Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Urlop dla poratowania zdrowia - komu i kiedy przysługuje?

2
Podziel się:

Urlop dla poratowania zdrowia jest specjalnym uprawnieniem, które należy się nauczycielom. Może być wykorzystany na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację w uzdrowisku.

Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielom
Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielom (123RF)

Z urlopu na poratowanie zdrowia może skorzystać nauczyciel, który przepracował w szkole co najmniej 7 lat. Jeśli zdecyduje się pójść na taki urlop, będzie otrzymywał comiesięczne wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat. Będzie mu też przysługiwało prawo do tzw. dodatku wiejskiego i miejskiego.

Kto może skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia?

Takie uprawnienie przysługuje nauczycielowi. Żeby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel musi być zatrudniony na pełny wymiar na czas nieokreślony. Musi pracować bez przerwy przez 7 lat. Żeby można było liczyć zatrudnienie jako nieprzerwane, to nauczyciel musi podjąć zatrudnienie najpóźniej w trzecim miesiącu po tym, jak ustanie poprzedni stosunek pracy w tej lub innej szkole.

Kto udziela urlopu na poratowanie zdrowia?

Urlopu na poratowanie zdrowia udziela dyrektor szkoły w dwóch przypadkach. Pierwszy uzasadniony jest przeprowadzeniem zaleconego leczenia choroby, która zagraża wystąpieniem choroby zawodowej. Dotyczy to więc schorzeń, które są związane z pracą nauczyciela. Najczęściej chodzi o choroby narządu głosu. Mogą to być więc choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, choroby psychiczne, choroby skóry.

Urlop na poratowanie zdrowia może być też udzielony jeśli nauczyciel chciałby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. To wszystko powoduje, że do sanatorium mogą wyjechać w każdym momencie.

Zmienione zapisy Karty Nauczyciela zakładają, że urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela, który trwa dłużej niż 30 dni musi przejść kontrolne badania lekarskie. Wcześniej było tak, że dyrektor szkoły nakazywał przeprowadzenie badań kontrolnych nauczyciela na dwa tygodnie przed zakończeniem urlopu.

Zgodnie z nowymi zasadami udzielenie urlopu zależy od tego, co orzeknie lekarz, który jest uprawniony do wykonywania profilaktycznych badań lekarskich, który wykonuje działalność z zakresu medycyny pracy. W przypadku urlopu dla poratowania zdrowia, który będzie wykorzystany na leczenie uzdrowiskowe, to takiej zgody udziela dyrektor jeśli nauczyciel przekaże potwierdzone skierowanie na takie leczenie.

Wynika z tego, że przyznanie urlopu na poratowanie zdrowia zależy od decyzji lekarza medycyny pracy, a nie lekarza pierwszego kontaktu.

Nauczyciel musi zgłosić się do lekarza nie później niż na 30 dni od dnia, w którym ma otrzymać skierowanie. Podczas badania lekarz sprawdza ogólny stan zdrowia, ocenia układ krążenia, układ nerwowy, oddechowy, a także narządy mowy. Lekarz medycy pracy ma praco zlecić dodatkowe badania specjalistyczne.

W sytuacji, gdy nauczycielowi pozostało mniej niż rok do emerytury, to urlop udzielany jest do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne. Jeśli nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia, to nie ma prawa nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Dziennikarstw...
5 lata temu
Artykuł beznadziejny i idiotyczny. Komu i kiedy przysługuje... a cały artykuł o nauczycielach.
Kolo
5 lata temu
Jak doliczyć sobie do wynagrodzenia? Nie każdy nauczyciel może skorzystać z takiego urlopu...