Forum Polityka, aktualnościGospodarka

"Brak euro nas uratował, a teraz pogrąża"

"Brak euro nas uratował, a teraz pogrąża"

Money.pl / 2011-02-15 09:02
Komentarze do wiadomości: "Brak euro nas uratował, a teraz pogrąża".
Wyświetlaj:
Pru / 89.228.67.* / 2011-02-15 21:43
Jestem za, ale chciałbym pensję, równowartość pensji pracownika w UE.
Ceny już mamy jak w UE, czas na płace!
buc_pucybut / 2011-02-15 11:51 / Tysiącznik na forum
w 2012 będziemy mieli euro doni obiecał ;-))
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-15 09:32
czy OFE zmuszaja siłą MF do podaży obligacji? nie.
poprostu z braku reform MF nie ma z czego pokryć swoich zobowiązań (m.in wobec emerytów) i drukuje, drukuje, drukuje - to OFU kupują te kwity skoro dają zarobić. - Prawda???
GDYBY platforma zrobiła to na co liczyliśmy, to MF nie musiłaby drukowac tylu obligacji, OFE musiałyby trzymac szmalec w Bankach na lokatkach, a banki wpuściłyby by ten szmalec dalej w gospodarke, czy to w kredyty czy w inne instrumenty . PROSTE . tak więc nic nie da zabranie kaski z OFE , bo za kilka lat będzie znów mało, ale DONEK tylko chce się jeszcze utrzymać i reszta go nie obchodzi - takie są fakty,

zawiedziony, były wyborca PO
Elendir / 2011-02-15 09:49 / Łowca czarownic
Widać że zupełnie nie zrozumiałeś problemu. OFE ma prowizję za zarządzanie pieniędzmi. Tyle że gdy to zarządzanie sprowadza się do inwestycji w papiery skarbowe, to jest to marna usługa. Podobnie marną usługą byłoby trzymanie środków w bankach - to każdy może sobie zrobić we własnym zakresie bez specjalnej wiedzy. No i oczywiście wypracowany zysk z tego zbyt wysoki nie będzie, a więc niskie emerytury.

A odnośnie drukowania, to podaż pieniądza znacznie szybciej rosła za poprzednich rządów niż urosła za rządów PO. Zapoznaj się może z faktami nim zaczniesz pisać komentarze. I nie udawaj że byłeś wyborcą PO, chyba że po prostu masz taką fuchę w PiS.
Elektro Devil / 2011-02-15 11:47 / Tysiącznik na forum
Nie ma w tym nic złego, że społeczeństwo (przyszli emeryci) inwestują w obligacje skarbowe poprzez pośrednika jakim jest OFE. A to, że OFE bierze prowizje za zarządzanie, to powinna być niższa, ale trudno, żeby jej nie było wcale.

Problem jest taki, że rządy PO zadłużają Polskę na potęgę i jako kozła ofiarnego wybrały sobie OFE.
Elendir / 2011-02-15 11:55 / Łowca czarownic

Problem jest taki, że rządy PO zadłużają Polskę na potęgę i jako kozła ofiarnego
wybrały sobie OFE.

Wskaż decyzje PO które spowodowały Twoim zdaniem istotne zadłużenie Polski.
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-15 12:08
oni utrwalili dawny system, który przy dobrej koniunkturze był wydolny.
czesciowo dołożyły sie inwestycje związane w funduszami UE,
zwiąkszyło sie zatrudnienie w sferze administr.
doszły ulgi pisowskie lpr - wskie a platforma tez za nimi głosowała.
byle jak zarządzaja w PKP, w Poczcie etc. można by jeszcz wymieniać
NFZ, KRUS, ZUS......
Adrian12 / 77.252.246.* / 2011-02-15 12:06
Rozrost biurokracji o 30%. Zatrudnienie dziesiątek tysięcy kolesi w spółkach z udziałem skarbu państwa. Budowa stadionów na Euro 2012 ponad realne potrzeby wykorzystania ich w przyszłości. Wykorzystywanie środków z UE na sztuczne zaniżanie kursu EUR/PLN i utrudnianie konkurencyjności polskich eksporterow na rynkach zagranicznych. Narastające zobowiązania wobec KRUS wskutek braku jakichkolwiek zmian w tych ubezpieczeniach. Dodatkowe emisje obligacji nominowanych w PLN i w walutach obcych na skalę dotąd w Polsce niespotykaną.
Elendir / 2011-02-15 14:22 / Łowca czarownic

Rozrost biurokracji o 30%. Zatrudnienie dziesiątek tysięcy kolesi w spółkach z udziałem skarbu państwa.

