Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Oskładkowanie umów zleceń już od przyszłego roku. Wiceminister rozwiewa wątpliwości

19
Podziel się:

Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie umowy cywilnoprawne mają zostać oskładkowane - podał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Resort pracuje już nad nowymi przepisami.

Oskładkowanie umów zleceń już od przyszłego roku. Wiceminister rozwiewa wątpliwości
Oskładkowanie umów zleceń od początku 2022 roku. Na zdjęciu wiceminister Stanisław Szwed. (money.pl, money.pl)

Ze słów wiceministra Szweda wynika, że resort niedługo przedstawi projekt ustawy regulujący tę kwestię. Po zmianach oskładkowane będą wszystkie umowy zlecenia.

- Takie uporządkowanie systemu byłoby kolejnym krokiem w kierunku likwidacji nadużywania innych niż umowa o pracę form zatrudnienia. Wyrównałoby także warunki konkurencyjne na rynku - tłumaczy wiceminister Szwed w rozmowie z "DGP".

A co z umowami o dzieło? Szwed podkreślił, że nałożenie składek na taki rodzaj umów obecnie nie jest rozpatrywany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Przynajmniej na razie.

Zobacz także: Bunt przedsiębiorców. Tanajno: Oceniam, że ok. 60-70 proc. otwartych lokali nie miało jeszcze wizyty sanepidu lub policji

Stanisław Szwed podkreślił, że ustawa nakładająca składki na umowy zlecenia pojawi się w niedługim czasie. Przed tygodniem w Biuletynie Informacji Publicznej KPRM pojawił się "projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw".

W wykazie możemy wyczytać, że chodzi m.in. o "ujednolicenie zasad objęcia ubezpieczeniami społecznymi", a także o ustalenie "uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz ich wypłaty". Dlatego też zapytaliśmy resort, czy to ten projekt ustawy zawiera zapisy dotyczące oskładkowania umów zlecenia.

W odpowiedzi biuro prasowe resortu podkreśliło, że wspomniany projekt "nie przewiduje oskładkowania umów zlecenia oraz umów o dzieło".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
pol
2 lata temu
dość!! dość!! dość!! co trzeba zrobić byście przestali!!
tAK JAK pis
2 lata temu
nie płace podatków i nie ęde płacił. Zawsze pytam z fakturą czy beZ. 95 % woli bez. Oni i ja zadowoleni. A działalność zawie4siłem i jEST ok
12U
2 lata temu
Teraz już płacę dwie składki zdrowotne i nic z tego nie mam takie same zasady obowiązują mnie jak tego co płaci jedną teraz dowalą drugi ZUS zapewne po to żeby wypłacać emerytury niepracującym leniom niech głosują na PiS.
Jaś
2 lata temu
Ten tegoroczny rejestr umów o dzieło jest po to by się dowiedzieć ile kasy wpłynie z likwidacji umów i przekształceniu ich w umowy zlecenie które będą OSKŁADKOWANE!!! I co można!? MOŻNA!? Zaczynają sięgać do naszych kieszeni co raz głębiej!!!!!
Krwiopijcy
2 lata temu
Korporacyino -Kapitalistyczny wyzysk należy niszczyć z całą STANOWCZOŚCIĄ . Za PRLu nie było z tym ptoblemu