Forum Forum inwestycyjneFundusze

czy się wycofać?

czy się wycofać?

go śka / 83.8.250.* / 2007-08-17 22:17
Moje
zainwestowane pieiądze to ok. 80000 zł w fundusze akcji i 80000 zł w fundusze
zrównoważone. Ponieważ gram od niedawna i bardzo zależy mi a zdobyćiu puli pienięzy, które zrealizowałyby moje marzenia (mały domek rodzinny lub mieszkanie dla syna) W obecnej chwili ączna strata około 10 %.
Czy według Państwa należy jeszcze czekać, czy wykonać jakieś ruch. Zaznaczam, że jest to
znaczna część moich oszczędności, a oczekiwanie na niepewne jutro jest trudne do
wytrzymania skomentuj
Wyświetlaj:
wania24 / 2007-08-24 19:17 / portfel
Hm moim zdaniem trzymaj. Idzie HOSSA :-))
Przedewszystki obserwój WIG 20 codziennie i dużo czytaj.Dobrze by było gdybyś miał możliwość konwersji, jak jest dołek to przechodzisz na fundusz gotówkowy - tam gdzie nie ma praktycznie strat, jak idzie do góry to znów na akcyjny, itd..
Intuicyjnie i tak trzeba podejmować decyzje, najwięksi ekonomiści doradzają przeważnie po omacku, nikt nie jest wstanie przewidzieć co będzie jutro.
Zawistny Maniek / 149.254.192.* / 2007-08-24 13:28
Przede wszystkim Pani nie gra. Graja gracze a pani siedzi w fotelu i oczekuje ze wszystko odbedzie sie za Pani plecami z dobrym zyskiem. Kazdemu zalezy na zdobyciu pieniedzy a zdobywa lepszy. Jeden drugiego chce przechytrzyc wiec jest uczciwie. Miliony ludzi maja jednostki i czekaja az im urosna jak pomidory na dzialce. A wtedy oni je sprzedadza (komu?tym glupszym?) i zrealizuja swoje marzenia.Oczekuje pani wielkich zyskow bez stresu. Powodzenia. Decyzje musi pani podjac sama. naganiaczy jest mnostwo po obu stronach.
TaS / 2007-08-24 17:02 / Tysiącznik na forum
hmm zapominiałeś, ze Pani pisze o tfi - w nich jednostki sie umarza i odkupuje je jak gdyby fundusz - to nie sa certyfikaty :)

choc z drugiej strony fundusz musi komus akcje wcisnac...

trudna sprawa :)

generalnie: dramatyzujesz ;)
mario30 / 2007-08-23 00:31
Znana jest mi jedna (w j.polskim) książka na temat funduszy inwestycyjnych:
"Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste" Maciej Rogala, wyd.One Press, Czerwiec 2006. Myślę, że dla osoby początkującej (i nie tylko) to b.dobra pozycja.
A najlepsza jest oczywiście obserwacja i analiza faktów:) Pozdrawiam!
Trade / 2007-08-21 23:51 / Bywalec forum
-Czekać
-Wyłączyć dostęp do notowań
-wrócić za 4 miesiące i sprawdzić a wtedy będzie się pani miło patrzeć

