Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Podatek dochodowy w firmie. Na co zwrócić uwagę?

0
Podziel się:

Sprawdź, na co uważać przy odprowadzaniu podatku dochodowego i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Podatek dochodowy w firmie. Na co zwrócić uwagę?
(cmeder/iStockphoto)

Brak dokumentów, nieznajomość przepisów, przekraczanie terminów – to najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców w rozliczeniach z fiskusem. Sprawdź, na co uważać przy odprowadzaniu podatku dochodowego.

Urzędy skarbowe najczęściej skarżą się na niedotrzymywanie terminów przez podatników. - _ Początkujący przedsiębiorcy nagminnie mylą termin wpłaty zaliczki na podatek dochodowy z terminem wpłaty podatku VAT _ - tłumaczy Tadeusz Haberka, dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu. Podatek od towarów i usług należy odprowadzić do 25. dnia miesiąca. Termin wpłaty podatku dochodowego zależy od formy, na jaką przedsiębiorca się zdecydował. Jeśli wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zasady ogólne lub podatek liniowy, to zaliczkę musi zapłacić do 20. dnia miesiąca. W przypadku karty podatkowej pieniądze należy przelać do 7. dnia miesiąca.

Z wyborem odpowiedniej formy opodatkowania wiążą się kolejne błędy. Przedsiębiorcy składając wniosek CEIDG-1 decydują się na taką formę, której ze względu na rodzaj działalności wybrać nie mogą. - _ Często spotykamy się z wyborem ryczałtu ewidencjonowanego w sytuacji, gdy przepisy ustawy wykluczają tę formę _ - mówi dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu. - _ Zwykle błędnego wyboru dokonują na przykład przedsiębiorcy, zajmujący się sprzedażą części samochodowych. _

Podatnicy wybierają też kwartalny sposób wpłaty, mimo że w pierwszym roku działalności ustawa pozwala tylko na miesięczne rozliczenia z urzędem skarbowym.

**Braki w dokumentach**

Przedsiębiorcy często też zapominają o odpowiednich dokumentach. Dotyczy to przede wszystkich firm chcących płacić podatki w formie karty podatkowej. - _ Osoby, które we wniosku CEIDG-1 wybrały opodatkowanie w formie karty podatkowej w większości przypadków zapominają o dołączeniu niezbędnego druku PIT-16. _ - wyjaśnia dyrektor Izby Skarbowej. - _ Wniosek PIT-16 nie zostaje również złożony odrębnie do naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem działalności. W ten sposób podatnik traci prawo do zastosowania opodatkowania w wybrany sposób. _

**Problem z PIT-em**

Początkujący przedsiębiorcy problemy napotykają też przy składaniu rocznych zeznań podatkowych. Najczęściej wybierają niewłaściwe do wybranej formy opodatkowania formularze.

_ - Podatnicy na przykład wybierają opodatkowanie podatkiem liniowym 19 procent, a składają zeznania na formularzu PIT-36, który przeznaczony jest dla osób opodatkowanych na zasadach ogólnych _ - mówi dyrektor wrocławskiej Izby Skarbowej. - _ Powinni oni złożyć zeznanie specjalnie dla nich przeznaczone, czyli PIT-36L. _ Oprócz tego często zdarza się, że w zeznaniu rocznym podatnicy mylą zaliczki należne z zaliczkami faktycznie zapłaconymi. Zaliczki należne to te, które powinny być zapłacone, natomiast podatnicy wpisują w tym polu zaliczki, które w rzeczywistości wpłacili.

Jak unikać takich błędów? Dyrektor Izby Skarbowej ma jedną, prostą radę: - _ Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności podatnik musi zapoznać się z obowiązującymi przepisami, a przy składaniu zeznań podatkowych - z instrukcją ich wypełniania _.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)