Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Rewolucja na rynku aptek zablokowana przez wicepremiera Morawieckiego

23
Podziel się:

Stanowisko Mateusza Morawieckiego okazuje się bardzo zbieżne z opiniami organizacji biznesowych, które protestują przeciw ograniczeniom na rynku farmaceutycznym.

Rewolucja na rynku aptek zablokowana przez wicepremiera Morawieckiego
(EAST NEWS)

Poważna ingerencja państwa w strukturę własnościową aptek, osłabienie konkurencji i naruszenie przepisów unijnych - takie zarzuty wobec forsowanej przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła reformie rynku aptek sformułował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jak informuje rmf24.pl, szefowi resortu rozwoju i finansów nie podobają się proponowane ograniczenia na rynku aptek i domaga się dopisania do projektu ustawy oceny skutków regulacji. Nowelizacja prawa farmaceutycznego została zgłoszona przez posłów PiS, ale ma poparcie szefa resortu zdrowia.

Przypomnijmy, że zgodnie z tymi propozycjami aptekę mógłby założyć wyłącznie farmaceuta, ale nie mógłby prowadzić więcej niż cztery takie placówki. Co więcej, jedna placówka miałaby przypadać na 3 tys. osób, a poszczególne punkty musiałoby dzielić przynajmniej 500 m.

Według rmf24.pl, Ministerstwo Rozwoju mówi wręcz o "poważnej ingerencji państwa w strukturę własnościową aptek" i uważa, że ograniczenia te osłabią konkurencję na rynku. Według resortu, poszkodowani byliby młodzi farmaceuci, ponieważ takie przepisy w praktyce ograniczyłyby dostęp do zawodu absolwentom studiów farmaceutycznych.

Według resortu Mateusza Morawieckiego reforma rynku aptek w popieranym przez resort zdrowia kształcie nie tylko niosłaby ryzyko naruszenia przepisów Unii Europejskiej, ale także mogłaby ściągnąć na państwo ryzyko odszkodowań.

Stanowisko Mateusza Morawieckiego okazuje się bardzo zbieżne z opiniami organizacji biznesowych. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w listopadzie protestował przeciw proponowanym zmianom na rynku farmaceutycznym, ostrzegając przed "wieloma negatywnymi skutkami zarówno dla sektora aptecznego jak i dla pacjentów".

"Nowelizacja ustawy spowoduje silne ograniczenie konkurencji na rynku obrotu detalicznego produktami leczniczymi, a na tym zawsze traci klient, którym w tym przypadku jest pacjent" - ostrzegał ZPP. "Ograniczenie konkurencji i stopniowa eliminacja małych i średnich przedsiębiorstw, zmierzająca do pozostawienia na rynku w zasadzie wyłącznie aptek indywidualnych doprowadzi do wzrostu cen leków nierefundowanych" - napisano w komunikacie organizacji.

Według cytowanych przez ZPP ekspertów, szkody sieci aptecznych wynikłe z nowelizacji i zobowiązania odszkodowawcze Skarbu Państwa mogłyby sięgnąć kwoty 10 mld zł. "Przedstawione w projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego pomysły oznaczają odejście od wolnego rynku na rzecz zagwarantowania lokalnych monopoli tylko i wyłącznie członkom samorządu aptekarskiego. To właśnie oni są jedynymi beneficjentami przedstawionych nowych regulacji" - podkreślał ZPP.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
dududus
7 lat temu
Już dawno nie ma konkurencji - przejdzcie się po sklepach czy aptekach - wszedzie te same ceny. Zmowa cenowa jak nic! Oczywiscie całodobowe apteki mają ceny jeszcze wyzsze ale mowie o tych normalnie dzialajacych.
luc
7 lat temu
Lobby z Cypru działa widać !!! Zagraniczne podmioty też !! Wrzeszczą bo nie będą mogli wykończyć polskich aptek !! Co mówił Pelion parę lat temu ??? Będą inwestować za granicą .Tam będą powstawać nowe apteki ,nie w Polsce ,by nie konkurować ze swoimi aptekami i aptekami prywatnymi ,kontrahentami hurtowni Pelion .Okazało się,że nie otworzyli żadnej apteki za granicą(może jedną w UK)ale w Polsce ponad 300 !!! Szwajcowski ty kłamco !! Każdy wie ,że otwierane są apteki sieciowe po to by je sprzedać później obcym za grube mln euro. Podatki płacą za granicą i wyciągają ręce po refundację za leki w NFZ polskim !!! Te straty to chyba właśnie za brak możliwości odsprzedania aptek !! Szkody rynku sieciowego ???? jakie ?? Ile te sieciowe apteki narobiły szkód aptekarzom ????? Ile z nich musiało zamknąć swoją aptekę ??? Ile z nich musiało zmienić miejsce zamieszkania itp !!! Policzył to ktoś ???? Czy Morawiecki chce z farmaceutów zrobić roboli w aptekach sieciowych !! Co to za argument ,że młody farmaceuta nie będzie mógł otworzyć apteki ??? To jest jakieś nieporozumienie .
Kamil
7 lat temu
Minister, albo nie wie o czym mówi albo głęboki siedzi w butonierce lobby, któremu T ustawa może popsuć interesy i pokrzywowac dalsze plany bezkontrolnego rozwoju. Przecież dzisiaj znakomita cześć WIF-ÓW łamie obowiązujące prawo podczas wydawania koncesji na prowadzenie aptek. Państwo udaje ze nie może kontrolować wywozu leków za granicę, minister że program 75+ zawiera leki stosowane przez lekarzy itp. Itd. Można by pisać i pisać. Nie jest to krytyka tylko tej ekipy bo wcześniej było tak samo. Lobby,lobby, bez kontroli i pod stołem.
v
7 lat temu
Radziwiłł służbę zdrowia tak samo chce położyć
v
7 lat temu
Obawiam się, ze w placówkach służby zdrowia ten szaleniec chce zrobić to samo, wielu lekarzy uciekło przed komunistami państwowej służby zdrowia latami rozwijając nzoz y, a nacjonalizacja siłą ustawy położy służbę zdrowia prywatną która wywalczyła sobie kontrakty z nfz na trudnym wolnym rynku
...
Następna strona