Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum dla firmPorady ekspertów

co to jest profil zaufany?

co to jest profil zaufany?

skomentuj
uczens / 2013-02-05 09:11
słyszałem że istnieje możliwość dla małych przedsiębiorstw założenia profilu zaufanego. Czy ktoś może przybliżyć jakieś informacje na ten temat? Czemu to ma służyć? Jakie są plusy i minusy posiadania takiego profilu
Wyświetlaj:
pytka / 2013-06-11 10:51
Profil Zaufany to zestaw danych w postaci elektronicznej podpisanych przez osobę potwierdzającą, oraz jednoznacznie identyfikujących osobę posiadającą konto na ePUAP. Zakładając konto na ePUAP tworzony jest profil użytkownika, który po złożeniu wniosku i potwierdzeniu w Punkcie Potwierdzania staje się Profilem Zaufanym. Użytkownik posiadający Profil Zaufany ma możliwość podpisywania pism kierowanych drogą elektroniczną do urzędów administracji publicznej. W tym zakresie podpis elektroniczny potwierdzony danymi Profilu Zaufanego jest bezpłatną alternatywą dla bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego ważnym kwalifikowanym certyfikatem.
Zmiana danych Profilu Zaufanego przez użytkownika powoduje jego unieważnienie.
tato_a_marcin_powiedzial / 2013-06-03 13:02
Profil zaufany spełnia funkcje podobne do oferowanych obecnie, komercyjnych podpisów elektronicznych. Posługując się nazwą użytkownika (login), hasłem oraz adresem poczty elektronicznej od czerwca 2011r. można załatwiać wiele spraw administracyjnych za pośrednictwem internetu (np. wnoszenie pism, wniosków i zapytań do urzędów). Profil zaufany to usługa dostępna bezpłatnie dla wszystkich obywateli, którzy założą konto na www.epuap.gov.pl
Korzyści ze stosowania profilu zaufanego:
•oszczędność – uzyskanie i korzystanie z profilu zaufanego nie wiąże się z
ponoszeniem kosztów,
• poprawa bezpieczeństwa w porównaniu do podpisu składanego w sposób odręczny,
• niezależność od dodatkowych urządzeń– nie wymaga stosowania czytników kart, ani instalacji oprogramowania,
• możliwość załatwienia większości spraw administracyjnych przez internet.
.
cobytuzrobic / 2013-02-08 13:04
czy profil zakladany jest na czas nieokreslony? Czy po jakims czasie trzeba ponownie wykonac aktywacje?
ela_27 / 2013-02-13 11:38
nie spotkalem sie z informacja ze profil jest czasowy. z tego co sie orientuje to zaklada sie go bezterminowo.
zainteresowany88 / 2013-02-05 13:15
profil zaufany zastapil chyba epodpis. dzieki temu profilowi mozesz zalatwic wiele spraw zwiazanych z urzedami. np zawieszac, wznawiac dzialanosc gospodarcza. Dzieki temu nie musisz sie fatygowac do urzedu tylko mozesz zrobic to przez internet.

"Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Wykorzystując profil zaufany obywatel może załatwić sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez konieczności osobistego udania się do urzędu."
skomentuj

Najnowsze wpisy