Forum Forum dla firmKadry

Ciąża a umowa o pracę + umowa zlecenie

Ciąża a umowa o pracę + umowa zlecenie

1madaMagRys / 31.61.139.* / 2015-12-23 11:05
Witam,jestem w 6 tyg ciąży. Jestem zatrudniona w firmie na czas nieokreślony. Mam możliwość zawarcia umowy zlecenie z innym pracodawcą. Jak zawrzeć umowę zlecenie żeby była ona dla mnie najbardziej korzystna jeśli chodzi o wypłatę świadczeń na l4 i na urlopie macierzyńskim?
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-12-23 19:42
Jeśli w firmie- na 1/1 etatu albo mniejszy wymiar, ale z wynagrodzeniem nie niższym niż płaca minimalna (1850 zł brutto w 2016)- to w ogóle jednoczesne zlecenie nie może podlegać ub. chorobowemu. A więc nie ma kwestii zasiłku chorobowego/macierzyńskiego z tyt. zlecenia.

Poza tym praktycznie jest niemożliwe korzystanie z zasiłku chorobowego z jednego tytułu- tu z etatu, gdy w tym czasie kontynuuje się zarobkowanie (tu zlecenie).
1madaMagRys / 5.172.235.* / 2015-12-23 20:32
Dziękuję za odp. Pracuję na pełen etat i zarabiam więcej niż płaca minimalna. A nie mogę opłacać składek od umowy zlecenia dobrowolnie? Gdzieś wyczytałam że wtedy otrzymam wypłatę świadczeń z ewentualnego L4 z obu źródeł. Czy istnieje jakiś inny sposób aby podnieść dochody żeby móc otrzymać większe pieniądze będąc na urlopie macierzyńskim? Chcę jeszcze "dorobić" przez kilka miesięcy w trakcie ciąży, bo z 12 ostatnich miesięcy jest naliczana średnia z dochodów do wyliczenia 80% macierzyńskiego. Zgadza się? Czy dochody z umowy zlecenie wliczają się do tych dochodów? Ktoś wie?
pozdrawiam
wiwan / 2015-12-27 19:46
Może Pani dobrowolnie opłacać składki społeczne, ale bez ub. chorobowego. Zgodnie z ustawą tzw. systemową dobrowolne ub. chorobowe można 'dobrać' jedynie do ub. społecznego obowiązkowego. Nie do dobrowolnego. Zatem Pani zlecenie może być oskładkowane w zakresie emerytalnym, rentowym, wypadkowym.

Wynagrodzenia z tego zlecenia będą bez wpływu na wysokość zasiłku z etatu.

12 mc to generalna zasada, od której jest wiele odstępstw. Np. to, kiedy poprzednio ubezpieczony był na jakimś zasiłku z ub. chorobowego.

Najnowsze wpisy