Forum Forum finansoweKarty

Autoryzacja transakcji karty, ktora stracila waznosc a ochrona danych osobowych

Autoryzacja transakcji karty, ktora stracila waznosc a ochrona danych osobowych

Parys2 / 91.142.194.* / 2010-01-03 15:15
Witam,

Zdarzyła mi się niedawno sytuacja, która wg. mojego stanu wiedzy chyba nie mogła się wydarzyć - ale widocznie wiem zbyt mało o sposobie autoryzacji kart albo o przekazywaniu sobie danych o kartach kredytowych między instytuacjami. Jakby nie bylo, jestem zaskoczony ;)

Proszę o opinie, czy w poniższej sytuacji wszystko odbyło się raczej zgodnie z prawem czy coś jednak było nie tak.

___________
Posiadam konto w serwisie internetowym, którego "operatorem" jest firma zarejestrowana w Luxemburgu. Serwer, na ktorym dziala serwis również zlokalizowany jest w Luxemburgu. Serwis jest płatny i podczas rejestracji należało podać numer karty kredytowej, datę ważności - być może również CVV2 - tego nie pamiętam.

Opłaty były pobierane regularnie raz na pół roku ale przed pobraniem kolejnej płatności w grudniu 2009 karta, której parametry (numer, datę ważności, być może CVV2) podałem przy rejestracji, straciła ważność.

Operator serwisu (jego system informatyczny) próbował automatycznie pobrać opłatę za kolejne pół roku - ale nie mógł i wysłał mi kilka emaili z informacją iż "nie można przedłużyć mojego konta z powodu trudności z kartą kredytową" jednocześnie prosząc o "aktualizację danych, bezpośrednio po czym opłata zostanie pobrana".

Z uwagi na okres świąteczny nie zająłem się aktualizacją danych przed świętami, jakież było moje zdziwienie kiedy sprawdzając bieżące transakcje na odnowionej karcie kredytowej zobaczyłem transakcję firmy z Luxemburga. Myślałem, że czekają na aktualizację danych o karcie aby móc dokonać transakcji !
___________

1). Czy to normalne, że posiadając dane o mojej karcie, która straciła ważność mogą mimo wszystko nadal dokonywać transakcji a bank taką transakcję im zautoryzuje niejako "w dobrej wierze" bo przecież wydano mi już nową kartę o tych samych numerach a znana instytucja pobierajaca oplate jakby "gwarantuje", ze transkacja nie jest fraudem?

2). Czy jest prawnie określone jakie parametry karty kredytowej muszą się zgadzać podczas autoryzacji ? Czy też definicja autoryzacji jest uznaniowa dla każdego banku...

3). Jeśli autoryzacja może powieść się wtedy i tylko wtedy gdy parametry karty z transakcji zgadzają się z parametrami karty w banku - czy jest możliwe, że firma z zagraniczna może uzyskać dane o mojej przedłużonej karcie kredytowej od banku-wydawcy ?


Intryguje mnie to co się stało - być może takie sytuacje to normalka a wcześnej mnie to po prostu nie spotkało.

Pozdrawiam,
Parys

Najnowsze wpisy

Karta kredytowa - najlepsza oferta: