Forum Forum emerytalneZUS

Co powinie zrobić ZUS, a co pracownik jeśli pracodawca nie przesyła zwolnień lekarkich?

Co powinie zrobić ZUS, a co pracownik jeśli pracodawca nie przesyła zwolnień lekarkich?

Astaksantyna / 87.205.59.* / 2013-07-30 07:59
1. Ile czasu ma pracodawca na przesłanie zwolnienia lekarskiego do ZUS?

2. Jakie przewiduje prawo kary dla pracodawcy jeśli nie przesyła zwolnienia lekarskiego do ZUS?

3. Jakimi instrumentami lub instytucjami dysponuje ZUS do egzekwowania wobec nieuczciwego pracodawcy obowiązku jakim jest przesyłanie zwolnień lekarskich?

4. Co przysługuje pracownikowi jeśli pracodawca nie prześle zwolnienia lekarskiego, np. gdzie można składać skargi?
Wyświetlaj:
cały czas pracownik / 89.78.80.* / 2013-08-28 19:40
Co w przypadku gdy minie okres 182 dni chorobowego a pracodawca w dalszym ciągu po pierwsze nie dopełnia formalności z drukami Z-3 i NP-7 oraz pozostałymi. ZUS nie wypłaca zasiłków chorobowych no bo nie ma dokumentów a ZUS nie wezwie mnie na komisje o świadczenie rehabilitacyjne bo nie ma dokumentów od pracodawcy zakład jest zamknięty lecz nie w upadłości a ja jestem chory i dopełniłem wszystkie formalności z mojej strony jako pracownika którym jestem cały czas

co mam robić dalej?

Czy ZUS może przedłużyć termin oczekiwania na druki od pracodawcy lub sam wyegzekwować te druki?

czy mogę założyć sprawę o odszkodowanie z powództwa cywilnego i na jakie art się powołać?

czy wzorować się na kwocie 1 rok świadczenia rehabilitacyjnego + odszkodowanie za nie dopełnione formalności przez pracodawcę podczas zasiłku chorobowego = ok 60tys odszkodowania?

gdzie mogę się jeszcze udać sprawa w Sądzie Pracy jest złożona do PIPu również w ZUS czekam na wypłatę zasiłku już 5 m-c pozostając bez pieniędzy nie wspominając o zaległym wynagrodzeniu za okres kilku m-cy..
wiwan / 2013-08-29 11:01
To raczej pytania na dział prawny forum Money.

Na pewno można dochodzić takiego odszkodowania + odsetek + zadośćuczynienia na drodze cywilnej z art. 361, 363, 415, 471 KC.


Te dwa pierwsze składniki muszą być wskazane precyzyjnie. Odsetki co do zasady ustawowe, odszkodowanie policzone jako spodziewana łączna kwota świadczenia reh. Oczywiście, jeśli pozew będzie składany w terminie przypadającym już w czasie, w którym świadczenie byłoby już wypłacane.

W pozostałym zakresie 'zusowym' - wszystko już chyba w tym wątku napisano.

Dodam może kwestię przedawnienia roszczenia wobec ZUS/pracodawcy o wypłatę świadczeń z art. 67 USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa

"1. Roszczenie o wypłatę zasiłku (świadczenia) ... przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia
okresu, za który zasiłek przysługuje.
2. (uchylony).
3. Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych
od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała
przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.
4. Jeżeli niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu
płatnika składek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 (pracodawca ub. ponad 20 osób) albo Zakładu Ubezpieczeń
Społecznych, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat"

Wniosek o św. rehabilitacyjne może być złożony w terminie późniejszym niż owe 6 tygodni przed 182 dniem okresu zasiłkowego lub jako niepełny tj. bez ZUS- Z3 i ZUS- N10 z wyjaśnieniem powodu ich braku. W tej sytuacji zdaje się nie będzie to przeszkodą w uzyskaniu chociaż orzeczenia lekarskiego na potrzeby świadczenia.
cały czas pracownik / 89.78.80.* / 2013-08-30 06:27
Bardzo dziękuje za tą wiadomość będę szukał teraz adwokata który poprowadzi tą sprawę nie popuszczę dziękuje bardzo pozdrawiam
wiwan / 2013-07-30 11:19
Niestety nie jest to określone w dniach.
USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa mówi o terminie "NIEZWŁOCZNIE" i dotyczy to sytuacji tylko małego ( do 20 ubezpieczonych ) pracodawcy, bo pracodawca większy sam wypłaca zasiłek chorobowy (art. 61 i 62).

