Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy nie szukają nowych technologii

0
Podziel się:

Odsetek przedsiębiorstw poszukujących innowacji spadł z 60 do 20 procent.

Polskie firmy nie szukają nowych technologii
(Sebcz/Dreamstime)

Tylko 20 proc. polskich przedsiębiorstw wprowadza innowacje, średnia dla UE wynosi 39,5 proc., a w Niemczech przekracza 70 proc.

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan jeszcze w 2006 roku prawie 60 proc. małych i średnich przedsiębiorstw uważało, że innowacje są im potrzebne, w 2007 roku było ich około 40 proc., a w 2008 roku odsetek spadł do 34 proc.

_ - Dobra koniunktura rozleniwia. Gdy rośnie popyt, aby poprawić wyniki finansowe nie trzeba podejmować dodatkowego ryzyka jakim jest przygotowanie i wprowadzenie innowacji do praktyki. Nie ma silnych, rynkowych motywacji do zmian technologicznych, organizacyjnych, marketingowych i produktowych _- komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Takie zachowania firm wskazują, że większość nie myśli o przyszłości, budowaniu przewagi konkurencyjnej w oparciu o nowatorskie rozwiązania. Niska innowacyjność przedsiębiorstw, a zatem także gospodarki, stanowi zagrożenie dla długofalowego rozwoju gospodarczego kraju. Wraz z wyrównywaniem się kosztów pracy w państwach UE konkurencyjność naszych towarów, bez wzrostu innowacyjności, będzie malała.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)