Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zwolnienia grupowe bolączką pracowników. Sierpień najgorszym miesiącem w tym roku

13
Podziel się:

W sierpniu liczba pracowników, których mają objąć zwolnienia grupowe, jest największa w 2020 roku. Przewyższa nawet dane za kwiecień, kiedy to lockdown zablokował wiele firm.

Zwolnienia grupowe bolączką pracowników. Sierpień najgorszym miesiącem w tym roku
W sierpniu padł rekord, jeżeli chodzi o liczbę pracowników objętych planowanymi zwolnieniami grupowymi. (money.pl, Rafał Parczewski)

Tegoroczny sierpień był najgorszym miesiącem pod względem liczby pracowników, których objąć zwolnienia grupowe - podaje "Dziennik Gazeta Prawna", który powołuje się na dane wojewódzkich urzędów pracy.

W ostatnim miesiącu wakacji firmy zapowiedziały, że zamierzają zwolnić łącznie 11,4 tys. osób. To więcej niż w kwietniu, czyli w miesiącu, w którym gospodarka państwa niemal stanęła w wyniku obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Wtedy jednak liczba osób, które miały stracić pracę, nie przekroczyła 11 tys.

W rozmowie z "DGP" przedstawiciele urzędów pracy zapewniają jednak, że obecne dane nie mają nic wspólnego z trwającą pandemią. Marek Kuna, rzecznik prasowy lubelskiego WUP przekonuje, że powody zwolnień obecnie są inne.

Zobacz także: Zobacz: Zwolnienia w budżetówce. "To nie jest zaskoczenie"

- Ci, którym udało się utrzymać na rynku, przyzwyczaili się już do działalności w warunkach pandemii. Redukcje zatrudnienia zgłaszane teraz często nie są związane z COVID-19 - mówi Marek Kuna, cytowany przez dziennik.

Jako przykład może tutaj posłużyć część największych sieci handlowych. Carrefour Polska niedawno ogłaszał, że zmniejsza zatrudnienie za sprawą modernizacji struktur oraz uproszczeniem procesów.

Tylko w warszawskim WUP sieć zgłosiła ponad 4 tys. osób z mazowieckiego, które miały stracić pracę. W całym województwie natomiast w sierpniu łącznie zgłoszono niemal 5 tys. osób do zwolnienia.

Redukcję etatów zgłosiło również Tesco. Jest to związane z planowanym przejęciem tej sieci przez duńską Sailling Group, co będzie się wiązało ze zmianą brandu brytyjskiej sieci na naszym rynku. W wyniku tego działania do likwidacji trafił cały dział sprzedaży internetowej sieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Dojna Zmiana ...
2 lata temu
W sierpniu wg Pinokia nie było wirusa...więc jasnym jest,że te zwolnienia to nieudolność rządu piSS
Zbg.
2 lata temu
Jest już pora aby każdy Polak w kraju pracował tylko i wyłącznie na JEDNYM etacie,dobrze oplaconym.Obecnie dziesiątki tysięcy ludzi pobiera kasę z wiellu żródeł.Dzięki temu się bogacą a bezrobotni żyją w biedzie.Po okresie pracy winna być obowiązkowa emerytuta.Grupa ludzi bez pracy winna mieć oplacony pełny ZUS z budżetubg.
23
2 lata temu
Te brandy: tesco, globi itp. To nic innego jak optymalizacja podatkowa, kręcą lody
KomunaCzyZart...
2 lata temu
"Marek Kuna, rzecznik prasowy lubelskiego WUP przekonuje, że powody zwolnień obecnie są inne.". No chyba trzeba nie mieć wyobraźni aby pisać takie brednie. Nie działa turystyka, hotele pracują na 1/10, transport jest znacznie ograniczony (wystarczy popatrzeć na liczbę połączeń kolejowych z Warszawy do dużych miast: Kraków, Katowice, Gdańsk) - liczba spadła o połowę jak nie więcej. Kultura nie działa, eventy ograniczone do wesel na 100 osób. Wszystko to jest SKUTKIEM nie radzenia sobie z pandemią.
Wojtek
2 lata temu
wszystko upada - jak żyć ? może ktoś odpowie na to pytanie . PIS utopił nasze Państwo.