Forum Forum dla firmKsięgowość

ciąża - L4 i macieżyński - ZUS, jak księgować

ciąża - L4 i macieżyński - ZUS, jak księgować

maagdaleena / 2016-01-29 09:53
Witam serdecznie. Prowadzę jednoosobową działalność i w związku z tym iż jestem 7 miesiącu ciąży od lutego zostało mi przyznane L4. Do momentu decyzji ZUS o przyznanie zasiłku chorobowego będę opłacać pełne składki na ubezp. społeczne. Później złożę korektę, na moim koncie ZUS powstanie nadpłata.
Pytanie 1: Kiedy będę mogła "skonsumować" tą nadpłatę skoro będę przebywać na L4 a później na macieżyńskim, nie będę opłacac składek społecznych wcale. W momencie powrotu do pracy związanej z DG?
Pytanie 2: Czy zasiłek chorobowy lub macieżyński uznajemy za przychód? Jakoś go uwzględniamy w KPiR. Jeśli nie to nie mam żadnych kosztów i przychodów. Pozostawiam taki miesiąc "nietknięty" w KPiR czy jakos muszę to zaznaczyć?
Pytanie 3: Cały czas będę opłacać składkę zdrowotną, której kwotę można odliczyć od podatku. Biorąc pod uwagę że nie będę miała przychodu z DG to składki te powodują powstanie zwrotu podatku z ZUS czy jakoś inaczej można je odliczyć?
Dziękuję z góry za odpowiedź
szklarek / 2016-01-29 15:02
Ad. 1- domyślnie są one zaliczone na poczet przyszłych składek. Ubezpieczony może jednak złożyć wniosek o ich fizyczny zwrot na konto na podstawie art. 24 ust. 6a ustawy tzw. systemowej.

Ad. 3- można je odliczyć (do limitu 7,75% podstawy) od dochodu z innych źródeł w roku podatkowym. Czyli np. od zasiłku macierzyńskiego właśnie. Oczywiście dopiero w rozliczeniu rocznym, po otrzymaniu PIt 11a z ZUS.

Ad, 2 -nie jest to przychód z DG, nie księguje się go w KPiR.

Ps. To, że jeśli Pani zasiłek macierzyński nie przekroczy 1000 zł będzie Pani zwolniona z obowiązku skł. zdrowotnej z tyt. DG Pani wie ?

Najnowsze wpisy