Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wypowiedzenie umowy o pracę

0
Podziel się:

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest uzależnione od formy i czasu zatrudnienia pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę
(Palko72/Dreamstime.com)

Jak informuje portal e-prawnik.pl, okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony jest od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania wraz z okresem wypowiedzenia.

Z zasady okres wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej na czas określony, wynosi 3 dni robocze.

Natomiast okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia u określonego pracodawcy i wnosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
    • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
    • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę, przy czym ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy.

E-prawnik podkreśla, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Co się tyczy umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, można skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia do miesiąca, jeżeli wypowiedzenie następuje z przyczyn niezależnych od pracowników, ale wówczas pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę jest możliwe w szczególnie uzasadnionych przypadkach, wskazanych w kodeksie pracy. Należą do nich m. in.

  • ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
    • popełnienie przez pracownika przestępstwa w czasie trwania umowy o pracę
    • niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby.

W związku z powyższym, rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem zatrudnionym w danym przedsiębiorstwie ponad 5 lat wymaga 3 miesięcznego wypowiedzenia i nastąpi z upływem tego okresu.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)