Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odliczenie VAT od firmowego motocykla. To musisz wiedzieć

0
Podziel się:

Podobnie jak w przypadku samochodów, nie da się obecnie odliczyć całego podatku VAT.

Odliczenie VAT od firmowego motocykla. To musisz wiedzieć
(exfordy/CC/Flickr)

Gdy firmowy motocykl kupuje przedsiębiorca będący podatnikiem VAT może skorzystać z prawa do odliczenia VAT, jeśli tylko zakup będzie służył wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Spotka jednak takie same ograniczenia jak przy zakupie samochodu osobowego.

W dobie powszechnej motoryzacji dysponowanie przez przedsiębiorcę własnym (firmowym) środkiem transportu, wykorzystywanym do celów prowadzonej działalności gospodarczej, to niemalże konieczność. Niestety rosnące ceny paliwa, zwiększające się korki w znacznym stopniu pomniejszają korzyści, z posiadanego pojazdu. Dobrym rozwiązaniem może być zastąpienie samochodu osobowego motocyklem. Jest tańszy w utrzymaniu, a także bardziej mobilny nawet w godzinach szczytu. Niestety od 1 stycznia 2011 r., podobnie jak w przypadku samochodów, można odliczyć tylko część VAT-u naliczonego przy nabyciu tego środka transportu.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przedsiębiorcy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zakup samochodu osobowego czy też innego pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wiąże się z poważnymi ograniczeniami w odliczeniu VAT-u. Z faktury zakupu można odliczyć 60 proc. podatku naliczonego, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Natomiast przy zakupie paliwa, prawo do odliczenia VAT-u zupełnie nie przysługuje.

Decydujące dla określenia zakresu prawa do odliczenia jest więc ustalenie, czy motocykl jest innym pojazdem samochodowym o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Definicji pojazdu samochodowego, jak też motocyklu ustawa o VAT jednak nie zawiera, dlatego należy skorzystać z definicji tych pojęć zawartych w Prawie o ruchu drogowym.

Oznacza to, że nabywając motocykl zamiast samochodu osobowego, ewentualne oszczędności będą miały źródło w mniejszych kosztach użytkowania, nie zaś, w możliwości odliczenia VAT w pełnym wymiarze.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwiększenie odliczenia VAT a podstawa opodatkowania PIT Należy pamiętać, że ustawa o VAT zawiera kilka ograniczeń w zakresie możliwości odliczenia.
Przejazd autostradą może być tańszy Przejazd autostradą może kosztować przedsiębiorcę co najmniej 18 proc. mniej, a w skrajnym przypadku oszczędność może wynieść nawet 44 proc. pobieranej opłaty.
Odzyskasz podatek od niezapłaconych faktur Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi? Czy od każdej faktury istnieje możliwość odzyskania podatku VAT?

Pojazd samochodowy jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego). Pojazdem silnikowym jest natomiast pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;
Motocyklem jest pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)