Forum Forum podatkoweInne

Amerykański Consulting Agreement w Polsce

Amerykański Consulting Agreement w Polsce

Stonekeep / 178.235.41.* / 2017-07-18 13:01
Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie amerykańskiej umowy i tego jak jest u nas rozpatrywana. Najpierw nakreślę na szybko moją sytuację.

Podpisałem umowę (Consulting Agreement) z firmą z siedzibą w US. Generalnie będę pomagał przy prowadzeniu strony internetowej (pisał artykuły na różne tematy, newsy itd.) plus przy prowadzeniu mediów społecznościowych (głównie Twitter i Facebook). Pracuję zdalnie, z domu, w Polsce. W umowie jest zaznaczone, że mam samemu odprowadzać podatki. Konkretny fragment umowy:

"Consultant acknowledges and agrees that Consultant is obligated to report as income all compensation received by Consultant pursuant to this Agreement. Consultant agrees to and acknowledges the obligation to pay all self-employment and other taxes on such income."

Z tym, że kompletnie nie wiem jak się mam do tego zabrać i co mam zrobić. Do tej pory nie podpisywałem żadnej umowy z zagranicznym pracodawcą - dostawałem po prostu rozliczenie od pracodawcy za poprzedni rok, wypełniałem PIT i tyle, w zasadzie nie martwiłem się o nic. Tym razem jednak nie wiem co powinienem zrobić - nie wiem w jaki sposób mam wykazywać dochody. Czy mam w jakiś sposób zarejestrować tę umowę w Polsce? Nawet nie wiem jaki to rodzaj umowy w przełożeniu na polski standard (zlecenie? dzieło?). Czy może powinienem zarejestrować samozatrudnienie? W jaki konkretnie sposób mam płacić od tego podatki? Czy sam powinienem się ubezpieczyć? Jak to jest z płaceniem na ZUS (tudzież inne składki emerytalne)?

I kolejne pytanie, jeśli umowa weszła już w życie (na początku lipca), to będę miał jakiś problem z powodu tego, że technicznie w tej chwili jeszcze pracuję "na czarno"? Czy jeśli zarejestruję to teraz, z małym opóźnieniem, to nie będzie żadnego problemu? Dla jasności, nie jestem w tej chwili zarejestrowany jako bezrobotny, jestem dosyć świeżo po studiach i do tej pory głównie pracowałem dorywczo, legalnie.

Przepraszam, jeśli niektóre z tych pytań wydają się banalne, ale naprawdę jestem zielony w tej kwestii.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wyświetlaj:
Stonekeep / 178.235.41.* / 2017-07-19 11:05
1. Ostatnie pytanie na temat PIT. Powinienem wysyłać podatek za miesiąc w którym pracuję, czy za miesiąc w którym dostaję przychód? Na koniec każdego miesiąca mam wysyłać invoice z rozpiską tego co zrobiłem i kosztów, a w umowie jest miesiąc na rozpatrzenie go. To znaczy, że mam na koniec lipca wysłać invoice i pieniądze dostanę dopiero w Sierpniu (dowiedziałem się, że generalnie płacą ok. 15-ego, ale prawnie mają czas do końca miesiąca). Czyli jeśli dostanę pieniądze w Sierpniu, to podatek od nich powinienem wysłać w Sierpniu, a nie w Lipcu, tak?

3. Mam jedną, stałą umowę z wyznaczonymi zadaniami a zlecenia na kolejne teksty dostaję po prostu mailowo, nie podpisuję żadnych nowych kontraktów odnośnie każdego z osobna. Czyli rozumiem, że ZUS prawdopodobnie widziałby taką umowę jako zlecenie a nie dzieło, tak? Lepiej nie "ryzykować" i po prostu zgłosić się do ZUS?

Dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi, bardzo rozjaśniły mi całą sprawę.
wiwan / 2017-07-19 11:21
ad. 1 -przecież napisałem wczoraj - zaliczka PIT jest należna ZA miesiąc, w którym uzyskano przychód.

Zatem jeśli wynagrodzenie za lipeic zostanie zapłacone rzeczywiście jeszcze w sierpniu- to zaliczka ZA sierpień, płatna do 20 września.

'Invoice' to faktura dla mnie. A nie rachunek jaki zleceniobiorca wystawia zleceniodawcy u nas- to warto doprecyzować, bo moim zdaniem nie jest Pan podmiotem uprawnionym do wystawiania faktur w rozumieniu polskich przepisów.

No chyba, że ma być faktura i nie dogadaliście się co do tego, że DG Pan nie prowadzi lub, że ma Pan ją założyć.

ad. 3. tak właśnie, niestety, przy czym powtarzam- że można zgłosić się po poradę, bo sam siebie do ubezpieczeń z tyt. zlecenia zgłosić Pan moim zdaniem nie może.
wiwan / 2017-07-18 14:40
Na moje oko kwalifikować to należy jako zlecenie. No chyba, że wykonywałby to Pan w ramach JDG czyli tzw. samozatrudnienia.

Firma rzeczywiście nie jest płatnikiem Pana PIT w Polsce, spada to na Pana.
Przy okazji pojawia się kwestia składek- przynajmniej zdrowotnej, a jeśli nie ma Pan innych tytułów- również społecznych.

Tu firma JEST płatnikiem. Powinna była zgłosić Pana do ubezpieczeń (7 dniowy termin)i odprowadzać składki. Mógł/może Pan przejąć tę rolę tylko drogą pisemnej umowy.

