Forum Forum pracyPraca za granicą - opinie

Brakuje mi 8 miesięcy do nagrody jubileuszowej (ukończone 35 lat pracy)

Brakuje mi 8 miesięcy do nagrody jubileuszowej (ukończone 35 lat pracy)

maciej-ka / 89.93.128.* / 2012-01-25 21:10
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w zakresie zasad dotyczących naliczania nagrody jubileuszowej. Moja sytuacja wygląda następująco. W moim obecnym zakładzie pracy zasady naliczania nagrody jubileuszowej regulowane są przez układ zbiorowy. Do tej pory, układ zborowy uwzględniał okres pracy u innego pracodawcy jako podstawę naliczenia okresu jubileuszowego. W dniu dzisiejszym układ pracy został zmieniony w ten sposób, że tylko okres przepracowany w mojej obecnej firmie jest uznawany do okresu jubileuszowego. Problem polega na tym, że do pełnego okresu jubileuszowego (ukończone 35 lata pracy) według starych zasad pozostaje mi tylko 8 miesięcy a według nowych muszę pracować jeszcze 1.5 roku. Oczywiście, nie mogę nie podpisać nowego układu zbiorowego i czekać 1.5 roku bo odmowa podpisania nowego układu zbiorowego jest jednoznaczna z wypowiedzeniem umowy o pracę (proszę mnie poprawić jeśli się mylę). W dodatku obecnie przysługuje mi prawo przejścia na emeryturę (w listopadzie kończę 60 lat), z którego bardzo chciałbym skorzystać. Słyszałem, że istnieje paragraf/przepis/rozporządzenie, który przewiduje prawo do nagrody jubileuszowej w przypadku gdy do naliczenia pełnego okresu jubileuszowego pozostaje kilka miesięcy. Czy coś takiego rzeczywiście istnieje i czy ma to zastosowanie w moim przypadku?
szklarek / 2012-01-26 12:59
1. Układu zbiorowego nie podpisuje Pani, ale pracodawca i związki (art.77'1 do 77'5)
2. Pani jako pracownik o zmianie musi być poinformowania w terminie do 1 miesiąca od wejścia w życie zmian ( art.29,par.3'2 ) o zmianie w wyniku tych zmian warunków zatrudnienia- na zasadzie wypowiedzenia zmieniającego, czyli wg. art. 42. Nieprzyjęcie nowych warunków do połowy biegu tego wypoiwedzenia skutkuje rozwiązaniem umowy z konsekwencjami takimi, jakby to pracodawca wręczył wypowiedzenie definitywne ( całej umowy o pracę ).

Przepis o miesiącach ochronnych wynikał z Zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania, które miało zastosowanie tam, gdzie nie było układów zbiorowych. Dawał on nawet 12 miesięczną ochronę prawa do nagrody, gdy tego okresu brakowało w związku z przejściem na emeryturę (par.9 zarządzenia )

Rozumiem, że nowego sposobu liczenia stażu jest Pani pewna. Czy jednak w starym u. zbiorowym nie było podobnego zapisu dotyczącego odchodzących na emeryturę i czy nie pozostał on w nowym ? Czy w nowym nie zawarto czegoś w rodzaju przepisów przejściowych, mówiących o tej kwestii tj. traktowania pracowników w wieku przedjubileuszowym/przedemerytalnym ?

No bo jeśli nie- to raczej nie ma kwestii praw nabytych w Pani przypadku.....

Zatem na pewno proszę zdobyć tekst nowego i przeczytać całość.

Ps. wyżej powołałem artykuły KP.

Najnowsze wpisy