Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie podatki nie dla przedsiębiorców

0
Podziel się:

Bank Światowy plasuje Polskę wśród krajów o najmniej przyjaznym systemie podatkowym.

Polskie podatki nie dla przedsiębiorców
(PAP/DPA)

Polski system podatkowy nie jest przyjazny dla przedsiębiorców - wynika z trzeciej edycji raportu Banku Światowego i PricewaterhouseCoopers. Spośród 181 państw biorących udział w badaniu nasz kraj zajął dopiero 142 miejsce.

To spadek o prawie 20 pozycji w porównaniu z ostatnim badaniem. Z państw należących Unii Europejskiej gorzej wypadła tylko Rumunia.
Na świecie na pierwszym miejscu są Malediwy, potem Katar, Hongkong i Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur i Irlandia. Ostatnie miejsce zajmuje Białoruś.

Caroline Otonglo z Banku Światowego tłumaczyła podczas prezentacji raportu, że przygotowując badanie brano pod uwagę całkowitą stawkę podatkową (czyli sumę wszystkim podatków i opłat w odniesieniu do zysku firmy), liczbę pojedynczych płatności podatkowych oraz czas poświęcony na wypełnienie formalności podatkowych.

Z raportu wynika, że w Polsce całkowita stawka podatku wynosi 40,2 procent, podczas gdy w Danii (13. pozycja) - 29,9 procent a w Irlandii - 28,8 procent Polska firma musi dokonać 40 płatności w ciągu roku, a na rozliczenia poświęca 418 godzin rocznie. Tymczasem w Danii i Irlandii przedsiębiorca uiszcza 9 płatności, poświęcając na to odpowiednio 135 i 76 godzin.

Zdaniem Otonglo, swoje systemy podatkowe najchętniej reformują kraje z Europy Środkowo-Wschodniej i Centralnej Azji. Najczęściej reforma polega na obniżeniu stawki podatku czy upraszczaniu systemu. Rzadziej dochodzi do likwidacji podatków i obniżania kosztów pracy.

_ Mottem tegorocznego raportu powinno być Kto nie idzie do przodu, ten się cofa _ - powiedziała Katarzyna Czarnecka- Żochowska z PricewaterhouseCoopers. Jej zdaniem wyniki raportu pokazują, że w Polsce reforma systemu podatkowego przeprowadzana jest zbyt wolno.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ:

*

Zdaniem Katarzyny Czarneckiej- Żochowskiej, słaba pozycja Polski w raporcie jest między innymi wynikiem skomplikowanego sytemu podatkowego.

Ekonomista profesor Witold Orłowski ocenia, że za słaby wynik naszego kraju po części odpowiada ministerstwo finansów.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ:

*

W raporcie uwzględniano sumę podatków obciążających przedsiębiorcę, liczbę pojedynczych płatności podatkowych w ciągu roku oraz czas poświęcony na wypełnienie formalności.

ZOBACZ WIĘCEJ:

podatki
waluty
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)