Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Poradnik dla matek: Jak uzyskać umorzenie składek ZUS?

0
Podziel się:

W ramach abolicji darowanych może zostać blisko 380 mln zł zaległych składek.

Poradnik dla matek: Jak uzyskać umorzenie składek ZUS?
(Alexshalamov/Dreamstime)

*Przedsiębiorcze matki, które między 1 stycznia 1999 roku, a 31 sierpnia 2009 roku pobierały zasiłek macierzyński lub wychowawczy i jednocześnie były zobowiązane do odprowadzania składek do ZUS, bo prowadziły działalność gospodarczą, mogą starać się o ich umorzenie lub zwrot. Są jednak wyjątki. *

Jak szacuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawa dotyczy około 46 tysięcy kobiet. Ich zaległości wynoszą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kwoty zaległych składek przekraczają niejednokrotnie roczne dochody osób, które ZUS wzywa do zapłaty. Na przykład za trzyletni urlop macierzyński i wychowawczy zaległość wraz z odsetkami sięga 30 tysięcy złotych.

W sumie jest w grę wchodzi kwota rzędu 375 mln zł. Wnioski o umorzenie składek można składać do 1 września 2010 roku.

**Kliknij tutaj i skorzystaj z kalkulatora płac i składek ZUS
W trakcie prac parlamentarnych zasady abolicji się zmieniały. Pierwotna wersja ustawy była bardziej korzystna dla matek _ na swoim _. Na ostateczną decyzję Sejmu wpłynęły względy finansowe.

W efekcie umorzenie lub zwrot pełnych należności kobiet na macierzyńskim, i odsetek od nieopłaconych składek kobiet, które były na urlopie wychowawczym będzie kosztowało niespełna 400 mln złotych. Umorzenie lub zwrot pełnych należności i za okresy macierzyńskiego, i wychowawczego kosztowałoby dwa razy tyle.

Kto może skorzystać z abolicji:

  • Przedsiębiorcze mamy, które od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r., pobierały zasiłek macierzyński lub przebywały na urlopie wychowawczym u swojego pracodawcy i dodatkowo prowadziły pozarolniczą działalność (na przykład firmę) lub przy niej współpracowały - mogą starać się o umorzenie składek, odsetek, oraz opłaty prolongacyjnej. Możliwe jest nie tylko umorzenie należności, których domaga się ZUS, ale także umorzenie i zwrot opłaconych składek.
    • Kobiety, które od 1 stycznia 1999 r. do 31 marca 2001 r. były wspólnikami spółki cywilnej, nie posiadały wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jednocześnie pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywały na urlopie wychowawczym, *także mogą liczyć na zwrot już opłaconych składek. *

Uwaga na wyjątki

Jeżeli chodzi o umorzenia i zwrot pieniędzy wyjątki dotyczą kobiet, które przebywały na urlopie wychowawczym. Im ZUS umorzy tylko nieopłacone składki i odsetki. Tym matkom, które uregulowały zaległe należności, zwróci jedynie odsetki.

Poza tym umorzenie nie będzie możliwe, jeśli dana osoba opłacała składki, ale z tego tytułu skorzystała ze świadczeń z ubezpieczenia, na przykład z zasiłku chorobowego lub renty.

Z wnioskiem trzeba zdążyć do 1 września 2010 roku

By skorzystać z abolicji zainteresowane kobiety muszą zdążyć ze złożeniem wniosku do 1 września 2010 r. Można skorzystać z gotowych wzorów lub samemu sformułować pismo.

Starając się o umorzenie i ustalenie kwoty zwrotu, trzeba samodzielnie ustalić wysokość zobowiązań.

Istotne jest więc, aby mama załączyła do wniosku skorygowane dokumenty rozliczeniowe za czas prowadzenia działalności. Jak wynika z danych ZUS zwykle płaciła tylko składkę zdrowotną. Kto takiej korekty nie dokonał, musi to zrobić.

Złożenie wniosku po terminie wyznaczonym przez prawodawcę, czyli po 1 września tego roku uniemożliwi umorzenie zaległych składek. Spóźnialskie będą więc musiały uiścić kwoty, których domaga się ZUS.

Jak długo matki muszą czekać na pieniądze?

Jeśli chodzi o należności z okresu przebywania na zasiłku macierzyńskim, to zwrot będzie dokonywany w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i wszystkich prawidłowych dokumentów ubezpieczeniowych za okres prowadzenia działalności i współpracy.

Inaczej ma się sprawa z urlopem wychowawczym. W tym przypadku wypłaty będą realizowane do 1 września 2014 r.

Panie mogą liczyć na zwrot w gotówce, na podstawie przekazu pocztowego, albo na wskazany rachunek bankowy płatnika składek lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Liczy się data stempla pocztowego, ale nie tylko..

Nadpłaty są zwracane według kolejności wpływu wniosków (brane pod uwagę są: data, godzina, minuta) do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej na dany rok w ustawie budżetowej. W przypadku stwierdzenia, że kilka wniosków wpłynęło dokładnie w tym samym czasie, zwroty są dokonywane według kolejności alfabetycznej nazwisk lub nazw płatników składek.

Pieniądze są wypłacane tylko do wysokości puli przeznaczonej na dany rok. Nie są realizowane zwroty częściowe. Oznacza to, że jeżeli ostatnia kwota zwrotu na dany rok przewyższa kwotę pozostałą do rozdysponowania przez ZUS (zapisaną w ustawie budżetowej), pieniądze dostaniemy dopiero w następnym roku.

Podlegając abolicji kobiety tracą okres składkowy

Kobiety na urlopie macierzyńskim będą mieć zewidencjonowane na koncie w ZUS składki z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Te, którym ZUS umorzy składki z działalności lub współpracy na urlopie wychowawczym, nie będą mieć nic zapisane na koncie za ten okres.

Może to się okazać bardzo niekorzystne dla tych pań, które w najbliższym czasie zamierzają starać się o rentę. W tym przypadku warto rozważyć, czy nie lepiej opłacić składki za okres urlopu wychowawczego, a wystąpić tylko o umorzenie odsetek.

Raport Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)