Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Chce założyć własną firme ale mam kilka pyt. ?

Chce założyć własną firme ale mam kilka pyt. ?

zabaa007 / 83.22.38.* / 2012-10-07 11:06
Witam. Chce założyć własną firme budowlano remontową i mam kilka pyt.
W google wyszukałem mniej więcej jak założyć firme itp ale mam takie pyt
1.)czy przy zakładaniu firmy musze podać nazwe firmy i czym się bedzie zajmować ?

2.) czy moge zmienic zajecie fimry tzn czy np zakladam fime budowalana i na ta firme sprzedaje np ubrania lub czy np po pol roku jak kiepsko bedzie szlo w budowlance to czy moge sie zajac sprzedaza bez zalatwiania jakis formalnosci?

3.) ile tak naprawde bede musiał placic do ZUS-u jezeli bede mial firme i bede ja tylko w niej pracował chodzi o zdrowotne emerytalne itp.

4.) jezeli obecnie pracuje u kogoś i założe firme to bede musiał sam sobie oplacać zus jak placi go ta osoba u której pracuje, jak to powiazac ?

5.) jaki podatek wybrac, bo wyczytałem ze są rózne opcje opodatkowania fimy ?
Wyświetlaj:
zabaa007 / 83.5.12.* / 2012-10-08 17:43
Na wstepie dziękuje za odpowiedzi.

Chce założyć własna działalność gospodorczą,
na początku będę pracował sam a z czasem może kogoś się zatrudni.
Obecna moja praca w której pracuje nie będzie w żaden sposób powiązana z moją przyszła firma/działalnością gospodarczą, u obecnego pracodawcy będe się zwalniał za niedługi okres, na chwile obecna mam ok3000brutto.

O co chodzi z tymi ulgami w ZUS-ie, ktoś mi mówił żę jak jeszcze nigdy nie miałem działalności to mam właśnie jakieś ulgi ??
wiwan / 2012-10-08 21:00
No więc w okresie w którym jeszcze będzie Pan na etacie i już miał otwartą DG- składki społeczne z tyt. działalności nie będą dla Pana obowiązkowe.
Gdy sytuacja ta zmieni się w ciągu miesiąca kalendarzowego będzie trochę zabawy z naliczeniem s. proporcjonalnych za część miesiąca, gdy już będą obowiązkowe. Analogicznie jak przy stracie firmy z dniem innym niż 1 dzień miesiąca kalendarzowego.

S. zdrowotna jako niepodzielna należna jest zawsze za cały miesiąc.

Ulga dotyczy innej podstawy (minimalnej deklarowanej) wymiaru składek społecznych przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia DG, o ile przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziło się DG i nie jest ona wykonywana na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy (tu horyzont roku bieżącego i poprzedniego)w zakresie pokrywającym się choć częściowo z zadaniami etatowymi.

Pana więc ulga będzie dotyczyć. Sprawi, że przez pierwsze 2 lata składki społeczne będą ok. 5 razy niższe niż poza ulgą.
Uwaga- to, że w czasie owych 24 miesięcy zawiesi Pan działalność albo składki będą nieobowiązkowe (ze względu na etat np.) nie zawiesza biegu owych 24 miesięcy.

Nie ma obowiązku z ulgi korzystać, można deklarować podstawę ubezpieczeń wyższą.

Podstawa ulgowa to NIE MNIEJ niż 30% płacy minimalnej. Podstawa normalna to NIE MNIEJ niż 60% przeciętnego wynagrodzenia.
zabaa007 / 83.5.12.* / 2012-10-08 21:37
Czyli jak dobrze Pana rozumie to przez okres jak bede miał działalność gospodarcza a bede jeszcze zatrudniony nie bede musiał płacić składek w ZUS-ie ?
Np. Zakładam działalność z dniem 1 listopada a zwalniam się z obecnej pracy z dniem 1 stycznia 2013r. to przez okres od 1.11 do 1.01 nie muszę płacić składek zdrowotnych emerytalnych itp.
A Póżniej po 1 stycznia będę musiał opłacać do ZUS 30% najniższej krajowej na zdrowotne emerytalne itp ?
wiwan / 2012-10-08 21:42
Nie będzie Pan musiał opłacać składek SPOŁECZNYCH z tyt. działalności. Zdrowotna będzie obowiązkowa.

