Forum Forum prawneKarne

Czy jestem już osobą karaną czy nie ?

Czy jestem już osobą karaną czy nie ?

Michał 999 / 90.156.65.* / 2007-12-26 17:08
Witam, mam następujące pytanie. W maju bierzącego roku zostałem zatrzymany przez policję, w sprawie karnej. Zgodziłem się dobrowolnie poddać karze 2 lat pozbawienia wolności na okres próby 5 lat i na dozór kuratora. Od tamtej pory miałem czekać na wezwanie na rozprawe, nie dostałe do tej pory żadnego zawiadomienia z sądu (czyli jak wnioskuje wyrok jest nieprawomocny). W tej chwili potrzebuje zaświadczenia o niekaralności do pracy i nie wiem czy mam wogóle jakąś szanse takowe otrzymać. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Z góry dziękuje Michał
Wyświetlaj:
Alex_Andersson / 2008-01-10 10:28
zaświadczenie o niekaralności - ustosunkuję się do tego. Nie wiem w jakim charakterze Pan zamierza pracować; są pewne grupy zawodowe co do których jest wymóg niekaralności za PEWNE OKREŚLONE czyny zabronione. Nie oznacza więc to, że osoba nie może być w ogóle karana żeby podjąć pracę. Przykładowo osoba może pracować jako kierowca zawodowy w przypadku, gdy ma np orzeczoną karę grzywny za uchylanie się od płacenia alimentów ale nie może podjąć tej pracy gdy została ukarana za kradzież z włamaniem... Przy okazji zwrócę uwagę, że chodzi o przestępstwa umyślne...
mikan4 / 2008-01-16 21:51
Po pierwsze, jeżeli ma pan postawiony wymóg niekaralności w jakimś zawodzie, a został pan skazany to nie dostanie pan zaświadczenia o niekaralnośco. Wniosek o skazanie (jaki pan złożył --> bo pan to zrobił) nie jest rozpatrywane na rozprawie, tylko na posiedzeniu, o czym zawiadamia się strony, jednakże nieobecność stron nie powoduje przełożenia terminu posiedzenia i może zapaść wyrok zaoczny (bez pana obecności).

Najnowsze wpisy