Pod względem PIT jest to dz. wyk. osobiście jako źródło.

Zaliczki w trakcie roku wg. art. 44, ust.3a ustawy o PIT.

Tj. Przychód (PLN) uzyskany w danym miesiącu pomniejsza się o zapłacone skł. społeczne i 20% KUP, wylicza podatek wg. stawki 18%, pomniejsza to o odliczalną część zapłaconej skł. zdrowotnej i wpłaca do US.

Termin- do 20 dnia kolejnego miesiąca, za XII - do 30.04 kolejnego roku. Wtedy też PIT 36.

Jeśli przychód w walucie- na konto walutowe tj. bez przewalutowania banku tj. wpłata nie przychodzi na konto złotówkowe- kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem uznania na koncie.

Podatkowo jeszcze jest wszystko OK, jak rozumiem przychodu nie było jeszcze.

Na temat składek:

http://www.money.pl/forum/umowa-zlecenie---wyliczenie-skladek-zus-t5115682.html
Stonekeep / 178.235.41.* / 2017-07-18 15:50
Dziękuję za odpowiedź, była bardzo pomocna. Jednak mam kolejne kilka pytań.

1. Jeśli chodzi o podatek i ZUS, to mam po prostu zacząć przesyłać pieniądze na ich konta co miesiąc? Czy muszę najpierw jakoś zgłosić swoją umowę, przychody itd.?

2. Przeczytałem w internecie, że w przypadku, kiedy pracodawca korzysta z twojej własności intelektualnej to można stosować 50% KUP. W moim przypadku jednym z moich głównych obowiązków jest pisanie tekstów na stronę (można powiedzieć copywriting). W umowie mam zapis o przeniesieniu własności intelektualnej na pracodawcę, a konkretnie:

"Consultant agrees that all copyrightable material, notes, records, drawings, designs, inventions, improvements, developments, discoveries and trade secrets conceived, discovered, developed or reduced to practice by Consultant, solely or in collaboration with others, during the term of this Agreement arising out of or in connection with performing the Services under this Agreement (collectively, “Inventions”), are the sole property of the Company. Consultant also agrees to assign (or cause to be assigned) and hereby irrevocably assigns fully to the Company all Inventions and any copyrights, patents, mask work rights or other intellectual property rights relating to all Inventions."

Czy to oznacza, że mogę skorzystać z 50% KUP?

3. Co do ostatniego podpunktu, chodzi o to jak generalnie zaklasyfikować tę umowę, bo ciągle mam wątpliwości. Jeśli chodzi o wykonywane przeze mnie obowiązki to bardziej skłaniałbym się w kierunku umowy o dzieło. Bowiem co tydzień dostaję kilka tematów, na które mam napisać artykuły i to jest moje główne zadanie - pomaganie przy mediach społecznościowych, odpowiadanie na komentarze na stronie itd. to zadania drugorzędne.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale w przypadku umowy o dzieło odprowadzanie składek ZUS nie jest obowiązkowe, a przypadku umowy o zlecenie jest?
wiwan / 2017-07-19 08:23
Ad. 1
Jeśli chodzi o PIT- tak, tylko przelewać zaliczki, odpowiednio opisane, na odpowiednie konto swego US- bez żadnego zgłaszania.
Jeśli chodzi o składki- najpierw zgłoszenie do ubezpieczeń na odpowiednich formularzach- co zależy od tego, czy jest inny tytuł do ubezpieczeń (i z jaką podstawą kwotową), a więc tego, czy to zlecenie będzie tytułem tytułem do ub. społecznych obowiązkowych czy dobrowolnych, a jeśli dobrowolnych- czy Pan przystąpi.

Potem co miesiąc wpłaty i deklaracje miesięczne. Jak napisałem- na podstawie pisemnej umowy z płatnikiem. Bez niej - moim zdaniem nie może Pan tego robić.

2. tak, uzasadnia to 50% KUP

3. Zlecenie też może mieć 50% KUP. Czy dzieło, czy zlecenie- pod względem PIT to to same źródło, identyczne zasady.
Pod względem ubezpieczeniowym- dzieło (poza 1 wyjątkiem, który tu nie zachodzi) NIE jest w ogóle tyt. do ubezpieczeń, a więc nie podlega im nawet dobrowolnie.

Tylko, że ZUS od kilku lat kwestionuje wszelkie ciągłe/ramowe umowy o dzieło jako dzieło.
Płatnicy/zleceniodawcy mnożą np. dla dziennikarzy umowy o dzieło właściwie osobne pod każdy artykuł/tekst.

A jednak ma Pan też zadania 'drugorzędne' mające charakter 'należytej staranności, nie mające zamierzonego, skończonego 'namacalnego' efektu.

Nie sądzę też by ktoś z USA, tylko z powodu naszych krajowych wydziwiań podpisywał z Panem w kółko nowe umowy- na konkretne artykuły, konkretne co do długości tekstu, liczbę znaków, tematykę itp.


Nie wiem jednak jak w praktyce wobec płatnika pozaunijnego ZUS może wydać decyzję o tym, że uznaje iż np. od 2 lat wykonuje Pan zlecenie, a więc płatnik ma np. 17200 zł zaległych składek z tego tytułu + odsetki do zapłaty....

Najnowsze wpisy