Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ryczałt dla społecznego inspektora pracy. Składki trzeba płacić

0
Podziel się:

Społeczny inspektor pracy, będący pracownikiem danego zakładu - na wniosek organizacji związkowej - może otrzymać wynagrodzenie w formie ryczałtu.

Ryczałt dla społecznego inspektora pracy. Składki trzeba płacić
(cmeder/iStockphoto)

Miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe społecznego inspektora pracy nie jest wprawdzie wynagrodzeniem za pracę, należy jednak stosować do niego odpowiednio przepisy o wynagrodzeniu. W zakresie ubezpieczeń społecznych oznacza to, że od wypłaconego wynagrodzenia ryczałtowego należy opłacić wszystkie składki, tak jak od wynagrodzenia za pracę z tytułu stosunku pracy.

Takie stanowisko zajął także Sąd Najwyższy w uchwale z 11 maja 2010 r. W uchwale tej stwierdził, że spór, w którym społeczny inspektor pracy dochodzi od pracodawcy ryczałtowego wynagrodzenia za wykonywane przez niego czynności, jest sprawą z zakresu prawa pracy.


Sąd zaznaczył, że ryczałt inspektora nie jest wynagrodzeniem za pracę, gdyż nie jest zapłatą za wykonywanie przez pracownika jego normalnych obowiązków. Pracodawca może go ustalić w dowolnej wysokości, za dowolną liczbę godzin. Jednak już po przyznaniu, ryczałt powinien być traktowany tak samo jak wynagrodzenie, o które pracownik może się spierać w sądzie powszechnym. **

Przykład


_ Od 1 sierpnia powierzyliśmy pracownikowi obowiązki społecznego inspektora pracy na okres 4 lat. Za pełnioną funkcję przyznano mu roczny ryczałt, płatny co miesiąc w równej wysokości. Czy taki ryczałt powinien zostać oskładkowany? _

Od wypłaconego społecznemu inspektorowi pracy, który jest pracownikiem, ryczałtu, należy obliczyć i opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 15 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1983 r. o Społecznej Inspekcji Pracy (Dz.U. nr 35, poz. 163 ze zm.),
    • uchwała Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r. (sygn. akt II PZP 3/10).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;przedsiebiorca;nie;musi;placic;skladek;zus,110,0,828014.html) Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS Przepisy ubezpieczeniowe przewidują sytuacje, w których prowadzenie pozarolniczej działalności nie rodzi dla przedsiębiorców tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/od;czego;zaczac;zatrudnianie;pracownikow,244,0,838132.html) Od czego zacząć zatrudnianie pracowników Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, chcący zatrudniać pracowników, musi pamiętać o obowiązku poinformowania o tym niektórych instytucji państwowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/sse-;kto;moze;ubiegac;sie;o;zezwolenie;strefowe,99,0,837475.html) SSE- kto może ubiegać się o zezwolenie strefowe Nie istnieją szczególne ograniczenia prawne odnośnie kręgu podmiotów, które mogą ubiegać się o zezwolenie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)