Mógłbyś wskazać źródło? W tym drugim przypadku również wskazujące że był to realny wzrost zadłużenia, a nie wymiana ludzi z poprzedniego klucza politycznego.

Wykorzystywanie środków z UE na sztuczne zaniżanie kursu EUR/PLN i utrudnianie konkurencyjności polskich eksporterow na rynkach zagranicznych.

Mógłbyś rozwinąć tą myśl? Z tego co pamiętam środki zostały wymienione bo dość opłacalnym kursie więc zarówno finansowo jak i stabilizacyjnie dla gospodarki była to dobra decyzja.

Narastające zobowiązania wobec KRUS wskutek braku jakichkolwiek zmian w tych ubezpieczeniach.

PO nie ma większości do przeprowadzenia tej zmiany. A zdaje się i poprzednicy nic tutaj nie zrobili, tak więc równie dobrze jest to krytyka pod adresem pozostałych partii w parlamencie.

Dodatkowe emisje obligacji nominowanych w PLN i w walutach obcych na skalę dotąd w Polsce niespotykaną.

To jest konsekwencja, a nie przyczyna.
huszu / 84.144.90.* / 2011-02-16 17:50
mam odczucie, ze udajesz tylko takiego glupiego, jakbys z kosmosu przylecial
towarzyszu.....
Elendir / 2011-02-16 22:35 / Łowca czarownic
Ja nie mam odczucia że tylko udajesz.
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-15 10:46
żal mi cie, widze że łykasz tę PR - wską papkę jak leszcz.

rządowi nie chodzi o wysokoś mojej emerytury tylko o ŁATANIE budżetu
(nikt nie jest w stanie przewidziec w którym momencie bardziej efektywny będzie zus czy ofe czy TFI czy Lokatw w banku czy złoto czy ruble czy ziemia etc. alesą te dwa filary i jest jakis postęp w stosunku do dawnego systemu)
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-15 10:01
aby ofe były efektywniejsze to trzeba im poluzować możliwości inwestycyjne m.in. z a granicą. to po pierwsze.

że sa drogie w utrzymaniu to ja też wiem, ale to jest sprawa do poprawki

wiec OFE sa do poprawienia i to wszyscy wiedza - tylko że pod tym pretekstem Donek okrada moich spadkobierców, którzy są za mali żeby protestować

i to jest w tym najbardziej obrzydliwe

a co do mojego udawania - to Wybory pokażą platformie jak jest naprawde bo wmoim otoczeniu wszczyscy są zawiedzeni.
Pyclik / 77.236.7.* / 2011-05-01 13:56
A w moim otoczeniu także wszyscy są zawiedzeni, od bardzo dawna są zawiedzeni.
Najpierw - IV Rzeczpospolitą inaczej Kaczkolandią, teraz - Republiką Powszechnej Miłości i PiJaru.
A jeśli chodzi o wybory to moje otoczenie wcale się nie pali, aby zamieniać znowu jedną na drugą!
Wart Pac pałaca i pałac Paca!
A Belgia już drugi rok zupełnie dobrze radzi sobie bez nowego rządu, może obywatele powinni tej niby klasie politycznej pokazać figę?
Elendir / 2011-02-15 11:23 / Łowca czarownic
Widzisz, moja wypowiedź w żadnym miejscu nie stanowiła pochwały działania rządu. Conajwyżej napisałem że za poprzednich rządów podażpieniądza szybciej rosła. Natomiast oczywiście od razu odebrałeś ją w ten sposób gdyż jesteś nastawiony na krytykę rządu i tylko wobec takiego tematu obraca się Twoja dyskusja. No ale cóż - tak jak powiedziałem - taka fucha w PiS.

