Forum Forum prawnePracy

aneksy do umowy o pracę

aneksy do umowy o pracę

micho77 / 89.230.126.* / 2012-04-24 13:30
Witam. Mam zasadnicze pytanie, dotyczące aneksów do umowy o pracę w związku ze zmianą wymiaru pracy. Zatrudniony jestem na czas nieokreślony w wymiarze 1/2 etatu (praca nocna). Jednakże w ostatnim czasie różne zdarzenia losowe(głównie L4 współpracowników)spowodowały braki rąk do pracy. Taka sytuacja ma miejsce już od paru miesięcy, nasiliła się jeszcze bardziej w związku z odebraniem nam wszystkim nadgodzin. Pracowników mniej, mniejsze możliwości godzinowe pracy poszczególnych osób, i co za tym idzie-pracują niewykwalifikowani lub praca jest w pojedynkę(chociaż nie jest to dozwolone). Wrócę do podstawowego problemu...Na początku stycznia otrzymałem aneks do umowy zwiększający wymiar pracy o 1/4 etatu-ważny do końca kwietnia. Jednak w kwietniu znów podłożono mi do podpisania aneks zwiększający wymiar pracy o kolejną 1/4(stąd w kwietniu mam już cały etat), ale ważny tylko na miesiąc. Miałem obiecane, że w maju wszystko wróci do normy;nie ukrywam, że cały etat nocny jest ciężki, ale do tego doszły dniówki, które są po kilku latach pracy w nocy dużo bardziej uciążliwe. O ile się domyślam w maju znów będzie 3/4 etatu. Nikt o zdanie mnie jeszcze nie pytał. Robi się totalny bałagan. Niewykwalifikowania pracownicy na stałe mają zwiększony etat, mnie czeka pół w porywie 3/4. Zastanawiam się, czy pracodawca ma prawo "co miesiąc"dawać do podpisu takie aneksy?Byłbym wdzięczny za odpowiedź. O ile się orientuję, to pracodawca ma obowiązek najpierw zapytać pracownika, czy się zgadza na zmiany, a dopiero po tym układać grafik pracy. U mnie jest odwrotnie. Męczy taka niepewność...Pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-04-24 13:57
Sprawa prosta z punktu widzenia prawa pracy- aneks do umowy jest porozumieniem zmieniającym- czyli pracodawca musi uzyskać od Pana zgodę na podwyższenie wymiaru etatu. Nie ma Pan obowiązku jej wyrażać.
W konsekwencji pracodawca albo odpuszcza, albo może złożyć wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę. Ale musi zastosować okresy wypowiedzenia takie jak dla wypowiedzenia definitywnego. I szereg grup pracowników korzysta z ochrony przed nim, jak przed wypowiedzeniem definitywnym.
A Pan jako pracownik może złożyć do połowy biegu takiego wypowiedzenia odmowę przyjęcia nowych warunków, co skutkuje rozwiązaniem umowy na koniec tego wypowiedzenia z konsekwencjami takimi, jak dla normalnego wypowiedzenia przez pracodawcę.

Podstawa- art. 29 i 42 KP.

Niezależnie od powyższego kwestię czasowego niedoboru pracowników można rozwiązać przez pracę w nadgodzinach, co oczywiście mniej się pracodawcy kalkuluje.
micho77 / 89.230.126.* / 2012-04-24 14:11
Wiem, że mogę odmówić podpisania aneksów, ale kwestie finansowe przemawiają za podpisaniem...Bo przecież mam umowę na stałe tylko na pół etatu. Problem w tym, że u mnie w pracy jest presja, nazwijmy ją mobbingiem. Czy w przypadku odmówienia podpisania aneksu pracodawca może w ogóle mnie zwolnić?Bo tego się obawiam. I czy jest jakiś limit tych aneksów? w tym roku były dwa, szykuje się trzeci i nawet nie wiem na jaki okres. Co do nadgodzin, wszystkim zostały odebrane(budżetówka), pracodawca ma zasugerowane przyjąć nowych pracowników. W tym momencie dwóch jest na zwolnieniu, jeden na urlopie, a przyjął nowego na 3/4. W czasie pracy jest niedobór pracowników, co nie powinno mieć miejsca zgodnie z przepisami(charakter pracy)
wiwan / 2012-04-24 14:26
Jak napisałem wyżej- zwalnia dopiero po terminowym nieprzyjęciu przez pracownika nowych warunków przedstawionych w wypowiedzeniu zmieniającym. A raczej jest to już automatyczna konsekwencja odmowy pracownika.
Jeśli takowego wypowiedzenia pracodawca nie złoży-ograniczy się do oferty aneksu, a pracownik odmówi- nie jest to podstawą ani dyscyplinarki, ani wypowiedzenia definitywnego.
Ale zostanie zapamiętane :-(
micho77 / 89.230.126.* / 2012-04-24 14:45
Już coś zrozumiałem. dziękuję za odpowiedź. Teraz poczekam na pytanie o moją zgodę. Ale na pewno aneks znów każą podpisać z datą wstecz...

Najnowsze wpisy