Forum Forum emerytalneZUS

Błędnie wyiczona emerytura

Błędnie wyiczona emerytura

pronek / 83.27.44.* / 2010-04-07 08:54
Witam. Mam pytanie, moja teściowa dostała decyzje odnośnie emerytury związaną w rewaloryzacją. Moim zdaniem kwota emerytury jest źle wyliczona (na moją korzyść). Zamiast dostać ok 50 zł dostała prawie 300 zł. Błąd powstał w miejscu liczenia podatku należnego, poprostu wpisano złą kwotę od której liczy się ten podatek, jakąś smieszną, więc podatek wyszedł 17 zł.

Czy zgłosić ten fakt do zus'u i poprosić o nowe wyliczenie?
Czy pieniądze moim zdaniem wypłacone w nadmiarze trzeba zwrócić, czy można tą kwotą obciążyć pracownika zus. W końcu dostała decyzję, więć dokument ma, a że błędny?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie
H Szatkowski / 2010-04-07 20:34
Cytat z GW:
Na wysokie świadczenie w marcu mogły złożyć się trzy czynniki - wylicza. Po pierwsze, waloryzacja: tegoroczny wskaźnik to 6,5 proc. a dla osób, które przeszły na emerytury i renty po 28 lutego 2007 r. - 4,2 proc. Po drugie, wyrównanie „starego portfela”. Dotyczy osób, które świadczenia otrzymały przed 1999 r., a urodziły się po 31 grudnia 1929 r. Stopniowe podwyższanie kwoty bazowej, początkowo rozpisane na cztery lata (do 2010 r.) zostało skumulowane i zakończone już w tym roku. Po trzecie - zwrot nadpłaconego podatku. Osoby, które otrzymały z ZUS-u PIT 40, mogą sprawdzić, czy wykazano w nim nadpłatę, czyli różnicę między podatkiem pobranym, a tym, który należało przekazać do Urzędu Skarbowego. Taki zwrot dokonywany jest właśnie w marcu..

Proponuję poczekać zatem do wypłaty kwietniowej i wtedy się martwić.

Najnowsze wpisy