Forum Forum podatkowePIT

13 miesięcy w roku

13 miesięcy w roku

Iwonitta / 2012-02-24 21:58
witam. Chodzi mi o taką sprawę: dwie moje umowy o pracę obejmują miesiąc listopad, tzn jedna mi się kończy a następnego dnia zaczyna mi się nowa czyli nie pokrywają się (obie poza miejscem zamieszkania). Czy wobec tego w rozliczeniu powinnam ująć KUP w kwocie 1807,78 zł czyli za 13 miesięcy czy odliczyć tylko limit? Z góry dzięki za odp
belladonna / 2012-02-25 12:04 / Tysiącznik profesjonalny
Zdroworozsądkowo, jeśli ja pracowałam 12 miesięcy i Ty pracowałaś 12 miesięcy to powinnyśmy mieć KUP w swoich PIT za 12 miesięcy prawda? Bo w końcu tylko dlatego, ze ja w listopadzie pracowałam u tego samego pracodawcy, a Ty np do 15 listopada u jednego, a od 16 listopada u drugiego nie powinno być wyznacznikiem, ze ja mam 12, a Ty 13. No ale... skupiając się na ustawie, taki, że tak powiem absurd jest.
Bo:
- 1.335 zł (miesięcznie 111 zł 25 gr), w przypadku gdy podatnik uzyskiwał przychody
z tytułu jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych),
- 2.002 zł 05 gr, w przypadku gdy podatnik uzyskiwał przychody równocześnie z więcej niż
jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych),

czyli ustawa mówi o UZYSKANIU PRZYCHODU równocześnie, a nie świadczeniu pracy równocześnie.... a jak Tobie w grudniu wypłacił pracodawca A za listopad oraz pracodawca B za listopad, to w grudniu uzyskałaś przychody równocześnie z więcej niż 1 stosunku pracy, czyli przysługują KUP x 2 za grudzień.... a co się z tym wiąże w sumie za 13 miesięcy :)

Najnowsze wpisy