A w kwestii spadkobierców, to jeśli skąś uważałbym że należałoby wziąć pieniądze na łatanie dziury budżetowej (zgodnie z artykułem budżet będzie musiał wydać ponad 40% PKB na zabezpieczenie przyszłych emerytur), to właśnie wydaje mi się że spadki są bardzo dobrym rozwiązaniem. Zmarłym pieniądze już nie są potrzebne a ich dzici niech same zarabiają na swoją emeryturę.
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-15 11:46
NIE ZAPOMNIJ ZAPISAC DONKOWI DOMU WRAZ Z RUCHOMOŚCIAMI W TESTAMENCIE...

prawo spadkowe to jest fundament CYWILIZACJI. i to nawet PISOWCY rozumieli
Elendir / 2011-02-15 11:53 / Łowca czarownic
Przecież państwo nie zamierza zabrać całego spadku, a jedynie jego część emerytalną, a podatek od spadku istnieje od dawna i jakoś nie zniszczyło to cywilizacji. Jeśli potrafisz podać lepszą propozycję skąd wziąć te ponad 40% PKB to zapraszam. Jeśli zaś nie, to Twoja krytyka jest pusta.
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-15 12:00
REFORMY, REFORMY, REFORMY STRUKTURALNE.

a jest niszczenie REFORMY EMERYTALNEJ.
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-15 14:30
odsyłam do programu platformy za którym głosowałem
oraz expose premiera
Elendir / 2011-02-15 14:39 / Łowca czarownic
Program PO nie był napisany pod warunki kryzysowe (podobnie zresztą jak program innych partii). I bynajmniej nie wskazuje skąd wziąć taką kasę. Może powinieneś się z nim zapoznać nim zaczniesz udawać że głosowałeś na PO?
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-15 15:01
skoro tak, to jak tylko PO sie zorientowała, że jest kryzys to powinna ustapić.
Elendir / 2011-02-15 16:25 / Łowca czarownic
Tego pewnie oczekiwałeś jako "wyborca PO"?
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-16 08:38
Jeżeli zatrudniam pracownika i on mnie zapewnia jaki to on nie jest solidny - to mam prawo mu zaufać.
ale jak się później okazuje że to drań, który chce mnie oskubać to mam prawo wywalic go - TAK czy Nie?

kolago ty chyba żyjesz w wirtualu i robicz na czyjeś zlecenie. ale sam sie kiedys przekonasz jak wygląda życie w realu - jak dostaniesz kopniaka od swoich mocodawców.
Elendir / 2011-02-16 09:45 / Łowca czarownic

Jeżeli zatrudniam pracownika i on mnie zapewnia jaki to on nie jest solidny - to mam prawo mu zaufać. ale jak się później okazuje że to drań, który chce mnie oskubać to mam prawo wywalic go - TAK czy Nie?

A jaki to ma związek z kwestią wystąpienia kryzysu na świecie? Chyba nie obwiniasz PO o kryzys na świecie? Gdyż inaczej w Twoim przypadku należałoby zmienić, że nie tyle pracownik okazał się draniem, co praca którą której wykonania oczekiwałeś okazała się o wiele trudniejsza do wykonania niż wcześniej ustaliliście.

kolago ty chyba żyjesz w wirtualu i robicz na czyjeś zlecenie. ale sam sie kiedys przekonasz jak wygląda życie w realu - jak dostaniesz kopniaka od swoich mocodawców.

Dobrze się opisałeś. Może nawet kiedyś zrozumiesz dlaczego Twoje słowa:

skoro tak, to jak tylko PO sie zorientowała, że jest kryzys to powinna ustapić.

były tak śmieszne w kontekście tej rozmowy.
m-53 / 83.24.47.* / 2011-02-15 09:18
Co on chrzani. Środki zgromadzone w OFE nie są długiem publicznym.
Elendir / 2011-02-15 09:42 / Łowca czarownic
Jakby środki te pozostały w ZUS, to o tyle dług publiczny byłby niższy.
assdf / 213.158.197.* / 2011-02-15 11:35
Nie bylby, to po prostu oddaliloby nas na jakis czas od przekroczenia progu 60% PKB i rzad moglby dalej sie zadluzac juz w "bezpieczny" sposob.
żenua / 83.14.248.* / 2011-02-15 12:19
ja mam dla ciebie taką propozycje na wyższa emeryturę.

weź sobie 500 zł co miesiąc.
połóż na stole. weź sobie kartke i napisz:
luty 2011 - wpłata 500 zł. a potem weź te 5 stów, idź w miasto i wydaj.
i tak co miesiąc aż do emerytury.
na koniec okresu weź kartke. naklej napustej lodówce i żyj długo i szczęśliwie. to jest twoja folozofia. to jest filozofia ZUS
Elendir / 2011-02-15 14:24 / Łowca czarownic
Na prawdę nie rozumiesz o co chodzi w problemie emerytalnym, czy tylko takie bzdury piszesz?
zabierz babci portmonetkę / 81.219.29.* / 2011-02-15 09:02
jacy ekonomiści takie zadłużenie.

Najnowsze wpisy