Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa kupna-sprzedaży. Współwłaściciel i jego prawa

0
Podziel się:

Może się wydawać, że zawarcie umowy kupna-sprzedaży samochodu, który ma kilku współwłaścicieli, jest skomplikowane. Nic bardziej błędnego. Zasady sporządzania takiego dokumentu są prawie takie same jak w sytuacji, gdy jest jeden właściciel.

Nie ma oddzielnego wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu w przypadku występowania współwłasności
Nie ma oddzielnego wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu w przypadku występowania współwłasności (Pixabay.com)

Jeżeli sprzedajemy samochód, a właścicieli jest kilku, to każdy z nich musi wyrazić zgodę na to, żeby pojazd zmienił właściciela. Najważniejsze, by nie zapomnieć o podaniu danych wszystkich właścicieli. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że każdy z nich musi też podpisać taką umowę. Jeśli będzie brakowało danych, a także podpisów pozostałych właścicieli pojazdu, trzeba uznać, że umowa potwierdza wyłącznie przekazanie udziału we współwłasności.

Umowa sprzedaży – współwłaściciel

Niezależnie od tego, ilu właścicieli ma pojazd, nie ma określonych zasad, jak taka umowa powinna wyglądać. Prawo nie reguluje tych kwestii, pozostawiając stronom zasadę swobody umów. Tylko od kupującego i sprzedających zależy, jakie zapisy się w niej znajdą. Choć umowa może być zawarta w formie ustnej, to tylko forma pisemna pozwoli zarejestrować pojazd nowemu właścicielowi.

Umowa sprzedaży samochodu przekazuje własność pojazdu na kupującego.

Obowiązkowe elementy umowa sprzedaży samochodu

Wprawdzie prawo nie precyzuje, jak dokładnie powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży, dając tu swobodę stronom, to trzeba zwrócić uwagę, by w umowie nie zabrakło:

  • daty i miejsca, gdzie umowa została zawarta;
  • oznaczenia stron podpisujących umowę. Jeśli są to osoby fizyczne, to w umowie warto dodać zamiast imion i nazwisk także adresy. Może to być też numer dowodu osobistego, a także PESEL. W przypadku, gdy umowa zawierana jest firmą, nie można zapomnieć o dopisaniu, oprócz nazwy i siedzib, danych osób, które to przedsiębiorstwo reprezentują;
  • przedmiotu sprzedaży – w tym przypadku mamy do czynienia z samochodem. W związku z tym określamy markę, model, wpisujemy numery nadwozia i silnika;
  • ceny – trzeba ją określić w formie pieniężnej, choć może być opłacona gotówkowo lub bezgotówkowo;
  • podpisów obu właścicieli (sprzedawców) oraz kupującego.

Nie powinniśmy też zapomnieć, o zaznaczeniu godziny, w której doszło do zawarcia transakcji. Wszystko dlatego, że nowy właściciel może skorzystać z ubezpieczenia OC. Godzina transakcji zwalnia byłego właściciela z wszelkiej odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Polecamy dodać do umowy oświadczenie kupującego, że poznał dokładnie stan techniczny samochodu. To wszystko po to by nie mógł rościć sobie praw, gdyby okazało się, że pojazd ma wady. Jeśli okaże się, że takowe nieścisłości co do stanu się pojawiły, nowy właściciel będzie mógł skorzystać jedynie z rękojmi. Ma na to rok. Może się zdarzyć, że razem z samochodem przekazujemy dodatkowe elementy, np. komplet opon albo inne akcesoria. To też warto wpisać do umowy.

Umowa sprzedaży pozwoli też rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych. Urzędnicy skarbowi zwrócą uwagę na wartość pojazdu określoną w umowie. Jeśli ją celowo zaniżymy, narazimy się na odpowiedzialność karno-skarbową związaną z tym, że chcemy uszczuplić podatek.

Jak rozliczyć płatność za samochód ze współwłaścicielem?

Żeby rozliczyć transakcję sprzedaży samochodu, który ma więcej właścicieli, od decyzji stron zależy, czy pieniądze zostaną wypłacone jednemu z właścicieli, a on dopiero rozdzieli je pomiędzy innych współwłaścicieli, czy też równe części zostaną przekazane bezpośrednio każdemu ze współwłaścicieli.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)