Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostatni dzień na upoważnienie pracodawcy do rozliczenia z fiskusem

0
Podziel się:

To ostatnia możliwość, żeby pracodawca rozliczył się z fiskusem za pracownika. Choć czas na złożenie w urzędzie skarbowym PIT-u z rozliczeniem za 2015 rok mamy do końca kwietnia, część pracowników już teraz może mieć ten obowiązek z głowy.

Ostatni dzień na upoważnienie pracodawcy do rozliczenia z fiskusem
(Stanislaw Kowalczuk/East News.)

*Dziś, 11 stycznia, mija termin składania PIT-12. Jeśli chcesz, by pracodawca rozliczył cię z fiskusem, masz czas do końca dnia na złożenie stosownego formularza. *

Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów wskazuje, że udogodnienie jest adresowane do tych osób, które w ubiegłym roku miały tylko jednego pracodawcę. Decydując się na takie rozwiązanie pracownik nie będzie mógł skorzystać z ulg podatkowych, rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani przekazać 1 procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Osoby, które chcą upoważnić pracodawcę do rozliczenia się z fiskusem, muszą złożyć PIT-12 w miejscu zatrudnienia. Wówczas to firma go zatrudniająca jest obowiązana do sporządzenia rocznego PIT-40 w imieniu podatnika oraz do przekazania go podatnikowi oraz fiskusowi do końca lutego.

PIT-12 mogą złożyć osoby uzyskujące przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego oraz pracy nakładczej, członkowie spółdzielni osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika (banku, stypendyści), osoby otrzymujące świadczenia z Funduszu Pracy, tymczasowo aresztowani lub skazani oraz osoby otrzymujące świadczenia integracyjne, np. na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym (art. 37 ust. 1 ustawy o PIT).

Formularzu PIT-12 nie mogą złożyć ci, którzy w 2015 r. zmieniali miejsca pracy czy łączyli zatrudnienie u kilku różnych pracodawców. W deklaracji PIT-12 podatnik oświadcza, że w poprzednim roku uzyskiwał dochody wyłącznie u jednego pracodawcy, że nie skorzysta z dostępnych ulg podatkowych oraz ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy z dzieckiem (jako samotnie wychowujący dziecko).

Należy pamiętać, że to podatnik składający PIT-12, a nie płatnik, ponosi odpowiedzialność za poprawność np. deklarowanych przez siebie poniesionych zeszłorocznych kosztów uzyskania przychodów oraz za spełnienie warunków uprawniających do „przerzucenia” obowiązku rocznego rozliczenia na płatnika - przypominają eksperci Tax Care.

Zatem otrzymujący PIT-12 pracodawca nie musi sprawdzać dokonanych w nim przez pracownika obliczeń i tym bardziej nie musi dochodzić, czy pracownik spełnia warunki do tego, aby mógł złożyć PIT-12. Weryfikacja zgodności danych zawartych w PIT-12 należy do organu podatkowego.

podatki
wiadomości
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)