Forum Forum inwestycyjneFundusze

prośba o wyjaśnienie

prośba o wyjaśnienie

posiadaczka / 83.8.250.* / 2007-08-17 20:38
Daczego dzisiejsze wzrosty indeksów giełdowych nie spowodowały wzrostu funduszy, a wczorajsze spadki o 5-6 % natychmiast poskutkowały dramatycznymi spadkami notowań funduszy zwłaszcza akcji?
Mam zainwestowanną sporą kwotę w fundusze akcji i zrównoważone. Proszę o wyjanienie i pomoc
Wyświetlaj:
KoP / 2007-08-19 10:19 / Bywalec forum
jestem ciekawy, czy otwierając rejestry byłaś świadoma ryzyka jakie podejmujesz. Wydaje mi się, że nie. Czyżby Cię nikt nie poinformował o ryzyku jakie wiąże się z inwestowaniem w fundusze akcji?? Śmiać mi się chce, gdy czytam posty typu: 'jestem w stanie zaakceptować średni poziom ryzyka'. Co to znaczy?? , że ze spokojem przyjmiesz stratę np. 20% ?? Piszą to z reguły ludzie bez wyobrażni.
Jeszcze miesiąc temu hitem były MiSie, a teraz co?? -20/30% w plecy. Co teraz powiedzą mądrale od np. BPH dyn. sp., czy PKO MiŚ. Pewnie płaczą i zjadają własne zęby. A prawda jest taka, że trzeba było myśleć wcześniej.
W twoim przypadku proponowałbym jednak cierpliwość, zaczekać na odrobienie chociażby części strat i postarać sie porządnie zdywersyfikować portfel. Innego wyjścia praktycznie nie ma. Nerwowe ruchy narażą ciebie tylko na straty, więc mimo wszystko proponuję spokój.
radziej / 2007-08-17 22:15 / Bywalec forum
wczorajsze spadki indeksów oscylowały nawet w dolnym przedziale do prawie -12% jeśli idzie o małe i średnie spółki , troche mniejsze spadki dotyczyły spółek z wigu20, wydaje się że przecena jednostek o 5-6% w przypadku wybranych TFI była uzasadniona, fundusze małych spółek choć miały większe powodu do spadków od dużych spółek (z obserwacji indeksów giełdowych), to skala różnicy spadku nie jest tak wielka, co powiedziałbym nawet, że to dobrze dla Misiowych funduszy, bo skala mogłaby być znacznie większa (wyceny niektórych z nich to potwierdziły, ale to już tajemnica ich inwestycji). dzisiejsza sesja pod znakiem spadków, dobre zakończenie to efekt szaleństwa amerykańskiego Fedu i decyzji w sprawie stóp procentowych, na indeksach pojawiła się nawet dynamiczna kreska pionowa w góre, ale niestety fakt ten zaistniał dopiero po godzinie 14, co jak nie trudno się domyśleć u nas oznacza prawie wieczorową porę na sesji giełdowej, zbyt pozno zaczęło się odreagowanie, aby odrobić straty z początku sesji, stąd zapewne minusy w wycenach funduszy. z takim faktem trzeba się pogodzić, nie ma Pani na to wpływu.
pero1979 / 87.205.178.* / 2007-08-17 21:10
pamiętaj iż tfi są "graczami" na parkiecie przez całą sesję a nie tylko wtedy gdy idzie w górę... widocznie nie odrobiły pod koniec dnia tego co straciły po otwarciu....
a swoją drogą wartość j.u w fundach nie jest dokładnym odwzorowaniem poszczególnych indeksów...
posiadaczka / 83.8.250.* / 2007-08-17 21:55
Jeszcze jedno, ponieważ widzę że zna si ę Pan na giełdzie i funduszach. Moje zainwestowane pieiądze to ok. 80000 zł w fundusze akcji i 80000 zł w fundusze zrównoważone. W obecnej chwili to łączna strata około 10 %.
Czy według Pana należy jeszcze czekać, czy wykonać jakieś ruch. Zaznaczam, że jest to większa część moich oszczędności, a oczekiwanie na niepewne jutro jest trudne do wytrzymania
pero1979 / 87.205.211.* / 2007-08-17 22:19
no to praktycznie włożyłaś wszystko w akcyjne, bo zrównoważone inwestują w akcje nawet 90% portfela, z tego co napisałaś wyżej wnioskuję, iż masz jakieś zaskórniaki np. na lokacie (jakieś 30% swojego kapitału) - przynajmniej mam taką nadzieję
co do decyzji to musisz sama ją podjąć - gdybym znał złoty środek już bym dawno go zastosował a tak jestem w gronie tych "szczęśliwców" co stracili..... to zależy jak długo chcesz inwestować i jaką obrałaś strategię, no i chyba najważniejsze jak to się odbije na twoim zdrowiu!!! pamiętaj straty zawsze możesz odrobić - zdrowia tobie już nikt nie wróci..... smutne ale prawdziwe
pero1979 / 83.8.250.* / 2007-08-17 22:36
część pieniędzy z zysków z funduszy pragnęłam przeznaczyć na mieszkanie dla syna lub mały rodzinny domek. Oczywiście nie są to ostatnie pieniądze. Postanowiłam to pzeczekać, jednak gdy patrzę na codzienne notowania to nie jestem w najlepszej formie. Im mniej zaglądałam w roku poprzednim, tym byłam bardziej szczęśliwa.
Dziękuję za rady i powodzenia
pero1979 / 87.205.211.* / 2007-08-17 22:55
no to staraj się mniej zaglądać albo chociaż nie reagować nerwowo - z dystansem i chłodnym racjonalnym okiem oceniać sytuacje...
np. jakie jest prawdopodobieństwo iż w obecnym stanie naszej gospodarki, przy obecnych dosyć pozytywnych prognozach na przyszłość, jest realne utrzymanie się tendencji spadkowej na giełdzie w perspektywie średniego i długiego okresu - bo jeżeli włożyłaś cash w akcyjne to na dłuższy okres chyba...

