Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Wezwanie na służbę wojskową. Przedsiębiorcy się buntują

184
Podziel się:

Przedsiębiorcy narzekają, że ich pracownicy nie informują o otrzymanym wezwaniu do odbycia służby wojskowej. A to źle wpływa na ich biznes. Rzecznik MŚP apeluje więc o zmiany w przepisach.

Przedsiębiorcy narzekają, że ich pracownicy nie informują o otrzymanym wezwaniu do odbycia służby wojskowej.
Przedsiębiorcy narzekają, że ich pracownicy nie informują o otrzymanym wezwaniu do odbycia służby wojskowej. (East News, MAREK LASYK/REPORTER)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zabrał głos w sprawie przepisów o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej.

"Rzecznik MŚP proponuje zmiany w przepisach dotyczących informowania pracodawców o terminach pełnienia służby wojskowej przez ich pracowników. Zgodnie z wnioskiem legislacyjnym do Ministra Obrony Narodowej, o wezwaniu pracownika do pełnienia służby w wyznaczonych dniach pracodawcy powinni dowiadywać się z urzędu od właściwych władz wojskowych" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie biura Rzecznika MŚP.

W skrócie - to jednostka wojskowa powinna informować pracodawcę, że wezwała jego pracownika do stawienia się na służbie. Dziś taki obowiązek ma pracownik, ale nie zawsze go wypełnia.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Przedsiębiorcy zasygnalizowali rzecznikowi, że to bardzo utrudnia prowadzenie biznesu. Stąd apel o zmiany.

"Pomimo bowiem braku stosownej informacji pracodawcy ci mają obowiązek umożliwić tym pracownikom stawienie się na te ćwiczenia. Natomiast brak wywiązania się przez pracowników z obowiązku niezwłocznego poinformowania pracodawców o ww. ćwiczeniach lub powołaniu na nie może skutkować co najwyżej ewentualną odpowiedzialności porządkową" - czytamy w komunikacie instytucji.

Rzecznik MŚP chce, by "w czasie pokoju, w sytuacjach, gdy nie zaistniała konieczność natychmiastowego stawiennictwa do służby wojskowej, pracodawcy powinni być informowani nie tylko niezwłocznie przez swoich pracowników, lecz przede wszystkim urzędowo o zaplanowanych terminach służby wojskowej pracowników, jak również o zmianie tych terminów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
Ryl.
3 lata temu
Zgłosiłem sie do WOT.Mam emeryturę z JSW i teraz jako sierżant trzepię kasę.Brawo rząd PIS-U.Brać wszystkich do przeszkolenia wojskowego.
neutral
3 lata temu
pis polska
Karol
3 lata temu
Zapewne wojna już jest, tylko nie wiedzą gdzie ją zrobić, kalkulują kto ma zarobić kto stracić za dużo jest ludzi na ziemi trzeba zrobić redukcję, oby nie padło na Europę.
na co
3 lata temu
komu to? Szkoda czasu i kasy podatników. Nasze szabelki starczą na 60 minut oporu. Wszystkie "rakiety" wystrzelą lub zostaną zdalnie wyłączone przez sprzedawcę (usa) i będzie pozamiatane.
Mój Nick
3 lata temu
Przecież i tak nikt nie będzie bronił tego kraju!!!
...
Następna strona