Forum Forum prawnePracy

Czy należy mi się urlop?

Czy należy mi się urlop?

smutny jack / 89.174.8.* / 2012-09-24 06:40
Witam,
związałem się w tym roku w lipcu umową wstępną na 3 miesiące, teraz dostanę przedłużenie umowy na 12 miesięcy. Wg Pani w biurze przysługuje mi za każdy przepracowany miesiąc 1,66 dnia (poniżej 10 lat). w tym roku jest to moja pierwsza praca jednak we wcześniejszych latach byłem już zatrudniony o umowę o pracę. Moje pytanie, czy mogę sobie z początkiem nowej umowy wykorzystać urlop z góry do końca roku czy muszę czekać na każde 1,66 dnia po przepracowanym miesiącu?
szklarek / 2012-09-24 09:47
Jeśli przed rokiem 2012 był Pan już w zatrudnieniu, to naliczanie u. tzw. cząstkowego ( z dołu, po 1,66 dnia ) z art. 153 jest nieprawidłowe.
Oczywiście kadry/pracodawca muszą mieć wiedzę o tym poprzednim zatrudnieniu- tj. świadectwa pracy. Bez ich dostarczenia- stosują art.153 KP.

Ma Pan prawo do u. wypoczynkowego z góry, do pełnego wymiaru należnego za rok 2012 z art. 154 i 155'1- czyli proporcjonalnego w wymiarze 6/12 czyli 10 dni przy pełnym etacie.

Ps. Jak rozumiem urlopu z pierwszej umowy Pan nie wykorzystał. Przejście tego urlopu na nową umowę jest możliwe tylko po zapisaniu tego w nowej umowie lub odrębnym porozumieniu. W innym wypadku za owe 3 miesiące należy się wypłata ekwiwalentu.

Podstawa:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe

Najnowsze wpisy