Forum Forum emerytalneZUS

brak przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy

brak przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy

nowyUzyszkodnik / 164.126.253.* / 2013-07-17 13:34
Witam,

szukamy porady bo nie bardzo wiemy co robić. Znajomy jest po operacji wszczepienia bajpasów. Lekarz orzecznik ZUS stwierdził całkowitą niezdolność do pracy jednak ZUS odmówił przyznania renty z tytułu tej niezdolności. Powodem decyzji odmownej było to, że w ciągu 10 lat poprzedzających chorobę znajomy przepracował jedynie 2 lata, 7 miesięcy i 22 dni a w całym życiu 23 lata. ZUS wymaga odpowiednio 5 i 30 lat. Jest też jednak faktem to, że znajomy przez niemal 8 lat był zarejestrowany jako bezrobotny w Powiatowym Urzędzie Pracy i przez ten czas nie dostał od nich żadnej oferty.
Wiem, że możemy napisać odwołanie do ZUS ale co w nim zawrzeć? I co jeszcze możemy zrobić? Znajomy jest osobą samotną, nie może podjąć żadnej pracy bo przez całe życie był pracownikiem fizycznym a teraz, jak stwierdził orzecznik ZUS, jest do tego niezdolny. Będę wdzięczna za każdą pomoc
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-07-17 14:14
Nie tak, 30 lat to minimum stażu, które zgodnie z Ustawą (art. 58, ust. 4) zwalnia z owego warunku 5 lat stażu w ostatnim 10cioleciu.

Jeśli oprócz wskazanych lat pracy (o. składkowych) 23 uzbiera się w jego historii ubepzieczeniowej min. 2 lata nieskładkowe- można w odwołaniu podeprzeć się tym wyrokiem:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html
nowyUzyszkodnik / 164.126.253.* / 2013-07-17 14:31
Patrzę teraz w decyzję i zus wyliczył okresy składkowe 23 lata, 8 miesięcy i 24 dni a okresów nieskładkowych jedynie 4 miesiące i 24 dni co daje w sumie 24 lata 1 miesiąc i 8 dni. ZUS nie uwzględnił okresów przebywania na urlopie bezpłatnym.
wiwan / 2013-07-17 14:38
Zwykły u. bezpłatny takim okresem nie jest. U. bezpłatny jest okresem nieskładkowym tylko w szczególnych sytuacjach:

-udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla ma-tek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bez-płatnych oraz okresy niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem:
a) w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat,
b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko;

- urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżon-kom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w in-nych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą

powyższe z art. 7, pkt. 5 i pkt. 8.

Jeśli takich okoliczności nie było- odwołanie bez szans, kiepskie działanie PUP nie będzie tu argumentem.
nowyUzyszkodnik / 164.126.253.* / 2013-07-17 15:12
Czyli nie ma nic co moglibyśmy więcej zrobić w tej sprawie?
Tak czy siak wielkie dzięki za odpowiedź, przynajmniej wiem na czym stoimy. Spróbujemy złożyć żeby mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko co było można.

Jeszcze raz dziękuję.
wiwan / 2013-07-18 11:16
No nie bardzo. Bo trudno też opieszałość PUP uznać za okoliczność szczególną wymaganą do przyznania przez prezesa ZUS renty w drodze wyjątku ( z art. 83 ustawy emerytalnej). Wymaga ona 4 łącznych warunków:


wnioskodawca jest lub był osobą ubezpieczoną albo jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym,

nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek,
nie ma niezbędnych środków utrzymania.


nie spełnia warunków wymaganych w ustawie o emeryturach i rentach do uzyskania świadczeń wskutek szczególnych okoliczności

i właśnie w tym 4 warunku chodzi o tę 'szczególność'

I tu opracowanko z gazety prawnej;

"Osoba występująca o świadczenie w drodze wyjątku musi udowodnić, że to właśnie wskutek szczególnych okoliczności nie może uzyskać prawa do świadczenia w zwykłym trybie. Chodzi tu o wykazanie, że wystąpiło zdarzenie lub trwały stan wykluczający aktywność zawodową z powodu niemożności przezwyciężenia ich skutków (wyrok NSA w Warszawie z 24 sierpnia 2006 r., I OSK 425/06, niepublikowany).

Szczególne okoliczności to przyczyny niezależne od woli wnioskodawcy, niezawinione przez niego, wynikające ze splotu obiektywnych okoliczności, niekiedy powiązanych z subiektywnymi, ale nie dominującymi i usprawiedliwionymi. Są to przeszkody niedające się usunąć nawet przy dołożeniu maksimum sił i staranności o kontynuowanie czy podjęcie na nowo zatrudnienia. Chodzi tu o przeszkody przynajmniej w jakimś czasie nieusuwalne, eliminujące ubezpieczonego z grona pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu".

Najnowsze wpisy