Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ocena koniunktury wśród przedsiębiorców coraz bardziej pozytywna

0
Podziel się:

W lutym dyrektorzy przedsiębiorstw z większości branż pozytywnie oceniają koniunkturę. Firmy z branży przetwórstwo przemysłowe od stycznia zeszłego roku (z wyjątkiem grudnia ub. r.) oceniają koniunkturę optymistycznie, w lutym - nieco lepiej niż w styczniu - podał w poniedziałek GUS.

Ocena koniunktury wśród przedsiębiorców coraz bardziej pozytywna
(Fotolia)

W lutym dyrektorzy przedsiębiorstw z większości branż pozytywnie oceniają koniunkturę. Firmy z branży przetwórstwo przemysłowe od stycznia zeszłego roku (z wyjątkiem grudnia 2015 r.) oceniają koniunkturę optymistycznie, w lutym - nieco lepiej niż w styczniu - podał w poniedziałek GUS.

Z komunikatu wynika, że dyrektorzy firm budowlanych formułują oceny koniunktury mniej pesymistyczne niż w styczniu i analogicznym miesiącu czterech poprzednich lat.

"Od początku 2014 roku opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego są pozytywne, w bieżącym miesiącu - zbliżone do zgłaszanych w styczniu, choć nieco mniej korzystne od formułowanych przed rokiem. Oceny z zakresu handlu detalicznego w lutym są nieznacznie pesymistyczne, nieco gorsze niż przed miesiącem i zbliżone do zgłaszanych przed rokiem" - napisano w komunikacie.

Również firmy zajmujące się transportem i gospodarką magazynową od lutego 2015 r. oceniają koniunkturę gospodarczą pozytywnie, w lutym 2016 r. - nieco lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat.

"Po raz pierwszy od września 2015 r. opinie formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią są w niewielkim stopniu pozytywne i lepsze niż w lutym ostatnich siedmiu lat. Od początku 2012 roku nieznacznie poprawiają się korzystne oceny koniunktury formułowane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji. Najbardziej optymistyczne opinie spośród badanych rodzajów działalności, choć nieco ostrożniejsze od sygnalizowanych w styczniu 2016 r., formułują jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia" - napisano w komunikacie Urzędu.

Jak zauważyli analitycy GUS, przedsiębiorcy w ostatnich miesiącach coraz rzadziej zgłaszają barierę związaną z niedostatecznym popytem przy jednoczesnym wzroście problemów wynikających z niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Równolegle - coraz częściej - sygnalizują wzrost niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej. Z badania wynika też, że w lutym portfel zamówień krajowy oraz - w mniejszym stopniu - zagraniczny oceniany jest negatywnie, co wpływa na ograniczenie bieżącej produkcji oraz pesymistyczne opinie dotyczące bieżącej sytuacji finansowej.

"Należności przedsiębiorstw zmniejszają w niewielkim stopniu, nieco bardziej niż w styczniu i analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty jest nieznacznie mniejszy od zgłaszanego w styczniu i zbliżony do odnotowywanego przed rokiem" - napisano.

Stan zapasów wyrobów gotowych jest zbliżony do poziomu uznawanego za wystarczający. "Optymistyczne prognozy portfela zamówień i produkcji są lepsze od formułowanych w styczniu i wpływają na niewielką poprawę oczekiwań dotyczących sytuacji finansowej, negatywnych w ostatnich czterech miesiącach" - dodano.

Mimo tych prognoz przedsiębiorstwa nie planują zwiększenia zatrudnienia; w najbliższych trzech miesiącach planowane są nieznaczne redukcje. Podobnie jak w styczniu, przedsiębiorcy oczekują, że ceny wyrobów przemysłowych nie zmienią się.

Podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Oceny dotyczące ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) są nieznacznie bardziej optymistyczne od formułowanych w styczniu. Najbardziej pozytywne opinie zgłaszają podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

wiadomości
druki
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)