Społeczne to emerytalna, rentowa, wypadkowa i chorobowa (ta jest zawsze dobrowolna przy DG)
Od 1 stycznia składki społeczne OD podstawy równej przynajmniej 30% płacy minimalnej. Czyli od 480 zł.
zabaa007 / 83.5.12.* / 2012-10-08 21:52
Aha. teraz rozumiem, Czyli na chwile obecna zakładając działalnosc a pracujac jeszcze w obecnej pracu oplacam tylko zdrowotne to jest jakas tam suma którą znajde na stronie ZUS-u w tych tabelkach.
A jak się zwolnie z obecnej pracy i bede się zajmował tylko działalnością gospodarcza to już będe musiał opłacać wszystkie składki w ZUs-ie ale z ulgą przez okres 2 lat od daty założenia działalności a po 2 latach już standardowo min od 60% sredniej krajowej ?
wiwan / 2012-10-08 22:01
Tak właśnie.

Zwracam uwagę, że zalinkowałem stawki na rok 2012. Na 2013 znana jest jak dotąd jedynie ta ulgowa podstawa, bo znana jest już płaca minimalna na 2013 r- 1600 zł brutto.
Nie znamy jeszcze danych GUS=owych na owe 60% (składki społeczne bez ulgi) i zdrowotne (75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego., włącznie z wypłatami z zysku).

Stawki względem podstawy:
19,52% na ubezpieczenie emerytalne
8% na ubezpieczenia rentowe
2,45% na ubezpieczenie chorobowe
1,93% na ubezpieczenie wypadkowe
9,00% na ubezpieczenie zdrowotne
zabaa007 / 83.22.234.* / 2012-10-09 16:51
Rozumiem. A proszę mi powiedzieć. Czy jak np. otworze działalność gospodarczą a przez pierwszy miesiąc czy też dwa nie będe miał zleceń to czy bedę musiał sie w jakiś sposób rozliczać z urzędem skarbowym ?
wiwan / 2012-10-09 20:42
W zależności od wybranej formy opodatkowania ważny jest przychód albo dochód dla kwestii podatku dochodowego. Można mieć nawet w kwietniu zlecenie, ale żadnej zapłaty- nie ma podatku do zapłacenia, nie ma zaliczki.
WYJĄTEK:
Jedynie przy karcie podatkowej płaci się stale bez względu na fakt przychodów, ale ta forma jest możliwa dla Pana działalności w wąskim zakresie.
Denarius / 77.255.30.* / 2012-10-08 11:03
a chce Pan założyć w formie działalności gospodarczej czy spółkę?
wiwan / 2012-10-08 10:43
Krótko:
1. tak
2. tak, ale z formalnościami
dopowiadając- przy rejestracji firmy w CEIDG podaje się Kody PKD
(http://msp.money.pl/zakladam_firme/pkd2007/), które określają zakres działalności, należy podać też rodzaj dominujący. Każdorazowo podjęcie innego zakresu działalności dotąd niezadeklarowaneo wymaga aktualizacji, dopisania go. Można oczywiście na wyrost już przy rejestracji podać PKD przewidywane do wykonywania niekoniecznie na początku działalności.
3- aktualne składki tu:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

Od 2013 będą oczywiście wyższe. Jeśli spełni Pan warunki skorzystania z ulgi- składki społeczne wg. tej niższej stawki (ulga 24 miesiące). I tylko w ich przypadku już wiadomo, o ile będą wyższe w 2013 r. Pozostałe przypadki- jeszcze nie ogłoszono.
4. Niezależnie czy jednocześnie ma Pan etat- kwestię ubezpieczeń z działalności realizuje Pan sam.
Powiązanie jest takie:
- jeśli z etatu ma Pan przynajmniej wynagrodzenie minimalne (1500 zł brutto/mc w 2012 r, 1600 zł. w 2013 r. ) składki społeczne z DG będą dobrowolne.
- jeśli w ramach DG będzie Pan wykonywał zadania, usługi na rzecz swego pracodawcy takie jak w ramach etatu- zniżki 24 miesięcznej nie można stosować.
- jeśli z DG wybierze Pan opodatkowanie wg. skali- ma to znaczenie dla zaliczek PIT z etatu.
5. pytanie o wyższość świąt jednych nad drugimi. To zależy :

http://www.money.pl/forum/nowa-firma-jaki-podatek-t3274079.html

Najnowsze wpisy