Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zwolnienie lekarskie na dziecko. Jak się o nie starać?

1
Podziel się:

Każdy pracujący rodzic spotkał się chociaż raz z koniecznością opieki nad dzieckiem, które zachorowało. Nie jest istotne czy to przeziębienie, czy też jakaś choroba zakaźna. Prawo pracy pozwala wziąć wolne z tego powodu.

W ciągu roku można wziąć zalężną od wieku dziecka liczbę dni zwolnienia lekarskiego na czas choroby
W ciągu roku można wziąć zalężną od wieku dziecka liczbę dni zwolnienia lekarskiego na czas choroby (pixabay.com / CC0)

Jeżeli jesteś rodzicem, znasz pewnie problem, który dość często pojawia się jesienią i zimą. Przeziębione dziecko lub "przywleczone" ze szkoły zapalenie płuc. Jeśli dziecko jest zbyt małe, by zostać samo w domu, a babci lub opiekunki nie ma w pobliżu, pozostaje konieczność wzięcia wolnego, by zaopiekować się dzieckiem. Na szczęście kodeks pracy przewidział takie sytuacje i pozwala pracownikom na usprawiedliwioną nieobecność w pracy, której powodem jest konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem.

Kto może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko?

Prawo do skorzystania ze zwolnienia na chore dziecko ma matka, jak i ojciec. Jest jednak warunek. Muszą oni posiadać ubezpieczenie chorobowe. Wszystko dlatego, że ubezpieczenie to pozwala uzyskać zasiłek opiekuńczy. Takim ubezpieczeniem obowiązkowo objęci są wszyscy pracujący na umowie o prace. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą albo te pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych mogę opłacać składkę chorobową dobrowolnie.

Ile dni zwolnienia na dziecko?

Długość zwolnienia przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem nie jest dowolna. Zależy od wieku dziecka. Jeśli dziecko ma mniej niż 14 lat, rodzic może wykorzystać nawet 60 dni zwolnienia w ciągu całego roku. Jeśli dziecko jest starsze, wymiar takiego urlopu skraca się do 14 dni kalendarzowych. Warto wiedzieć, że długość zwolnienia na dziecko nie zależy od liczby dzieci.

Czy zwolnienie na dziecko jest płatne?

W czasie zwolnienia na dziecko rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jego wysokość to 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które otrzymuje pracownik. Istotnym faktem jest to, że taki zasiłek jest wypłacany nawet wtedy, gdy we wspólnym gospodarstwie są osoby, które mogłoby zająć się dzieckiem w czasie jego choroby. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy dziecko, nad którym trzeba sprawować opiekę, ma mniej niż 2 lata.

Zwolnienie lekarskie i urlop

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Jedną z nich jest moment, gdy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym, ale zaistniała potrzeba opieki nad dzieckiem. W takim przypadku oczywiście może wziąć zwolnienie na dziecko. Nie będzie jednak przysługiwał zasiłek wypłacany zwykle za czas choroby dziecka. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Pracownik ma środki na zapewnienie opieki dziecku, ponieważ przebywając na urlopie wypoczynkowym, otrzymuje wynagrodzenie.

Dokumenty do zwolnienia na dziecko

Żeby skorzystać z możliwości opieki nad dzieckiem, które zachorowało, pracownik musi obowiązkowo przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie związane z koniecznością opieki nad członkiem rodziny. W taki zwolnieniu musi pojawić się informacja, kto będzie się dzieckiem opiekował. Razem ze zwolnieniem pracownik musi dostarczyć do pracodawcy druk ZUS Z-15. To wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego, który wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem

Warto wiedzieć, że pracodawca ma prawo sprawdzenia, czy osoba, która pobiera zasiłek, wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego celem. Podstawową cechą zasiłku opiekuńczego jest bowiem zrekompensowanie rodzicowi utraconego zarobku w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem. Nie wolno więc w tym czasie wysłać dziecka do przedszkola lub szkoły, gdy była możliwość zostawienia go pod opieką babci albo opiekunki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Ola
5 lata temu
Artykuł niekompletny. Słabo. Dodam, że jest jeszcze 30 dni. Na kogo? Na niepełnosprawne dziecko pomiędzy 14 a 18 r.ż. gdy ma orzeczenie i wymaga stałej opieki