Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Szydło o przeglądzie resortów Morawieckiego, audycie w spółkach Skarbu Państwa i modernizacji armii

104
Podziel się:

W poniedziałek w ramach przeglądu resortów premier Beata Szydło spotka się z wicepremierem oraz ministrem finansów i rozwoju Mateuszem Morawieckim. Będziemy rozmawiać o konkretnych zadaniach w ramach planu odpowiedzialnego rozwoju - powiedziała w niedzielę szefowa rządu.

Szydło o przeglądzie resortów Morawieckiego, audycie w spółkach Skarbu Państwa i modernizacji armii
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)

- Będziemy rozmawiać oczywiście o planie odpowiedzialnego rozwoju, ale już nie o planach, tylko o konkretnych zadaniach, które pan premier będzie realizować w tym roku. Trzeba go zapytać o to, w jaki sposób ten harmonogram działań, który dotyczy przemysłu, gospodarki, jest przez niego zaplanowany - powiedziała szefowa rządu w wywiadzie dla Polsat News i Radia ZET.

Szydło dodała, że plan odpowiedzialnego rozwoju jest już realizowany. - On się składa z różnego rodzaju działań, które będą konsekwentnie do końca kadencji podejmowane - mówiła. Podkreśliła, że częścią planu jest odbudowa przemysłu, nowe technologie, system podatkowy oraz repolonizacja banków, co - jak premier zaznaczyła - się stało.

Premier oceniła, że 2016 r. nie był rokiem straconym w kwestiach podatkowych. - Nie określam, że to były źle przygotowane propozycje. Dyskusja się toczyła, być może ona niepotrzebnie, przynajmniej w przypadku jednolitego podatku, zbyt wcześnie została zaprezentowana, ale jest rzeczą naturalną, że zanim zostanie wprowadzone jakieś rozwiązanie, ono musi być dobrze przedyskutowane - powiedziała.

Szefowa rządu podkreśliła, że 2017 r. w gospodarce zostanie zakończony nowymi inwestycjami, kolejnymi działaniami w przemyśle.

Dodała, że po spotkaniu z nią Morawiecki uda się do Szczecina, gdzie w stoczni weźmie udział w podpisaniu umowy na kolejne inwestycje.

Co po audycie w [spółkach](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/spolki-8211;-rodzaje-wady-i-zalety,135,0,2415751.html) Skarbu Państwa

Po zakończeniu audytu w spółkach Skarbu Państwa, prowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, zostaną wyciągnięte wnioski, a opinia publiczna zostanie o nich poinformowała - powiedziała w niedzielę premier Beata Szydło.

- Na mój wniosek Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło prace i analizę i poprosiłam o dokumenty i sprawdzenie umów w dużych, kluczowych spółkach Skarbu Państwa i te postępowania się cały czas toczą. Pierwsze analizy już się pojawiają, mogę powiedzieć, że po zakończeniu tego sprawdzania, bo cały czas to trwa, pojawiają się nowe informacje, zostaną wnioski wyciągnięte i opinia publiczna zostanie poinformowana - mówiła Szydło.

Dodała, że na tym etapie nie może powiedzieć, czym zakończą się te postępowania, ale jeżeli trwają "to należy założyć, że mogą pojawić się różne na końcowym etapie wnioski. Odpowiadając na pytanie, czy postępowanie CBA zakończy się skierowaniem wniosków do prokuratury powiedziała "również i te, o których wspomina pan redaktor".

- Jesteśmy pierwszym i chyba jedynym rządem, który zaczął od siebie dokonywać zmian. A polega to na tym, że w tej chwili jest zupełnie nowa forma zarządu nad spółkami Skarbu Państwa. Od 1 stycznia weszła w życie ustawa na mocy której likwidujemy Ministerstwo Skarbu Państwa, poszczególne resorty przejęły spółki i ministrowie będą sprawowali nad nimi nadzór. Na poziomie kancelarii premiera powstaje departament, który będzie koordynował te prace i będzie również pełnił rolę kontrolną - powiedziała premier Szydło.

- Spółki Skarbu Państwa jak pozostałe mają organy kontrolne, rady nadzorcze, mają zarządy. Teraz zaczyna się okres, kiedy rady nadzorcze będą oceniały prace zarządu. To jest też ten moment, kiedy spółki zostaną ocenione, jeżeli chodzi o ich wynik ekonomiczny - przypomniała premier dodając, że trwający obecnie przegląd resortów "nie służy wymianie ministrów - nie taki jest jego cel". - Rozmawiamy o planach rządu, o priorytetach rządu, o programie, o tym, co trzeba zrobić w tym roku - powiedziała.

[Modernizacja](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/modernizacja-jak-ulepszyc-srodki-trwale,140,0,2424460.html) armii trwa

- Realizowane są zakupy sprzętu i uzbrojenia, m.in. śmigłowców; tworzone są Wojska Obrony Terytorialnej; planowane są inwestycje w kolejne zakłady zbrojeniowe - zapewniła w niedzielę premier Beata Szydło.

Szefowa rządu wskazała, że trwa proces tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym roku powstaną w ich ramach kolejne jednostki. - Wyposażenie armii - jeśli chodzi o zakup helikopterów i innego sprzętu jest realizowany. Wszystko się toczy. Jest otwarte postępowanie przetargowe, jeśli chodzi o helikoptery i pan minister Macierewicz mówił o tym, że to będzie zrealizowane - powiedziała premier.

- Jeżeli chodzi o helikoptery dla wojska, to postępowanie dotyczące poprzedniego przetargu zakończyło się niepowodzeniem nie ze strony Polski, tylko ze strony partnera francuskiego - przypomniała Szydło. Jak podkreśliła, rząd nie może się zgodzić na to, aby dokonywać zakupów w ramach ważnych umów, szczególnie jeśli chodzi o obronność; na warunkach, które nie są korzystne dla polskiej armii i polskiej gospodarki.

- Jasno powiedzieliśmy, że skończył się ten czas, kiedy Polska zgadzała się bezkrytycznie na wszystko narzucane z zewnątrz. Chcemy być partnerem - powiedziała.

- Taki jest plan, że będą śmigłowce, obrona terytorialna, inwestycje w kolejne zakłady zbrojeniowe. Zakłady zbrojeniowe, poza tym że mają doposażać polską armię, mają bardzo ważną rolę do spełnienia w polskiej gospodarce - dodała premier

msp
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(104)
Jano
7 lat temu
WP staje się żałosna.
788965
7 lat temu
Złodzieje sobie dali po 20000 złotych podwyżki, a dla nas zostały tylko ochłapy jak każdego roku i trzeba wyjść na ulice by z tym skończyć i złodziejom urwać wszystkie przywileje oraz nieprawnie otrzymane podwyżki, Oni tylko leżą w tym sejmie i senacie nic nie robiąc. Nikt nie ma tyle wolnego co oni. Bzdurą jest to że oni się przepracowują i ciężko pracują. Za nasze pieniądze dobrze żrą i piją gorzałę w knajpach!!!!!!!!!!!!
vv
7 lat temu
dżizus, ale ciecie
Jozeh
7 lat temu
fałszywa lista podnieca terrorystów medialnych
mirek123
7 lat temu
a co z podwyzką dla emerytow godna waloryzacja zapominacie o nas
...
Następna strona