czas odrobi starty...
MARTA2000 / 2007-08-22 15:12
hmmm, czekaz 4 miesiace - to chyba bedzie za krotko bynajmniej dla mnie , jesli to kogos pocieszy to moja inwestycja rozpoczela sie w maju 2007 - mam tylko same straty w BPH Akcji - aha no i chce tylko dodac za w USA wszytsko bedzie szlo na leb i szyje przewiduja ze jeszcze do 15 miesiecy , bankrupcja bankow w USA to prawdziwa rzeznia - ja wiem bo osobiscie w tym siedze nie rozumiem tylko czy to ma az tak wielki zwiazek z polska gielda ???
Trade / 2007-08-22 15:22 / Bywalec forum
Wcale tak źle nie będzie, pani kupiła te fundusze w granicach 448 i z pewnością odrobi pani starty jeszcze w tym roku. cierpliwości. pozdrawiam
nix / 83.8.121.* / 2007-08-21 19:41
W zadnym wypaku, teraz jest już za późno, trzeba czekać, zeby odrobić, a może to trochę potrwać. Moim zdaniem spadi potrwają jeszcze przecały wrzesień.
nix / 83.8.121.* / 2007-08-21 19:40
w zadnym wypadku, teraz jest już za późno, ja też jestem już na minusie. Spadki jeszcze potrwają; sądzę, że będą one odczuwalne przez cały wrzesień.
mario30 / 2007-08-20 22:05
Otóż to! Pewnie mało kto w to wierzy, ale fundusze to najbezpieczniejsza forma inwestowania oszczędności w DŁUGIM terminie, o ile "posługujemy" się nimi(funduszami) zgodnie z ich przeznaczeniem. J.u. się nie gra, to nie akcje! Cechą nieodłączną agresywnych typów funduszy jest stosunkowo duża amplituda wahań cen j.u., o czym informuje prospekt każdego takiego funduszu i czego należy być świadomym.
PS. Zysk/strata występuje dopiero wtedy, gdy zrealizujemy inwestycję, więc z faktu posiadania j.u. nic nie wynika, tak naprawdę:)
wojcher / 2007-08-20 21:15 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jasne że się wycofać. Przecież inwestycja w akcje (lub pochodne -fundusze akcyjne) polega na inwestowaniu na jeden tydzień, góra miesiąc, potem bez względu na wszystko należy się wycofać.
A na poważnie.
Najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie na kiedy Ci będą potrzebne pieniądze. Jeśli odpowiedź brzmi, że w ciągu dwóch lat to błąd popełniłaś na samym początku- po prostu chciwość przerosła zdrowy rozsądek. Jeśli perspektywa oszczędzania dłuższa to teraz trzeba się zastanowić jakie fundusze dokupić (i za co).
Ps. Moim zdaniem fundusze hybrydowe to kanał. Powoli zyskują na wartości a jak giełda leci na pysk to tracą podobnie jak akcyjne.
annaw / 85.16.82.* / 2007-08-19 22:51
podobnie jak Pani, od kilku dni zadaje sobie nieustannie to pytanie. Emocje i nerwy daja sie we znaki calej rodzinie, niestety...mnie rowniez zalezy na zarobieniu pieniazkow na domek i przyznam, ze zaiwestowalam podobna kwote- jak dla mnie - ogromna. Poki co stracilam czesc zysku...sledzenie wiadomosci i notowan stalo sie moja obsesja i wlasnie dzisiaj postanowilam z nia skonczyc!!!! Wszak mam fundusz dopiero 1 rok, a zalozeniem jest inwestowanie w nim ok 4-5 lat! Od dzis rowniez czytam tylko forum na money bo ten na O... to jakas chorobliwa nagonka
pozdrawiam
cortez / 2007-08-20 21:35 / Bywalec forum

Poki co
stracilam czesc zysku...
dokładnie o to chodzi, to jest najlepszy przykład: straciłaś część zysku... czyli podobnie jak ja, nadal jestem na bardzo dużym plusie na swoich funduszach. Wszystko zależy od tego na jak długo inwestujemy. Inwestowanie należy traktować długoterminowo i jeśli tak je będziemy traktować, to nie straszne będą nam korekty, nawet tak głębokie jak ta. Za rok, dwa nawet nie będziemy o nich pamietali. Pozdrawiam serdecznie
J23J23 / 2007-08-20 21:01 / portfel
pamietaj gielda jest dla twardych jak nie wytrzymasz i puścisz to stracisz
J.S. / 2007-08-20 11:08 / Bywalec forum
no teraz pozostaje tylko czekac wycowac sie trzebabylo 3-4 tygodnie temu! ale kto to wiedzial ze tak bezie:(
Ja tez od 2 miesiecy siedze i sprawdzam codziennie jak sytuacja:)
TaS / 2007-08-19 23:59 / Tysiącznik na forum
na onecie jak to na onecie... czuły wojtek króluje :)

co do emocji i nerwów: gdyby Pani inwestycja nie była tak agresywna to bankowo byłyby mniejsze :) a tak rodzina siedzi na beczce prochu :)
annaw / 85.16.30.* / 2007-08-20 20:45
tak wiem. myslalam nawet o konwersji na f stabilne i pieniezne. ale po 1. trace, bo musze zaplacic podatek od zysku. 2.caly czas mam nadzieje, ze spadki nie beda tak dlugie i tak dotkliwe i ze uda mi sie nie ruszyc kapitalu poczatkowego 3. skad bede wiedziala, ze nadszedl w koncu moment na powrot, kolejna konwersje? A tak, moze naiwnie ale wierze ze za dni pare sytuacja jakos sie wyklaruje...
TaS / 2007-08-20 23:06 / Tysiącznik na forum
1. podatek trza zapłacić zawsze...
2. nadzieja matka głupich, ale wszyscy ją mamy :)
3. baaa tego nie wie nikt...

sytuacja nigdy nie bedzie klarowna... prosze nie liczyc na to, ze nagle ktos oglosi "tu tu ruuu oto nadszedł koniec korekty teraz bedzie rosło, inwestorzy wracajcie"... wtedy bedzie to raczej sygnał do ucieczki z rynku :)

proponuje kolejny raz stara dobra taktyke... małym kroczkami do przodu... małe wpłaty, ale regularne...
annaw / 85.16.30.* / 2007-08-21 19:10

proponuje kolejny raz stara dobra taktyke... małym kroczkami do przodu... małe
wpłaty, ale regularne...


czyli? konwersja a potem stopniowo w druga strone? najwieksze obawy chyba budzi we mnie fakt, iz od dobrych kilku lat nie mieszkam w PL. W ubieglym roku musialam sprzedac w PL mieszkanie i to wlasnie te pieniadze zainwestowalam w fund. Nie mam dostepu ani do polskiej telewizji ani do polskich gazet- tylko internet. Ale uwierzcie mi na boga, a jestem mimo wszystko polskim patriota, ze od jakiegos czasu juz nie nadazam za tym co sie w ojczyznie dzieje - ani w polityce, ani w gospodarce.
a wracajac do sedna sprawy - konwertowac czy trzymac???
bede zobowiazana....z gory dziekuje
Urzednik Skarbowy / 149.254.192.* / 2007-08-24 13:34
Ty sie zainteresuj Urzedem Skarbowym bo jak zaplacisz podatek to od razu sie dop dolą z rezydentura podatkowa i zlupia z Ciebie co najmniej 20% a jak ujawnisz dochody z zagranicy to wg wylaczenia z progresja i 30% nie starczy. Witaj w kraju...
annaw / 80.228.222.* / 2007-08-24 20:57

Ty sie zainteresuj Urzedem Skarbowym bo jak zaplacisz podatek to od razu
sie dop dolą z rezydentura podatkowa i zlupia z Ciebie co najmniej 20%
a jak ujawnisz dochody z zagranicy to wg wylaczenia z progresja i 30% nie
starczy. Witaj w kraju..


ze jak????!!!! 20 - 30 % ???? Zakladajac konto w banku- a nie posiadam zameldowania w PL - musialam jedynie podpisac deklaracje, ze chcialabym "kiedys w PL mieszkac" tzw. deklaracje pobytu. Ale nikt nie wspominal o wiekszym podatku!!! Mam NiP i polski paszport, ale faktem jest, iz mimo to tylko jeden bank zgodzil sie zalozyc mi konto( z powodu braku zameldowania w PL) A to lobuzy!!! nikt mnie nie uprzedzil!!!
I co ja teraz powinnam zrobic? wyplacic kase i wiac, czy czekac lata na zmiane przepisow?
TO SIE TERAZ ALE WKURZYLAM !!!
cortez / 2007-08-21 19:34 / Bywalec forum
Jeśli trochę jeszcze masz zamiar oszczędzać, to najlepszą metodą do nauki inwestowania jest zakupienie jednostek za nie wielką kwotę, a potem systematyczne dokupowanie jednostek.
Według mnie konwersja teraz nie ma już sensu, przynajmniej w przypadku osób, które planują inwestycję jeszcze parę lat.
TaS / 2007-08-21 22:39 / Tysiącznik na forum
trudno mi sie z Cortezem nie zgodzic...


zrob co mowi :)

ale pamietaj to nie jest skrzyżowanie ze światłami, że zapala się zielone i można bezpiecznie jechac...
annaw / 80.228.223.* / 2007-08-22 20:14

ale pamietaj to nie jest skrzyżowanie ze światłami, że zapala się
zielone i można bezpiecznie jechac... skomentuj


oj cos wiem na ten temat, nawet na zielonym trzeba uwazac, zeby ktos ci nie wjechal w d.. :-)
dziekuje cortez i TaS !!! jak na blondynke to sie nawet ostatnio duzo nauczylam :-) a jesli moja prosba nie bedzie zbyt zuchwala, czy moglibyscie mi wskazac jakies wiarygodne zrodlo informacji w internecie - chodzi mi oczywiscie o fundusze i wszelkie powiazane z nimi watki, a moze jakas publikacja ksiazkowa....
wiem ze rynek, a zwlaszcza gielda szybko sie zmieniaja, ale jakies podstawy merytoryczne pewnie sa gdzies zapisane. chyba ze najlepsza jest obserwacja i analiza faktow....
ale zem sie rozpisala!!!!! :-)
z gory dziekuje!
TaS / 2007-08-23 00:21 / Tysiącznik na forum
hmmm... chyba szkola sfi w mBanku...

ksiazek jest troche fajnych o gieldzie samej w sobie, o fundach tylko i wylacznie nie slyszalem.

warto jednak zaczac od ogolnikow, a potem drążyć...
annaw / 85.16.81.* / 2007-08-23 21:43

hmmm... chyba szkola sfi w mBanku...



nie jestem pewna, ale traktuje to jako komplement :-) jednak to zadne szkolenia bankowe, a jedynie pozostalosci nalecialosci zawodowych :-) (metodologia)
tak czy inaczej problematyka gieldy jest mi obca...ale dziekuje za wskazowki i mam nadzieje, ze uda mi sie wyszukac jakies wartosciowe pozycje ksiazkowe. Tak juz jakos mam, jak sie upre to badam i badam :-) a nauki nigdy dosc!
zikzakus / 82.23.127.* / 2007-08-24 08:30
TaS mial na mysli szkole NA STRONIE internetowej mBanku ;) Na wszelki wypadek podaje link, zeby nie pojechala Pani do Lodzi :) http://www.mbank.com.pl/promocje/szkola_sfi/index.html
TaS / 2007-08-24 01:57 / Tysiącznik na forum
jakbys cos znalazla to wpisz prosze tytuły - sam chętnie poczytam :)
annaw / 80.228.222.* / 2007-08-24 21:08

jakbys cos znalazla to wpisz prosze tytuły - sam chętnie
poczytam :)


znalazlam wiele interesujacych stron i propozycji ksiazkowych. Najwiecej literatury na www.ferk.pl i www.akcje.republika.pl - zostaje teraz kwestia odpowiedniego wyboru.
Ale najwazniejsze ze jest w czym wybierac. Mnie niestety te tytuly i ich autorzy mowia nie wiele wiec jesli ktos moze mi dopomoc to bede zobowiazana:-)
TaS / 2007-08-19 10:40 / Tysiącznik na forum

Ponieważ gram od niedawna i bardzo zależy mi a zdobyćiu puli pienięzy, które
zrealizowałyby moje marzenia


a czy te marzenia muszą być zrealizowane już dziś, teraz?
nie możesz poczekać? Fundusze są na długi okres... to nie jest tak, że skoro było 45% w skali roku to, że co miesiac zarabia się prawie 4%... niestety.

