Forum Forum inwestycyjneFundusze

Czy konwersja w Arce kosztuje?

Czy konwersja w Arce kosztuje?

xavix / 212.2.99.* / 2007-10-20 15:33
Wiem,ze pytanie banalne, ale chcialbym miec pewnosc. Np. Zakupie jednostki w funduszu akcji i w pewnym momencie przy spadkach zechce chwilowo przeniesc je np. do zrownowazonego/stabilnego wzrostu itp. (nie znam dokladnych nazw). Oczywiscie potem znow zechce przeskoczyc na akcje. Czy takie konwersje wiaza sie w Arce z oplatami? I ile mnie wiecej dni mija od zlozenia checi przeniesienia do faktycznej zmiany.
Aha i jeszcze jedno: powiedzmy,ze w dniu zmiany z akcji na "ochronny" jednostka w akcyjnym kosztuje 55zł a potem leci w dół i jak zechce znow przejsc na akcyjny to kosztuje 52zl (jak wyglada przejscie? - czy moje jednostki sa liczone po 52zl?, czyli i tak trace?)
Z gory dzieki za odpowiedzi na te banalne dla Was pewne pytania, ale dla mnie takie nie sa:)
Wyświetlaj:
lud / 83.8.70.* / 2007-10-30 17:49
Jedna rada. Z takimi wiadomościami nie próbuj inwestować. Radzę udać się do najbliższej jednostki zajmującej się dystrybucją funduszy, poproś o prospekt, poczytaj, przemyśl, a gdy będziesz pewny, że rozumiesz coś z tego wtedy inwestuj. Uważaj na niektóre fundusze .. obiecują dużo - p\ieniądze zawsze są twoje.
mruwa / 83.25.235.* / 2007-10-20 15:55
A więc tak - Arka nie jest funduszem parasolowym co oznacza, że konwersja jednostek między poszczególnymi funduszmi towarzystwa się zbytni nie opłaca - ze względy na to że nasze zyski są objęte podatkiem belki (czego nie ma w funduszach parasolowych). Czyli płaimy 19% podatku - do tego trzeba doliczyc jakąś częś procentu, które towarzystwo a Arka pobiera za sprzaedarz jednostek - uzależnione jest to od czasu jaki upłynął od naszego zakupu jednostek.

Więc taki transfer w Arce odbywa się tak (przy założeniu że mamy jednostki akcji od 6 miesięcy za 15,000 zł):
1. składamy chęc zminy jednostek z agresywnego funduszu na bardziej bezpieczny w dniu A.
2. Bank robi wycene jednostek w dniu B - spienięża tranzakcje czyli - płacisz podatek belki od zysków (19%) + opłata za odkupienie jednostek (0,3%).
3. W dniu C lub D dostajesz kase na konto.
3.1 Tego samego dnia kupujesz jednostki funduszu Arka Stabilnego wzrostu:
towarzystwo pobiera prowizje przy zakupie jednostek (2%).
4. Przekonwertowałes jednostki z akcji na stabilny wzrost.

Jesli bys chciał za pół roku znowu zrobic to samo tylko że w druga strone to schemat jest podobny.
Rada jak bedziesz chciał konwertowac jednostki to zmnien na Arke ochrony kapitalu - nie pobieraja prowizji za sprzedarz jednostek.

Natomiast w Funduszach parasolowych nie ma takich problemów z transferem. Sama nazwa jest dobrana odpowiednio. W tych funduszach nie płaci sie za konwersje jednostek co jest oczywiscie wygodne. POzdrawiam
KoP / 2007-10-31 20:46 / Bywalec forum
mruwa, chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz.
przy konwersji środkow z funduszy o wyższych opłatach manipulacyjnych do funduszy o nizszych oplatach np. z akcyjnego do stabilnego wzrostu, nie placisz przy konwersji nić poza podatkiem belki. Natomiast przy konwersji np. z funduszu stabilnego do akcyjnego doplacasz tylko rożnice w prowizji + oczywiscie podatek belki. podatek placimy tylko od wypracowanego zysku, gdy poniesiemy stratę , to go nie placimy. Warunkiem bezplatnej konwersji jest miesięczny okres posiadania danego rejestru.

