Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki jednak wyższe?

0
Podziel się:

Powrót do 40-proc. stawki PIT, podwyższenie akcyzy oraz reforma KRUS - tak rząd chce ratować budżet 2010 r.

Podatki jednak wyższe?
(PAP/Tomasz Gzell)

*Powrót do 40-proc. stawki PIT, podwyższenie akcyzy o 10 proc. oraz reforma KRUS - to pomysły rządu na ratowanie budżetu w 2010 r. Na łataniu budżetu szczególnie zależy premierowi, który chce jak najszybciej wprowadzić Polskę do strefy euro. *

Rząd chce ściągnąć w przyszłym roku więcej pieniędzy od podatników, by obronić się tym sposobem przed rosnącą dziurą budżetową. Jak ustalił dziennik _ Polska _ w pierwszej kolejności na początku roku o 10-12 proc. wzrośnie akcyza na paliwo, alkohol i papierosy, co może przynieść do budżetu nawet 10 mld zł.

Dla kasy państwa najbardziej korzystne jest wprowadzenie wyższej akcyzy na paliwo - kierowcy zostaną postawieni pod ścianą i będą musieli płacić więcej za benzynę. Ucieczka w szarą strefę jest tu bardzo mało prawdopodobna. Podniesienie akcyzy jest też najprostsze technicznie, bo nie wymaga żadnych zmian ustawowych jak w przypadku podatku PIT czy VAT.

Niewykluczone jednak, jak prognozuje _ Polska _, że jeśli jesienią sytuacja gospodarcza się pogorszy i wpływy do budżetu będą mizerne, rząd będzie musiał podwyższyć podatek PIT, przywracając 40-procentową stawkę, zlikwidowaną z końcem 2008 r.

Jak dowiedzieli się dziennikarze gazety _ Polska _, w przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania szefów resortu finansów z kierownictwem KRUS w sprawie opodatkowania rolników. Rolnicy nie płacą dziś podatku dochodowego, dlatego budżet tylko w tym roku dopłaca do rolniczych świadczeń aż 16,4 mld zł. Takie pieniądze mogłyby postawić przyszłoroczny budżet na nogi.

- _ Naszym zdaniem wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników byłoby po prostu najsprawiedliwsze _ - mówi Leszek Korzeniowski, szef Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z PO. Dla ludowców reforma KRUS to twardy orzech do zgryzienia i ich liderzy już nieoficjalnie zapowiadają, że nie zgodzą się na wielkie ustępstwa

podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)