Nie przewiduje też ona kary dla pracodawcy.

Ubezpieczony może na podstawie art. 63 sam wystąpić do ZUS o ustalenie prawa do zasiłku- kopia ZLA trafia przecież od lekarza również do ZUS.

Natomiast na mocy Ustawy o systemie ub. społecznych ( art. 98 ) pracodawca jako płatnik może być ukarany grzywną do 5000 zł, jeśli nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie- tyle że dotyczy to owego pracodawcy 'dużego', bo to on wypłaca zasiłki. Choć zawsze będzie dyskusyjne kiedy mamy do czynienia, że to jeszcze opóźnienie, a kiedy już niewypłacanie zasiłku.

Skarga- albo do PIP, albo ZUS, obie instytucje dysponują możliwością kontroli u płatnika- pracodawcy.
Astaksantyna / 87.205.59.* / 2013-07-30 12:47
1. Jeśli nie jest określone w dniach to pracodawca może interpretować sobie „niezwłocznie” dowolnie.
2. Czyli państwo, instytucje państwowe tolerują nieuczciwość i bezprawie.
3. Reasumując instytucja Państwowa sama z siebie jest bezradna wobec pracodawcy, który tak jak w moim przypadku od 1,5 miesiąca nie przesyła do ZUSu zwolnień. Czy w tym przypadku można takiego pracodawcę nazwać przestępcą, ponieważ nie przestrzega w/w ustawy?
Jeśli kopia zwolnienia trafia również do ZUSu, a pracodawca nie przesyła, to ZUS widzi nieuczciwego pracodawcę i biernie się temu przypatruje, tolerując nieprzestrzeganie ustawy.
Jeśli więc kopia od lekarza trafia do ZUSu. W związku z powyższym dlaczego przedsiębiorca musi przesyłać jeszcze raz do ZUSu i na postawie tego dopiero otrzymuje pracownik pieniądze?
4. Skarga została złożona do PIP. Pracodawca otrzymał karę, a ja nadal nie otrzymuję pieniędzy. Pozostaje jeszcze skarga do ZUSu, ale co z tego jeśli prawo nie przewiduje kar ze strony ZUSu, poza kontrolą? Oczywiście otrzymam pieniądze, ale chodzi mi także o ukaranie takiego delikwenta. Przecież nie przestrzega ustawy i państwo (podatnik) ponosi koszty z tytułu kontroli.
wiwan / 2013-07-30 13:17
Zasadność dwutorowego dostarczania zwolnień jest taka, że:
- Zus na podstawie swoich kopii może dokonywać kontroli/analizy uczciwości lekarzy je wystawiających, a co za tym idzie ich zasadności
- zasiłek z ZUS jest należny dopiero od 34(15 dnia) niezdolności w roku kalendarzowym, wcześniej to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe.
- nie każde zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza jest 'skonsumowane' przez ubezpieczonego- mimo choroby idą jednak do pracy, albo biorą urlop- zwolnienia nie dostarczają.

