefinansowego raportowania dla firm
(EAST NEWS)

Polską wersję najbardziej popularnego standardu raportowania niefinansowego Global Reporting Initiative G4 (GRI G4) resort rozwoju we wtorek opublikował na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z unijną dyrektywą od 2017 roku niektóre firmy w sprawozdaniach z działalności przedstawiać będą istotne informacje dotyczące kwestii środowiskowych, spraw społecznych i pracowniczych, poszanowania praw człowieka czy przeciwdziałania korupcji i łapownictwu. Dyrektywa weszła w życie 6 grudnia 2014 r., a resort finansów pracuje nad jej implementacją do polskiego prawa.

Dyrektor biura ministra rozwoju Anna Wójcik mówiła w czasie konferencji, podczas której zaprezentowano wytyczne GRI G4, że strategie rozwoju polskich firm coraz częściej uwzględniają założenia CSR (Corporate Social Responsibility - Społeczna Odpowiedzialność Biznesu).

- Tematyka CSR jest podejmowana także przez małe i średnie przedsiębiorstwa, którym niestety znacznie trudniej realizować zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju, niż firmom dużym. Polskie firmy coraz częściej zaczynają dostrzegać korzyści, jakie przynosi CSR. Wspierając inicjatywy społeczne, przyciągając innowacje, czy działając na korzyść regionu podnoszą tym samym konkurencyjność swoich firm - powiedziała.

Zaznaczyła, że od przyszłego roku wiele np. spółek giełdowych będzie musiała publikować dane potwierdzające, że prowadzą w swojej działalności politykę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego podejścia do biznesu.

- Wierzymy, że dostępność w języku polskim tego standardu, który jest najbardziej popularnym standardem raportowania niefinansowego, ułatwi przygotowanie raportów społecznych i raportów zrównoważonego rozwoju - powiedziała Wójcik.

Zaznaczyła, że kwestia odpowiedzialnego podejścia do prowadzonej działalności została dostrzeżona w wizji rozwoju Polski na następne lata zawartej w "Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" przygotowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Według menedżerki w spółce CSRInfo i członka komitetu nadzorującego powstanie polskiej wersji standardu, Liliany Anam raportowanie niefinansowe odzwierciedla szersze zmiany w myśleniu zarówno o firmie, jak i o gospodarce. - Już od wielu lat słyszymy, że PKB nie jest najlepszą miarą, która pokazywałaby nasz rozwój społeczny i gospodarczy. Od wielu lat też słyszymy, że pomnażanie kapitału finansowego nie jest jedyną rolą firmy - mówiła Anam.

Jej zdaniem raportowanie niefinansowe wprowadza fundamentalną zmianę w myśleniu o firmie i o jej działaniu, ale jeszcze większe znaczenia będą miały decyzje, które będą podejmowane na podstawie tych raportów. - Więc niezwykle ważne jest, jaka będzie jakość tych raportów i jaka informacja będzie w nich zawarta - dodała.

Wyjaśniła, że globalne prowadzenie biznesu wymaga komunikowania się globalnym językiem, a takim są dziś standardy międzynarodowe. - Dlatego zdecydowaliśmy, że taką największą pomocą dla polskich przedsiębiorców będzie udostępnienie standardu GRI G4 - powiedziała.

Zdaniem Anam część polskich firm jest już przygotowana do wprowadzenia nowego raportowania i robią to od lat. Jak zaznaczyła, jest to jednak wąska grupa. Liczniejsza jest grupa firm, które do wdrożenia raportowania niefinansowego się dopiero przygotowuje, ale najliczniejsza jest grupa przedsiębiorstw nieprzygotowanych. Do tych należą firmy, które albo w ogóle nie słyszały o nowych obowiązkach, ale także takie, które odkładają decyzję w tej sprawie na później oraz firmy "spanikowane".

Zastępca dyrektora departamentu rachunkowości i rewizji finansowej w Ministerstwie Finansów Agnieszka Stachniak poinformowała natomiast, że projekt noweli ustawy o rachunkowości, nad którym pracuje MF, implementującej unijną dyrektywę o raportowaniu niefinansowym może jesienią stać się aktem prawnym, który będzie miał zastosowanie od 1 stycznia 2017 r.

Do ujawniania danych niefinansowych w specjalnych raportach będą zobowiązane firmy tzw. interesu publicznego, które średniorocznie zatrudniają co najmniej 500 osób oraz jednocześnie spełniają jedno z kryteriów: suma ich aktywów wynosi co najmniej 20 mln euro; przychody netto ze sprzedaży wynoszą co najmniej 40 mln euro.

Ujawniać informację na temat różnorodności (o polityce różnorodności w odniesieniu do składu jej organów) mają spółki giełdowe spełniające co najmniej dwa z trzech kryteriów: 250 pracowników; 20 mln euro aktywów; 40 mln euro przychodów ze sprzedaży.

Zgodnie z informacjami MR wytyczne GRI G4 mają charakter uniwersalny i są odpowiednie dla wszystkich organizacji (dużych i małych) na całym świecie. Według resortu standard umożliwia elastyczne dostosowanie do potrzeb raportującej organizacji, zawiera konkretne wskaźniki oraz ułatwia sam proces raportowania. Wskazano, że 60 proc. raportujących globalnie firm korzysta ze standardu GRI G4 lub się do niego odnosi.

Standard GRI G4 w wersji polskiej dostępny jest na stronie Ministerstwa Rozwoju: http://www.mr.gov.pl/strony/zadania/wsparcie-przedsiebiorczosci/spoleczna-odpowiedzialnosc-przedsiebiorstw-csr/raportowanie-spoleczne/

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)