Forum Forum prawnePracy

czy tak wolno

czy tak wolno

skomentuj
cerber11 / 91.146.240.* / 2007-12-07 23:21
Witam i proszę o pomoc
Złożyłem z końcem miesiąca wypowiedzenie umowy o pracę z zapisem "chciałbym rozwiązać z dniem 30-11-2007 r. umowę o pracę
z zachowaniem 3 okresu wypowiedzenia, bądź na mocy porozumienia stron" (ze względu na to że nie mogłem uzyskać przed złożeniem wypowiedzenia konkretnych informacji odnośnie możliwości uzyskania możliwego terminu wcześniejszego odejścia). W odpowiedzi na moje wypowiedzenie otrzymałem odpowiedz że "wyrazamy zgodę na wypowiedzenie za porozumieniem stron z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia".
1. Czy pracodawca miał prawo odpowiedzieć mi w ten sposób nie podejmując ze mną negocjacji odnośnie terminu odejścia i pisząc, że jest to za porozumieniem stron, czy jest to poświadczenie nieprawdy i mogę w tej sprawie pójść do prezesa i poprosić o zmianę tego pisma oraz skrócenie terminu do 1 miesiąca?
2. Dostałem również po kilku dniach zapewnienie (słowne) że jeśli wykonam jakieś dodatkowe zadania to otrzymam skrócenie tego terminu, czy w związku z tym pracodawca może zmienić okres wypowiedzenia już zapisany wcześniej po wykonaniu umówionej pracy.
Ogólnie mi zależy na wyjściu z firmy w terminie jak najszybszym natomiast pracodawca mam wrażenie że działa na maksymalne wydłużenie okresu mojego pobytu (poprostu Pani Dytektor odgrywa się bo jest na maksa złośliwa). Po ponad rocznym okresie współpracy poprostu mam dość jej zakłamania i kombinowania przy zwalaniu odpowiedzialności na pracowników za jej błędy. Oczywiście Zarząd nic pewnie o tym nie wie bo firma jest duża i łatwo ukryć różne fakty.

Pozdrawiam i czekam na pomoc
Wyświetlaj:
Alex_Andersson / 2007-12-11 11:02
:-) po pierwsze z oświadczenia wynika, że umowa rozwiąże się za porozumieniem stron po upływie 3 miesięcy do dnia złożenia oświadczenia. Na to pracodawca musi wyrazić zgodę (art. 30 par 1 pkt. 1 kp). Wystarczyło złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem 3 miesięcy wypowiedzenia i wtedy pracodawca nie może nic kombinować. Po upływie okresu wypowiedzenia (na ostatni dzień miesiąca) umowa ulega rozwiązaniu. Koniec i kropka. Co do skrócenia okresu wypowiedzenia - na Twój wniosek to tylko można w drodze porozumienia stron zmienić okres wypowiedzenia - ale na to pracodawca musi wyrazić zgodę.
przewodnick / 2007-12-08 13:24 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Chyba zapędziłeś się sam w kozi róg pisząc za porozumieniem stron. Piszesz, ze pracujesz ponad rok a to oznacza, ze masz ustawowo jednomiesięczny okres wypowiedzenia.... Pracodawca wykorzystał słowo "za porozumieniem stron" a za porozumieniem stron można okres dowolnie wybierać. Proponuję złożyć jeszcze jedno wypowiedzenie (jesli pracujesz mniej niż 3 lata) z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia (bez słowa "porozumienie stron"). Takie okresy wypowiedzenia obowiązują wg. Kodeksu Pracy:
Umowa o prace na czas nieokreślony

Okres wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia i wynosi:

2 tygodnie - przy okresie zatrudnienia krótszym niż 6 miesięcy,
1 miesiąc - przy okresie zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące - przy okresie zatrudnienia co najmniej 3 lat
cerber11 / 91.146.240.* / 2007-12-08 16:54
Przepraszam ale widocznie za późno to pisałem. Pracuje od ponad 3 lat. Wpis za porozumieniem stron był dokonany ponieważ przed złożeniem wypowiedzenia pracodawca nie mógł mi określić w jakim terminie (1 czy 2 lub 3 miesiące) będe mógł odejść z firmy. Przyszedł 30 list. więc złożyłem w ten sposób bo cchce tą firmę opuścić max szybko, a jak bym sam sobie wpisał to by mi odmówili.
skomentuj

Najnowsze wpisy