Jeśli to pracodawca duży i to on wypłaca zasiłek można dochodzić odsetek od spóźnionego zasiłku, bo są one należne, gdyż musi on wypłacać zasiłek w terminach takich jak płace, czyli np. 10 dnia miesiąca kolejnego i nie później niż 30 dni do złożenia dokumentów (ZLA)- co wynika z art.64 ustawy zasiłkowej.
PIP może go ukarać ponownie- jeśli nie usunął tego uchybienia we wskazanym przez PIP terminie, albo na skutek po prostu ponownej skargi, dotyczącej np. zasiłku za kolejny miesiąc kalendarzowy.
Astaksantyna / 77.255.29.* / 2013-07-30 15:24
„ZUS na podstawie swoich kopii może dokonywać kontroli/analizy uczciwości lekarzy”, ale na podstawie tych samych kopii nie wypłaca wynagrodzenia chorobowego. Dlaczego?
Stawałem na komisji w ZUSie. ZUS nie podważył zwolnień, ale pieniędzy nadal nie mam. Dlaczego?
Czy skargę nie tylko na pracodawcę powinienem złożyć, ale także na ZUS? Tylko na ZUS do kogo? Do niego samego?
Mój pracodawca jest małym przedsiębiorcą, bo zatrudnia tylko 6 osób.
wiwan / 2013-07-31 11:32
Do ZUS w tej sytuacji jak już napisałem wniosek o ustalenie prawa do swego zasiłku na podstawie art. 63 Ustawy zasiłkowej.
Warto przejść się osobiście by przy okazji stwierdzić, czy pracodawca odprowadza składki za Pana- co nie ma wpływu na prawo do zasiłku, bo ubezpieczenie trwa, ale może ma to "w głowie" pracodawcy związek z tym oporem w wysyłaniu zwolnienia. Również dyrektor/kierownik (w zależności czy podlega Pan oddziałowi czy inspektoratowi) może zdaje się zgodzić się w indywidualnym przypadku na dostarczanie zwolnień bezpośrednio do ZUS, z pominięciem pracodawcy- jeśli będzie kontynuacja tego zwolnienia tj. kolejne ZLA.

Ponownie zwracam też uwagę na kwestię 33/14 dnia niezdolności do pracy od początku roku, do którego od pracodawcy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a nie zasiłek z ZUS> przed wykorzystaniem tego limitu w ogóle nie ma mowy o braku zasiłku, tylko wynagrodzenia.

ZUS nie ma takiej wiedzy, na podstawie samych zwolnień, którego dotarły do niego od lekarza, bez zwolnień i dodatkowych formularzy od pracodawcy, za ile dni obecnego zwolnienia zasiłek jest należny, bo np. za zwolnienie na 17 dni, zasiłek z ZUS jest należny tylko za dzień 16 i 17, bo dzień 15 był 33 dniem niezdolności pracownika w 2013 r. do pracy z powodu choroby.

Swoją drogą powtórka zgłoszenia do PIP. Gdy zasiłek zostanie wypłacony pojawi się kwestia odsetek za opóźnienie jednak od pracodawcy w tej sytuacji.
jakub79 / 31.61.137.* / 2016-01-21 15:50
ja stoje w kropce miedzy pracodawcą który twierdzi ze wysłał papiery i zgłosił wypadek w pracy do zusu.a zusem który teierdzi ze nic nie dostał sprawa ciągnie sie od 3m-c
wiwan / 2016-01-21 20:30
Skoro wysłał to dysponuje POTWIERDZENIEM w jakiejś formie. Niech się nim pochwali. I tyle.

Podpisał Pan w ogóle protokół powypadkowy ?
Siosiunia / 37.190.200.* / 2013-08-02 11:41
Mam podobny problem.
Z Zusu nie otrzymuję pienążków od maja. Do Zusu byłam wzywana trzy krotnie.
Pracuję w firmie zatrudniającej 11 osób.
wiwan / 2013-08-05 11:55
Jeśli podobny oznacza również w tym wypadku winę pracodawcy polegającą na nieprzesyłaniu zwolnienia ZLA oraz formularza Z-3, to nic więcej nie dodam. Czy 11, czy 6 osób ubezpieczonych, sytuacja zmienia się nieco dopiero przy 20 ubezpieczonych przez tego płatnika (pracodawcę).

No chyba, że są inne powody- trzykrotne wizyty, ale brak również decyzji/zawiadomienia o przyczynach ???

Może w pani przypadku pojawiła się już np. kwestia wyczerpania okresu zasiłkowego- 182 dni...,a Pani przegapiła termin min. 6 tygodni przed końcem okresu na złożenie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne ?

Najnowsze wpisy