aha i jeszcze jedno proszę się nie podszywać pode mnie
posiadaczka / 83.8.250.* / 2007-08-17 22:58
dziękuję za dobre rady na dobranoc pozdrawiam i przepraszam za pomyłkę
basia1 / 83.22.116.* / 2007-08-17 23:11
jestem w podobnej sytuacji posiadaczko. tyle tylko, że dziś bylo na zielono a moj f.akcji - 3 % a w ciągu 3 miesięcy ...o zgrozo -17%
posiadaczka / 83.8.250.* / 2007-08-17 23:18
pociesz się Baśiu, że nie jesteś sama ,indeksy dziś wzrosły a moje UNIKOROY na dużym minusie, nie znam jeszcze notowań LEGG Mason , ING i ARKI pewnie też minus.
Łączny bilans strat to około 10%, czyli kilkanaście tysięcy w moim przypadku. pozdrawiam
TaS / 2007-08-17 23:37 / Tysiącznik na forum
mam nadzieje,ze pamietacie o opoznieniach w podawaniu wynikow funduszy... :)
basia1 / 83.22.134.* / 2007-08-18 11:42
pamietam. i wlaśnie kombinuje kiedy zlożyc zlecenie umorzenia.Może w poniedzialek, to wycenią po piątkowych wzrostach,coć strata będzie bolesna /ok.9000/ ale obawiam sie ,że spadki mogą być jesccze większe a na odbicie sie nie doczekam.pazdr
szumi1 / 2007-08-19 12:07
myślę, że na początku tygodnia się doczekasz. Odbicie z piątku zostanie odzwierciedlone dopiero w wycenie poniedziałkowej. Ja mam nadzieję, że najgorsze mamu już za sobą, ale wróżką nie jestem. pzdr.
posiadaczka / 83.8.198.* / 2007-08-18 11:49
Basiu
Zrobisz, jak uważasz, ale ja w marcu spanikowałam i przeniosłam swoje fundusze do tzw. poczekalni. Kiedy spojrzałam w tabbelę po 4 cz 5 tygodniach okazało się, że zaniast 6000 zysku mogłam mieć 18000, gdybym w momencie korekty nie spanikowała.
Pozdrawiam
basia1 / 83.22.120.* / 2007-08-18 21:26
Czy Ty posiadaczko będziesz czekać? Bo ja juz sama nie wiem co zrobić? Analitycy prognozują drugą fale spadkow gdy tacy panikarze jak ja zaczną umarzać j.ucz. w fundach akcyjnych.I wtedy z mojej straty zamiast 9tys zrobi sie np. 15. To kiedy ja to odrobię? Za 2 moze 3 lata ? bo nie wierzę, że wcześniej. Naprawde nie wiem co zrobie w poniedzialek
posiadaczka / 83.8.219.* / 2007-08-18 23:51
Droga Basiu 1.
Długo zastanawialiśmy się z mężem, co zrobić. Uznaliśmy, że będziemy czekać, gdyż zarówna Prezes NBP, jak i Gilowska uspokajają, że to tylko panika, a z naszą gospodarką jest wszystko ok. Przeanalizowałam sobie podobną sytuację z kwietnia - maja 2006 roku. Wtedy fundusze spadły średnio o15 %, a odrabiały straty 2,5 - 3 miesiące. Zresztą sama możesz to sprawdzić po archiwalnych notowaniach. Pozdrawiam
basia1 / 83.22.143.* / 2007-08-19 11:22
Ale w 2006 r nikt nic nie mowil o klopotach USA. uwazam, ze obecnej sytuacji nie moza porownywac do 2006 roku.Nasza gielda to odbicie gieldy amerykanskiej. A co do meza. Moj juz sie do mnie nie oddzywa bo to byla moja decyzja/zakup akcji / on jest ostrozniejszy. A co do poniedzialku to jeszcze nie podjelam ostatecznej decyzji.Podrawiam
KoP / 2007-08-19 11:34 / Bywalec forum
o kłopotach amerykańskich kredytów mozna było usłyszeć od przynajmniej roku, tylko nikt wtedy nie brał tego serio lub, co gorsze, nie rozumiał. Bardzo poważam np. Pana Piotra Kuczyńskiego, on od ponad roku przestrzegał przed takim scenariuszem, a większość inwestorów wzruszało tylko ramionami.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy