Forum Forum prawneZmiany w prawie

CZY SPÓŁDZIELNIA MA PRAWO???

CZY SPÓŁDZIELNIA MA PRAWO???

lepdor / 2010-07-28 08:56
Otóż sytuacja przedstawia się nastepująco: kobieta (pracująca dla spółdzielni) spisująca stan wodomierzy popełniła błąd, gdyż zamiast zanotować dla zimnej wody 158 metrów sześciennych zapisała 198. Niestety nie zdążyłam sprawdzić czy wszystko jest ok ponieważ przemiła pani zarzuciła mnie innymi pytaniami. Podpisałam protokół i pożegnałyśmy się. Po 20 dniach okazuje się że spółdzielnia wykryła błąd jednakże nie wprowadziła zmian w dokumentach oraz naliczyła sobie 365 zł za wodę której jeszcze fizycznie nie zużyliśmy i kazała nam za to zapłacić (stan z 30 czerwca 158 na dziś 162 a w protokole 198). Czy spółdzielnia ma takie prawo (czy musimy zapłacić teraz za tą wodę) czy po wykryciu błędu powinni nanieść sobie korektę w dokumentach?
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-07-28 20:14
A to zależy od..."Regulaminu rozliczania mediów, czy wody użytkowej" w SM, bo to jest podstawą. Należy więc do niego zajrzeć.Często spotyka się w regulaminach zapis, że reklamacje do rozliczeń można składać w ciągu 14 dni.
W tej konkretnej sytuacji, być może po prostu jest za późno. Tzn. oczywiście, że można technicznie to prawidłowe zużycie za jedno mieszkanie wstawić, ale wymagałoby to np. rozliczenia całego budynku od nowa. Prościej więc (pod względem księgowym) jest poczekać do kolejnego rozliczenia.
Innymi słowy tak już zaksięgowano i na koniec czerwca jest formalna niedopłata o równowartości tych 40 m3 wody. Pieniądze nie przepadną, bo przecież przy kolejnym rozliczeniu ( na koniec września-jeśli macie kwartalne lub grudnia- jeśli półroczne ) wyjdzie nadpłata. Trochę to problematyczne jeśli nalicza się u was odsetki za zwłokę- wtedy odliczenie sobie należności za te 40 m3 już w lipcu da pewnie koło 10 zł. odsetek we wrześniu- ale będzie podstawa do ich reklamacji skoro SM sama się połapała, że odczyt jest z sufitu.
lepdor / 2010-07-29 07:29
Jeszcze jedno pytanie reklamacje od rozliczeń można skaładac na 14 dni po otrzymaniu formalnego pisma czy jakiejkolwiek info? 20 dni po spisaniu dostaliśmy telefon, we wtorek 27.07 kobieta przyniosła fakturę (365 zł do zapłaty), której z kolei nie przyjęliśmy, ponieważ czekamy na odpowiedź na pismo wysłane do prezesa. Więc 14 dni od czego miałoby się liczyć?
lepdor / 2010-07-29 07:25
Problem w tym, że ja nie zamierzam narazie tego regulować ponieważ mam inne pilniejsze zobowiązania do spłacenia a to zobowiązanie powstało nie z mojej winy. Napisałam pismo do prezesa SM (prośbę o korektę bądź przełożenie rozliczenia na grudzień) bo z kobietą od rozliczeń nie szło rozmawiać i teraz czekam na odpowiedź. Proszę mi jeszcze podpowiedzieć czy na moją wyraźną prośbę spółdzielnia ma obowiązek przekazać mi odpis/kopię statutów sm i regulaminów ponieważ kobieta w spółdzielni twierdzi że u nich jest tylko do wglądu a ja przeczytałam na necie że mają obowiązek bezpłatnie wydać na moją prośbę kopię bądź odpis
wiwan / 2010-07-29 09:51
Jak napisałem na wstępie- te 14 dni jak i inne zasady rozliczania wynikają z Regulaminu rozliczania mediów/ wody. U mnie jest to 14 dni, u Pani może być 21. Nie wiem. To JEST w regulaminie.
Bardzo dobre pismo Pani wystosowała.
Zgodnie z art. 8-1 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:
1. Członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów
oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów
spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur
i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.
2. Koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu
i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni
wnioskujący o ich otrzymanie.
Trochę dziwi mnie ta "faktura" za wodę. Może SM posredniczy tylko, a wy formalnie rozliczacie się z wodociągami.
Na ogół bowiem jest tak, że to SM jest formalnym odbiorcą wody i rozlicza się wg. wskazań wodomierza głównego, a z lokatorami na podstawie wskazań liczników indywidualnych i regulaminu ( zawsze jest niedobór na sumie wskazań w całym budynku w stosunku do głównego- regulamin mówi jak tę różnicę rozliczać ). Wtedy zużycie wody jest po prostu jedną z pozycji "czynszu", płaconą wraz z innymi i ww. sytuacji byłaby to po prostu niedopłata taka sama jakby nie był zapłacony np. luty.
Nie ma wtedy jakiejś ekstra faktury tylko informacja o saldzie po czerwcowym rozliczeniu wody.Myślę, że optymalnym rozwiązaniem dla obu stron byłoby wtedy
- niezapłacenie tej niedopłaty
- uzyskanie z SM zapewnienia o nienaliczaniu odsetek za to niezapłacenie
- istnienie formalnej niedopłaty przez te kilka miesięcy
- wyrównanie tego przy kolejnym rozliczeniu- powstanie wtedy formalna nadpłata za ok. 40 m3 wody, a saldo rozliczeń z SM się wyzeruje.
Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2003,119,1116.html
Monia@Monia / 79.189.178.* / 2010-08-02 13:27
ja bym najpierw (w sensie jak najszybciej) uzyskała pisma o tym, że można tak zrobić, bo przecież formalnie ma Pani zobowiązanie. Żeby później nie naliczyli Pani odsetek. I zwrócić uwagę na nienaliczanie odsetek od tej formalnej niedopłaty.

Najnowsze wpisy