Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – wzór

0
Podziel się:

Sprzedaż mieszkania zawsze wymaga złożenia podpisu pod umową przedwstępną. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania wzór pomoże w uniknięciu wielu problemów związanych z zakupem swojej wymarzonej nieruchomości.

Umowa przedwstępna poprzedza podpisanie umowy ostatecznej
Umowa przedwstępna poprzedza podpisanie umowy ostatecznej (WP.PL)

Po podpisaniu umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania, po określonym czasie, kupujący i sprzedający mieszkanie spotykają się, aby w obecności notariusza podpisać ostateczną umowę finalizującą sprzedaż.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania to obietnica sprzedawcy dotycząca sprzedaży nieruchomości nabywcy oraz obietnica kupującego dotycząca zakupu nieruchomości od sprzedającego. Podpisanie umowy zabezpiecza ich zgodę na cenę sprzedanego mieszkania, ogólne i specjalne warunki, w ramach których następuje sprzedaż, warunki zawieszające i datę podpisania ostatecznego aktu.

Wymagania względem sprzedawcy

Sprzedawca musi poinformować kupującego o stanie sprzedawanej nieruchomości. Często w tym celu wynajmuje się osobę, której zadaniem jest sprawdzenie stanu technicznego. Kupujący musi mieć możliwość obejrzenia wyniku kontroli przed podpisaniem umowy, aby mieć pełną znajomość faktów.

Ludzie często zastanawiają się, czy umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania powinna być podpisywana przed notariuszem, czy nie. Podpisanie umowy sprzedaży następuje zawsze przed notariuszem. W przypadku umowy przedwstępnej takiego wymogu nie ma, ale dobrze jest to zrobić. Mało tego, umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania wzór powinna być skonsultowana z prawnikiem.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania wzór – kupujący

Umowa przedwstępna zawsze zawiera zawieszające warunki sprzedaży, to znaczy, że sprzedaż ma miejsce tylko wtedy, gdy spełnione są warunki zawarte w umowie. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy kupujący dokonuje zakupu na kredyt, w tym przypadku jest to zawieszający warunek uzyskania kredytu. Dlatego przed podpisaniem umowy przedwstępnej dobrze jest mieć już wstępną decyzję banku na temat przyznania kredytu hipotecznego i czekać tylko na ostateczne jego przyznanie.

Czasami kupujący, aby „zaklepać” dla siebie dane mieszkanie i zablokować możliwość jego odsprzedaży komuś innemu, wpłaca sprzedającemu zadatek w wysokości wybranej przez obie strony. W sytuacji, gdy zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania łączy się z poniesieniem opłaty, konieczne jest zatrudnienie notariusza. Zadatek jest następnie odejmowany od ostatecznej ceny sprzedaży w momencie podpisywania umowy przyrzeczonej. Jednak jeżeli jeden z warunków zawieszających nie zostanie spełniony w wymaganym terminie, kwota zadatku zostanie zwrócona niedoszłemu nabywcy mieszkania. Gdy jednak to kupujący wycofa się z transakcji, sprzedający może zachować tę kwotę dla siebie.

Nie ma wskazanego dokładnego terminu, po którym umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania wzór zamienić ma się w umowę ostateczną. To w gestii obu stron należy wspólne ustalenie odpowiedniego terminu. W sytuacji, gdy nie wskazano go w umowie przedwstępnej, to osoba sprzedająca mieszkanie pierwsza może zaproponować termin. Umowa przedwstępna, która w ciągu roku nie przerodziła się w umowę ostateczną, zazwyczaj wygasa.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – wzór zawiera:

  • Datę;
  • Dane osobowe obu stron;
  • Informacje na temat stanu prawnego mieszkania;
  • Ostateczną cenę mieszkania i termin sprzedaży;
  • Zobowiązanie kupującego do zakupu nieruchomości;
  • Czas zapłaty całości kwoty (na przykład po udzieleniu kredytu przez bank);
  • Termin wydania mieszkania;
  • Zadatek i jego wysokość;
  • Podpisy obu stron.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)