Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zarobki brutto i netto – czym się od siebie różnią i jak je wyliczyć?

1
Podziel się:

Wartością netto wynagrodzenia określa się kwotę do wypłaty pracownikowi po potrąceniu już wszelkich obciążeń, w które wlicza się składkę na ubezpieczenie społeczne, podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wartość brutto wynagrodzenia to z kolei wysokość pensji zawierająca także podatek i składki ZUS.

Przydatnym narzędziem do wyliczania zarobków jest kalkulator brutto/netto
Przydatnym narzędziem do wyliczania zarobków jest kalkulator brutto/netto (East News)

Składniki wynagrodzenia

Koszty pracodawcy są określeniem całkowitych kosztów wynagrodzenia, które ponosi pracodawca. Koszty uzyskania przychodu to wydatki, które poniesiono, aby wypracować przychód.

Na umowie najczęściej podawana jest wartość brutto. Jest to całość należnego wynagrodzenia, które następnie jest pomniejszone o składki i podatek. Kwota netto jest więc wartością realną, którą pracownik otrzymuje "na rękę". Składki, które są wliczone do wynagrodzenia brutto, są bardzo urozmaicone w zależności od typu umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło)
, ale także od samej wysokości wynagrodzenia.

Umowa o pracę

W przypadku umowy o pracę, różnica w wynagrodzeniu przy kwocie netto i brutto wynika z odprowadzania składek emerytalnych, rentowych i chorobowych do ZUS-u, ubezpieczenia zdrowotnego do Narodowego Funduszu Zdrowia, a także zaliczki na podatek dochodowy. Wynagrodzenie pracownika jest pomniejszane o część składki emerytalnej i rentowej oraz o całą składkę chorobową i zdrowotną. Odejmowana jest również zaliczka na podatek dochodowy.

Składka na ubezpieczenie emerytalne to 19,52 proc. i jest po połowie pokrywana przez pracodawcę i pracownika. Składka na ubezpieczenie rentowe to 8 proc. i w tym przypadku pracodawca pokrywa 6,5 proc., natomiast pracownik 1,5 proc. Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc. wynagrodzenia brutto i w tym przypadku to pracownik pokrywa je ze swojej pensji. Wszystkie składki trafiają do ZUS-u.

Ubezpieczenie zdrowotne

Istnieje także ubezpieczenie zdrowotne, które wynosi 9 proc. wynagrodzenia brutto pomniejszonego o składki społeczne. Pozwala ono na bezpłatne korzystanie z państwowej służby zdrowia.

Podatek dochodowy opłacany do urzędu skarbowego to płaca brutto pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne i po odjęciu kosztów uzyskania przychodu (111,25 dla osób mieszkających w tym samym mieście i 139,06 w przypadku dojazdu do pracy). Uzyskaną w ten sposób kwotę zaokrągla się do pełnych złotych, a następnie wylicza się 18 proc. (jeżeli roczne przychody są niższe niż 85 528 złotych). Od kwoty należy jeszcze odjąć 46,33 – miesięczną ulgę na podatek, jeżeli pracownik nie osiąga innych dochodów z tytułu na przykład emerytury lub działalności gospodarczej.

Wyliczenie wynagrodzenia brutto i netto

Można oczywiście samodzielnie wyliczyć wynagrodzenie brutto i netto pod warunkiem posiadania pewnych informacji, jednak jest to zadanie dość pracochłonne, zdecydowanie wygodniejszy jest kalkulator brutto/netto.

Kalkulator brutto/netto pozwala na szybkie wyliczenie należnego wynagrodzenia online. Wystarczy podać tylko kilka podstawowych informacji, ab y natychmiast otrzymać informację zwrotną na temat wysokości swoich zarobków przede wszystkim brutto/netto. Kalkulator taki pozwala sprawdzić, jak wysokie koszty ponosi pracodawca zatrudniający pracownika na umowę o pracę. Dodatkowo większość osób, które swoje pensje otrzymuje na konto i nie dostaje już popularnych niegdyś odcinków wypłaty, zna tylko wysokość pensji netto. Kalkulator brutto/netto pozwala na szybkie sprawdzenie wysokości swojej wypłaty brutto, co jest potrzebne w niektórych sytuacjach, na przykład w banku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
burta
6 lat temu
No pisowcy ,powiedzcie jak ? czy umiecie tylko netto ?