1. składamy chęc zminy jednostek z agresywnego funduszu na bardziej bezpieczny w dniu A.
2. Bank robi wycene jednostek w dniu B - spienięża tranzakcje czyli - płacisz podatek
belki od zysków (19%) + opłata za odkupienie jednostek (0,3%).
3. W dniu C lub D dostajesz kase na konto.
3.1 Tego samego dnia kupujesz jednostki funduszu Arka Stabilnego wzrostu:
towarzystwo pobiera prowizje przy zakupie jednostek (2%).
4. Przekonwertowałes jednostki z akcji na stabilny wzrost.

wyglada na to, że nie masz pojęcia co to jest konwersja, więc nie wprowadzaj ludzi w bląd. Zainwestuj w swoja edukację.
smooth / 2007-10-21 13:51 / portfel / Tysiącznik na forum

3.1 Tego samego dnia kupujesz jednostki funduszu Arka Stabilnego wzrostu:
towarzystwo pobiera prowizje przy zakupie jednostek (2%).


Tu sie chyba mylisz. W przypadku konwresji prowizji nie płaci sie ponownie. W przypadku powrotnej konwersji po upływie 30 dni też nie. Tak mnie poinformowała pani z ichniej party line.
xavix / 212.2.99.* / 2007-10-20 16:44
Dziekuje Ci bardzo za wyjasnienie tego. W sumie to masakra;) Niefajnie to jest zrobione. To juz chyba lepiej jak ma sie te Akcje i nie jest potrzebna nagle gotówka siedzieć w nich i nic nie zmianiac przez pare lat.
A ten podatek Belki to złodziejstwo i tyle! Czym to "wspaniale" państwo się przysłużyło żeby i tu mi 19% podbierać?!#!# Ale to już zupełne odejście od tematu ;-)) Nie mogłem się jednak powstrzymać, choć wiedziałem, że tak jest!

Dziękuję raz jeszcze. I w sumie dziwne, że Arka nie jest funduszem parasolowym - rynek tego na nich nie wymusił? Zdecydowanie nie jestem rozeznany w temacie, ale na zdrowy rozsądek pewnie wszystkie nowe fundusze tym wabią klientów.
Idyll / 2007-10-31 08:46 / Bywalec forum
To, że Arka nie jest jeszcze funduszem parasolowym jest bardzo interesujące, w końcu już zdecydowana większość TFI zdecydowała się na utworzenie subfunudszy będących pod parasolem! Np wszytskie TFI będące w czołówce rankingu Rzeczpospolitej: Skarbiec, Union Investment oraz ING. Korzyści jakie odnosi się na oszczędnościach podatkowych są nie do przecenienia!
mruwa / 83.25.226.* / 2007-10-29 23:10
Spoko. Avo do podatku Belki to ma sie to zmienic. Chodza sluchy ze ma zostac zniesiony ale dopiero w 2009 najszybciej. Mozliwe zetowarzystwo Arka nie w prowadza funduszy parasolowych ze wzgledu na ten fakt. Dzwonilem na infolinie i niestety rozmowca nic nie wiedzial o stworzeniu funduszy parasolowych. Tak wiec nie liczylbym na to ze arka zmieni sowja polityke. POzdrawiam
cortez / 2007-10-31 19:34 / Bywalec forum
A szkoda, bo parasol to bardzo dobry wynalazek. Z podatkiem Belki to plotki już od dłużeszgo czasu chodzą. Raz mają go znosić, kolejny raz nie. Także nie ma co gdybać czy będzie czy nie. Teraz podatek obowiązuje i dla mnie TERAZ liczy się możliwość oszczędzania na podatku. Szkoda, że zarządzający Arką tego nie rozumieją.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy