Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Pakiet wierzycielski ułatwi odzyskiwanie długów. Część nowych przepisów wchodzi w życie

21
Podziel się:

Skrócenie formalnych etapów postępowania sądowego, dwukrotne podwyższenie limitu wartości przedmiotu sporu w trybie uproszczonym i rozstrzyganie spraw przedsiębiorców w postępowaniu grupowym - to najważniejsze zmiany pakietu wierzycielskiego, którego większość zapisów wchodzi w czwartek w życie.

Pakiet wierzycielski ułatwi odzyskiwanie długów. Część nowych przepisów wchodzi w życie
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS)

1 stycznia 2018 r. mają wejść w życie przepisy dotyczące np. Rejestru Należności Publicznoprawnych (RNP), zaś zmiany dotyczące działalności Biur Informacji Gospodarczych (BIG) będą obowiązywać od 12 listopada 2017 r. Pakiet jest elementem "100 zmian dla firm" autorstwa Ministerstwa Rozwoju.

Tylko co piąta firma nie ma problemów z dłużnikami

Nowe przepisy, jak podkreślono w komunikacie Krajowego Rejestru Długów, mają pomóc wierzycielom m.in. odzyskać od dłużników swoje pieniądze. Z tym problemem "boryka się znaczna część przedsiębiorców". Jak wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" realizowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, 81 proc. firm ma kłopoty z terminowym uzyskaniem zapłaty od swoich kontrahentów. Remedium na niesolidnego klienta i uciążliwe odzyskiwanie należności ma być - zdaniem KRD - właśnie pakiet wierzycielski.

Kolejne ułatwienie dla małych firm wejdzie w życie później, niż początkowo zapowiadano:

"Systematycznie rośnie liczba spraw, które wpływają do sądów. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2015 r. na wokandę trafiło ogółem około 6,5 mln spraw cywilnych. W sądach okręgowych 41 proc. spraw gospodarczych trwało dłużej niż rok. Przeszło 25 proc. takich spraw trwa dłużej niż dwa lata. W 10 proc. przypadków sprawy, które rozpoczęły się w 2015 roku, trwają do dzisiaj - zauważył, cytowany w komunikacie KRD, radca prawny Konrad Siekierka.

Dobra zmiana

Dlatego prawnicy - podkreśla KRD - pozytywnie oceniają skrócenie pierwszych, formalnych etapów postępowania sądowego, w których występuje wielu poszkodowanych. "Już teraz możemy powiedzieć, że dzięki temu zapisowi sąd zajmie się meritum sprawy w ciągu kilku, a nie jak dotychczas kilkunastu miesięcy.

Kluczowe zmiany zajdą też w postępowaniach grupowych. Do tej pory dostępne były one tylko dla konsumentów. Po wejściu w życie części zapisów w ramach pakietu wierzycielskiego, roszczeń w tym trybie będą mogli dochodzić też przedsiębiorcy. Aby jednak postępowania grupowe były sprawne, potrzebne jest też odpowiednie przygotowanie do tego sędziów. - Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że to zdecydowanie bardziej skomplikowana procedura niż indywidualne procesy - dodał Konrad Siekierka.

Zdaniem eksperta, do ważnych ułatwień wynikających z pakietu wierzycielskiego należy również podwyższenie do 20 tys. złotych progu wartości przedmiotu sporu, który sąd rozpozna w postępowaniu uproszczonym. Wcześniej granicą była kwota 10 tys. złotych. Próg ten nie był modyfikowany od 2005 roku.

- Co ważne, zmiany legislacyjne nie wpływają na ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Oznacza to więc duże obniżenie opłat. W przypadku roszczenia w wysokości 20 tys. złotych rozpoznawanego na zasadach ogólnych, opłata sądowa wynosi 1 tys. złotych, czyli 5 proc. wartości roszczenia. Jeśli sprawa o tej wartości będzie rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym, powód uiści jedynie opłaty w wysokości 300 złotych - wskazał Siekierka.

wiadomości
baza wiedzy
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
polo
6 lat temu
No i doszło do tego, że nie da się obejść bez sprawdzania każdego potencjalnego kontrahenta w KRD... DObrze chociaż, że ktoś stworzył takie narzędzie, bo inaczej, to nie chcę nawet mysleć, jakby to wyglądało
Sara
6 lat temu
Do tej pory najlepszą dla mnie opcją było po prostu sprawdzanie danej firmy w KRD. Jeśli nie było długu można spokojnie się dalej dogadywać, ale jeśli ktoś ma już długi na starcie to nie wróży dobrze, niestety to przerabiałam..
Marek
6 lat temu
Widać że firmy windykacyjne ubiły interes z rządem i teraz bedą miały eldorado !!! Teraz bedą ujeżdżać cwaniaczki na biednym dłużniku !!!
Ekkko
6 lat temu
Niech jeszcze wezma się za banki, które są powiązani z gangami...lewe dowody, nawet nie...kasera dowodów i brane pożyczki na niewinne osoby!
adwokat
6 lat temu
Państwo ma przekazywać BIGom za darmo informację o dłużnikach podatkowych, a BIGi będa je sprzedawać. Dlaczego Państwo nie stworzy darmowego rejestru dłużników nie wykonujących wyroków sądowych? Otwórz dlatego, że BIGi nie miałby co sprzedawać.
...
Następna strona