Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wawryszuk
|

Stawka odsetek za zaległości podatkowe - 12 proc.

0
Podziel się:

Od 9 listopada 2010 r. obowiązują nowe zasady ustalania wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

Stawka odsetek za zaległości podatkowe - 12 proc.
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zmiana dotyczy wszystkich, którzy spóźniają się z zapłatą podatków: PIT, CIT, VAT, oraz opłat takich jak: ZUS, KRUS, czy PFRON. Jej wprowadzenie nastapiło wskutek znowelizowania 24 września 2010 r. ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Dotychczas, czyli do 8 listopada, stawka odsetek za nieuregulowane podatki wynosiła 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim – co od 25 czerwca 2009 r. stanowiło 10 proc.

O zmianę zasad ustalania stawki odsetek za zwłokę Ministerstwo Finansów zabiegało jeszcze w 2009 r. Projekt zawierający konkretne regulacje resort przedstawił w marcu. Rząd kierując projekt nowelizacji do parlamentu uzasadniał potrzebę zmian tym, że niepłacenie podatków było względnie _ tanie _, co sprawiało, że wielu przedsiębiorców traktowało to jako swoisty kredyt.

_ W związku z obserwowaną tendencją słabszej reakcji banków na zmiany stóp procentowanych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej różnica między stawką oprocentowania kredytów obrotowych oraz stawką odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych zmniejsza się, szczególnie w zakresie stawki obniżonej, o której mowa w art. 56 § 1a ustawy – Ordynacja podatkowa. W celu zagwarantowania dyscyplinującego charakteru odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (stosowanych też do innych należności publicznoprawnych) jest konieczne zachowanie odpowiednich relacji między stawkami kredytów a odsetkami od zaległości podatkowych i modyfikacja obecnego mechanizmu ich ustalania _ - podano w uzasadnieniu nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa. _ Podwyższenie stawki powinno także zwiększyć skłonność podatników do regulowania w pierwszej kolejności należności publicznoprawnych - czytamy dalej w uzasadnieniu. _

Postulaty resortu finansów zostały uchwalone przez posłów i senatorów i 9 listopada wchodzą w życie. Stawka odsetek za zwłokę ustalana jest jako suma dwukrotności podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego plus 2 proc. i nie może być niższa niż 8 proc. Oznacza to, że stawka odsetek rośnie o 2 proc. i wynosi obecnie 12 proc. w stosunku rocznym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/rozlozenie;podatku;na;raty;-;jak;sie;liczy;oplate;prolongacyjna,8,0,667912.html) Rozłożenie podatku na raty - jak się liczy opłatę prolongacyjną? W przypadku, gdy odroczenie zapłaty związane jest z klęską żywiołową, opłata nie jest naliczana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rozliczanie;dotacji;w;firmach;z;pelna;ksiegowoscia,124,0,651644.html) Rozliczanie dotacji w firmach z pełną księgowością Do zakładowego planu kont firma musi wprowadzić specjalne ewidencje kosztów i przychodów dotyczących rozliczania projektu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t12063.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;przygotowac;firme;do;zmiany;stawek;vat,214,0,694742.html) Jak przygotować firmę do zmiany stawek VAT Trzeba przeanalizować umowy z kontrahentami i zadbać o aktualizację aplikacji księgowych i przeprogramowanie kas fiskalnych.


wiadomości
porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)