Forum Forum podatkoweOdliczenia

brak przychodu a odliczenie składek ZUS

brak przychodu a odliczenie składek ZUS

Luukass / 89.229.219.* / 2011-02-06 12:03
Witam,

czy mogę odliczyć sobie składkę na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, gdy firma nie miała przychodu?

Od maja do września byłem wspólnikiem spółki jawnej (spółka działała 4 miesiące). Spółka w tym czasie nie wygenerowała przychodu ani straty (bilans zerowy). Cztery razy opłaciłem normalne składki ZUS. Dodam również, że w 2010 roku nie miałem żadnego przychodu. Czy w tym przypadku mogę odliczyć sobie składki ZUS od podatku? Jak to zrobić? Proszę o pomoc.
Ps. Pobrałem PIT 36 czy jest on właściwy?
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam Łukasz
Wyświetlaj:
jarekkkk / 89.171.198.* / 2012-03-28 11:03
A będąc w analogicznej sytuacji, tj. firma w 2011 nie wykazała dochodu, jednak właścicielka była na urlopie macieżyńskim + chorobowym przez większą część roku i pobierała z tego tytułu zasiłek co generuje dochód ale nie z tytułu działalności gospodarczej może odliczyć społeczne/zdrowotne?
belladonna / 2012-03-28 16:55 / Tysiącznik profesjonalny
Nie ma znaczenia z jakiego źródła generuje dochód... jeśli składki nie były odliczane od dochodu (podatku) z DG, to możemy odliczyć od innych dochodów :)
belladonna / 2011-02-06 13:10 / Tysiącznik profesjonalny
Składki na ubezpieczenie społeczne odliczasz od dochodu, a składki na ubezpieczenie zdrowotne (7,75) od podatku. Skoro nie ma przychodów, to nie masz od czego odliczyć :)
PIT-36 jest dla zasad ogólnych, czyli podatki wg skali.
Jeśli ktoś oprócz DG ma też inne przychody, np ze stosunku pracy, to od nich może odliczać składki z DG, które nie znalazły pokrycia w DG :-)
Luukass / 89.229.219.* / 2011-02-06 13:32
Belladonna wielkie dzięki! ;) Czyli rozumiem, że w tym roku nie ma jakiejkolwiek możliwości bym to sobie odliczył? A orientujesz się może czy będę mógł to zrobić w przyszłym roku (składkę zdrowotną z 2010 r. odliczyć w zeznaniu za 2011)?
Pozdrawiam :)
belladonna / 2011-02-06 17:05 / Tysiącznik profesjonalny
Orientuję :-)
Ustawa mówi o składkach ZAPŁACONYCH w roku podatkowym, czyli US interesuje co zapłaciłeś w roku, to odliczasz. I tutaj nie ma znaczenia za jaki okres zapłaciłeś, bo np jak ktoś w 2010 zapłaci zaległe składki do ZUS za lata 2008-2009, to nie koryguje PIT-ów z tego okresu, a odlicza od przychodów w roku 2010, bo wtedy zapłacił. Dlatego zazwyczaj, jak ktoś płaci przy DG składki 1-10 danego miesiąca za miesiąc poprzedni, to w styczniu płaci za grudzień zeszłego roku itd, czyli zapłacone do odliczenia w PIT, to składki ZUSowskie z okresu (grudzień poprzedniego roku - listopad bieżącego roku) :-)

Najnowsze wpisy