na szybko to jest totolotek... niestety...
mario30 / 2007-08-18 17:47
Codziennie aktualizowane są notowania na fundi.pl. Dane części funduszy są z datą bieżącą(dotyczy to funduszy, które wyceniają aktywa tego samego dnia), a dane pozostałych funduszy są z datą z poprzedniego dnia.
mario30 / 2007-08-18 01:04
Witam! Po prostu odkryła Pani, że na funduszach też można stracić i proszę o tym pamiętać. Ale tak było, jest i będzie:) Zawłaszcza w przypadku f. inwestujących w akcje - istnieje ryzyko okresowych wahań j.u., szczególnie w czasie takich zawirowań jakie mamy obecnie, ale w dłuższej perspektywie fundusze powinny wyjść na dobry +. Ja jestem dobrej myśli jeśli chodzi o przyszłość polskiej gospodarki, akcje spółek były/są przewartościowane, ale większość firm ma się dobrze, rozwiją się i jeszcze dadzą zarobić... Proszę więc czekać i o ile termin realizacji inwestycji nie przypada na najbliższy miesiąc/rok, to proszę sobie darować na jakiś czas śledzenie notowań. Pozdrawiam!
Observer / 156.17.180.* / 2007-08-17 23:28
Z tych 160 tys. zostało jeszcze całkiem sporo (ok.145), a dzisiaj po raz pierwszy było wyraźne odbicie w górę po podniesieniu stóp % w USA. W zasadzie ilu ekspertów, tyle scenariuszy na najbliższe dni i tygodnie. Sam jestem w kropce, bo wycofałem się z akcyjnych 1,5 tygodnia temu i uniknąłem kolejnych (ponad 10 %) strat. Teraz już chyba trochę za późno na wycofanie się, bo to MOŻE być samo dno i od dzisiaj wzrosty MOGĄ przeważać. Zastanawiam się czy już nie kupić ponownie sporej ilości fund. akcji. Część analityków twierdzi, że czeka nas kolejny spadek cen akcji w najbliższych tygodniach. Jak głęboki ? Znowu - ilu ekspertów, tyle przewidywań :(
Proponuję czekać, bo nawet jeśli znowu spadnie, to dno jest już blisko i potem MUSI iść w górę. Wg moich ocen i kilkuletniego doświadczenia do końca roku, mimo silnych momentami wahań, fundusze akcyjne powinny dać od 15 do nawet 30 % zysku. Potem podobnie, a kolejną korektę wieściłbym znowu w okolicach wakacji 2008. Generalnie jednak spodziewam się średniego zysku minimum 50 % brutto w funduszach akcji. Pzdr.
go śka / 83.8.210.* / 2007-08-18 12:35
Dziękuję bardzo za radę i wyjaśnienie. Jeszcze jedno pytanie: która ze stron internatowych podaje najbardziej aktualne kursy funduszy? Money ma zawsze znaczne opóźnienie.
Pozdrawiam
pero1979 / 87.205.218.* / 2007-08-18 14:06
najszybciej sprawdzisz sobie na stronie internetowej danego tfi - bo jeżeli tam nie będzię najświeższych to ich nigdzie nie znajdziesz...
go śka / 83.8.226.* / 2007-08-18 14:49
dziękuję
pozdrawiam
radziej / 2007-08-17 22:33 / Bywalec forum
wydaje mi się, że Pani jest skrajnie już znerwicowana, niepotrzebnie, proszę się wziąć w garść, będzie jeszcze albo ten domek albo mieszkanie. duzo osób zbiera naukę i doświadczenie w tym okresie, ja również...
magdza75 / 83.22.67.* / 2007-08-24 14:58
Zasada pierwsza w inwestowaniu w fundusze akcyjne i zrownoważone to dlugi planowany czas inwestycji. Pekła własnie banka mydlana ze FA sa super do zdobycia kasy w szybkim czasie rownie szybko mozna ja stracic
go śka / 83.8.250.* / 2007-08-17 22:43
trochę tak, zwłaszcza jak otwieram te tabelki z notowaniami. W zeszłym roku jak nie czytałambyło dużo lepiej, żyłam sobie w poczuciu nieświadomości. A tak poważnie to poczekam i dziękuję za radę, chociaż to moja decyzja. pozdrawiam
radziej / 2007-08-19 12:51 / Bywalec forum
decyzja ostateczna zawsze należy do Pani, nikt nie zaprzeczy. żeby nie psuć sobie nastroju i nie denerwować się w nadmiarze, polecam śledzenie giełdy, zwłaszcza kolorów zielonych i czerwonych na indeksach, a tabelki funduszowe proszę sobie chwilowo odpuścić i będzie odmiana w życiu codziennym, w innym wypadku będzie Pani rodzinnym wigometrem i od razu rodzina pozna kiedy fundusz spadł a kiedy odbił. życie i tak już sobie Pani ustawia według godziny aktualizacji na stronach wycen funduszy. pozdrawiam serdecznie
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy