Forum Forum inwestycyjneFundusze

Co mam zrobić? Porada!

Co mam zrobić? Porada!

tranty / 2007-08-18 07:41
Zainwestowałam 17 lipca tego roku w fundusz akcji Millennium 10800 zł. Teraz mam już tylko 9500 zł. Moja inwestycja jest na rok czasu. Wycofać pieniądze czy jeszcze poczekać? Obawiam się jeszcze większych strat :(
Wyświetlaj:
mario30 / 2007-08-20 15:54
Grunt to właściwe nastawienie (nie mylić z niepoprawnym optymizmem), warto nauczyć się (bo można) podchodzić do pewnych spraw z lekkim dystansem. Emocje i niewiedza to coś co nas gubi. Na pocieszenie: w 1994/95 WIG stracił ok. 70%, więc nie znajduję uzasadnienia dla rozpaczy wywołanej obecną sytuacją na GPW.
PS. Żeby niebyło, w przeszłości zdażyło mi się tracić znacznie więcej niż kilkanaście %, ale nie zniechęciło mnie to do inwestowania, żyję i mam się dobrze, a bilans moich inwestycji jest na dużym plusie, po prostu nie popełniam dwa razy tego samego błędu...
Nie ma straty, której nie można by było odrobić - zawsze to kwestia czasu.
Pozdrawiam!
nabity w butelkę / 83.17.118.* / 2007-08-20 14:31
Jestem w podobnej sytuacji. Tyle, że mam większą stratę bo wpakowałem 30 tys. w zrównoważony. Korci mnie żeby to wybrać i dac sobie spokój. Z drugiej strony nie chcę darować prawie 4 tys. Pytanie czy warto jeszcze ryzykować i żyć w świadomośći że nigdy się tego nie odrobi, już nie myśląc o jakimkolwiek zysku.
TaS / 2007-08-20 15:17 / Tysiącznik na forum

czy warto jeszcze ryzykować i żyć w świadomośći że nigdy
się tego nie odrobi, już nie myśląc o jakimkolwiek zysku.

hmmm mi takie uczucia towarzyszyły w lutym i jakoś żyje i strat wielkich nie mam :)

potraktuj to lepiej jako lekcje pokory i dywersyfikacji ;)
J.S. / 2007-08-20 11:11 / Bywalec forum
eee teraz pozostaje tylko czekac!straty bede jak sie wycowasz! ja tez kupilem na gorce:( i czekam na lepsze czasy!!
nowicjusz1982 / 2007-08-19 18:05 / Dzieciak *€* forum
to procentowo podobnie jak ja tylko sumy inne :((ale tak to jest moj blad to teraz tracic trzeba
ale jeszcze licze ze do konca roku to odrobie czas pokaze
KoP / 2007-08-19 10:48 / Bywalec forum
w fundusze akcji nie inwestuje się na rok. To powinny być inwestycje wieloletnie. Jeśli tego nie rozumiesz??, no cóż.
cortez / 2007-08-18 19:56 / Bywalec forum
Niestety takie są skutki inwestycji na jeden rok, w jeden fundusz i do tego akcyjny. Ryzyko bardzo, bardzo wysokie. No i właśnie masz tego ryzyka dowód. Rozumiem, że w lipcu przyszłego roku masz zamiar umorzyć jednostki, więc moje pytanie, a jeśli na miesiąc przed końcem będzie znów taka korekta jak teraz? Kolosalna strata. Myślę, że przed kjońcem roku (może) się odbije i wyjdziesz na zero, wtedy proponuję wyjść częściowo z akcyjnych i zaniwestować w mniej agresywne np. aktywnej alokacji (wariant bardziej ryzykowny) lub stabilne (wariant bezpieczniejszy). Pozdrawiam
waldos / 84.10.38.* / 2007-08-18 11:13
przed koncem roku musi wyjsc na zero, nie ma sily. Tylko zeby pozniej jeszcze byly wzrosty, tego to juz nie zgadne.
ajłona / 217.153.221.* / 2007-08-18 11:06
Podobnie zainwestowałam i podobnie tracę, wycofując tracisz na pewniaka, czekając, odrobisz, ale na pewno nie w krótkim czasie, trochę boli, ale w takim momencie warto czekać wg. mnie. Spadniemy jeszcze o drugie tyle prawdopodobnie, czekając na upragniony dołek, ale warto to odrobić, chyba, że gotówka potrzebna- to wyciągaj teraz. Zmian na rynku nie powoduje ta sytuacja, więc wszystko wzrośnie, ale potrzeba czasu.
kiler1 / 2007-08-18 20:39 / Bywalec forum
hyh znowu to samo, tranty jesli jestes przekonany ze czekaja nas jeszcze takie spadki[ja jestem] to radze sprzedac jednostki uczestnictwa i odkupic kiedy juz bedzie wzglednie wiadomo ze to koniec spadkow, zakladam ze fundusz masz z jakiejs instytucji typu mbank dzieki czemu mozesz reinwestowac bez dodatkowych oplat, jesli tak nie jest to i tak radzilbym sprzedac a nie sluchac tych zlotych rad o przeczekaniu, bowiem po korekcie odrabiac bedziesz dlugoooo zamiast zyskiwac po prostu, przeczekiwanie ktore proponuje wiele osob na tym forum jak np ajlona jest bez sensu poniewaz straty beda znacznie dluzej sie odrabiac niestety hmm czysta matematyka, ale ktos spal na lekcjach widac, chyba ze jestes przekonany ze to koniec korekty ale to twoja decyzja, ja zalecam zostawic jeszcze na tydzien[wieszcze tydzien wzrostow] po czym umorzyc i przeczekac na koniec korekty w mysl ze bedzie trojfalowa
pozdrawiam
TaS / 2007-08-19 10:37 / Tysiącznik na forum
korekty są też dwufazowe :)

pytanie Kiler po raz enty - kiedy bedziesz wiedzial, że to juz koniec? jak odrobimy 10%?

a co do czasu odrabiania: byłeś obecny podczas korekty w maju 2006? pamiętasz ile trwało odrabianie strat?

wcale nie tak długoo.
kiler1 / 2007-08-19 18:00 / Bywalec forum
oczywiscie ze bylem obecny z tym ze sprzedalem akcje niecaly miesiac przed majowa korekta, wiec mysla glowna jest to ze lepiej na tym wyszedlem w maju ubieglego roku jak i teraz niz ci ktorzy przeczekali i odrabiali, bo w chwili kiedy ludzie odrabiali ja zyskiwalem , nie twierdze ze ci co wola przeczekac to jakies ''leszcze'' jak tu niektorzy okreslaja innych tylko ze jak ktos ma mocne podejrzenia co do korekty t przeczekiwanie jest po prostu nieekonomiczne, tyle na ten temat

co do 1 pytania wyraznie napisalem ze pewnosci nie mialem nigdy i nadal nie mam wiec nie bede wiedzial ,to sa moje przypuszczenia, tak jak kazdy moze miec swoje przypuszczenia analizujac sytuacje na gieldach, narazie na swoich przypuszczeniach dobrze wychodzilem dlatego sie trzymam tego i dlatego 2 tygodnie przed obecna korekta umorzylem fundusze oraz wyszedlem z akcji, nie majac pewnosci oczywiscie ze to mi wyjdzie na dobre,a majac swiadomosc ze mogl byc to zly ruch,
pozatym w ktoryms z poprzednich watkow lub tematow pisalem ze mam nadzieje ze korekta bedzie 2 falowa i 3 niedoczekamy, teraz mam nadzieje ze bedzie 3

pozdrawiam
TaS / 2007-08-19 20:39 / Tysiącznik na forum

oczywiscie ze bylem obecny z tym ze sprzedalem akcje niecaly miesiac przed
majowa korekta

jesli wynikalo to z Twojej wiedzy i umiejetnosci to gratuluje :)
jesli tylko ze szczescia to no coz... to jakbys mnie teraz bajerowal :)
kiler1 / 2007-08-19 21:56 / Bywalec forum
oj dobrze wiesz ze sama wiedza sukcesu nie gwarantuje zlwaszcza na gpw , nie bede odgrywal skromnego wiec tylko powiem ze wiedza idzie w parze ze szczesciem i to wcale sie nie wyklucza:]
TaS / 2007-08-20 00:09 / Tysiącznik na forum
hmmm,

ja szcześcia szukam w totolotku :) i jak narazie wygrałem 10 zł rok temu,a wpakowałem z 50 :D nie zmienia to faktu, że lubie spacer do kolektury :)

życzę Ci powodzenia :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy