Forum Forum prawneCywilne

czy warto walczyć o 300zł ???

czy warto walczyć o 300zł ???

moczka / 77.115.137.* / 2007-11-26 20:07
Sprawa wygląda tak zawarłam umowę ustną z właścicielem reproduktora (Owczarek niemiecki z rodowodem PZK) że pokryje moją sukę, umówiliśmy się, na kwotę 300zł. Doszło do zbliżenia miedzy psami, ale było tzw "puste krycie" i wyniku tego nie urodziło się nawet jedno szczenię. regulamin związku mówi, że w takim przypadku właściciel reproduktora powtarza krycie przy następnej cieczce, bez opłaty. problem polega na tym iż właściciel tego psa go sprzedał za granicę( w umowie sprzedaży nie zawarł nic o zobowiązaniu krycia). teraz nie może mi pokryć mojej suki umówionym psem ani też nie chce mi zwrócić kosztów trefnego krycia. czuję się oszukana, czy mam prawne podstawy do egzekwowania swoich pieniędzy czy to jest zbyt mała kwota abym mogła być potraktowana poważnie? i miała szansę a zwrot tych pieniędzy? czy mogę założyć sprawę w sądzie? czy koszty sprawy będą wyższe niż ta kwota?
Wyświetlaj:
Franciszka / 193.16.255.* / 2007-12-10 14:29

"czy warto walczyć o 300zł ??? "
Na to pytanie musisz sama odpowiedzieć,bo tylko Ty wiesz czy to dużo czy mało. "zawarłam umowę ustną "
W prawie cywilnym umowa sporządzona na piśmie dotyczy np. sprzedaży nieruchomości. Nawet samochód można sprzedać na umowę ustną. Zawsze lepiej umowy sporządzać na piśmie, ale nie ma przeciez zakazu, a Ty masz świadków,że "czynność" została dokonana, a więc do umowy doszło.
" regulamin związku mówi..."
Czy oboje należycie do tego związku i obowiązuje Was ten regulamin?
"czy mam prawne podstawy" Masz.
" czy tojest zbyt mała kwota abym mogła być potraktowana poważnie?" Wysokość kwoty nie ma znaczenia.Ważna jest treść umowy.
" czy mogę założyć sprawę w sądzie?" Możesz. Polecam poczytać o postępowaniu uproszczonym (upominawczym).
"czy koszty sprawy będą wyższe niż ta kwota?"
Sama musisz to obliczyć.Jeśli masz mocne dowody i wygrasz, to koszty obciążają właściciela psa. Jeśli dowody są słabe (masz tylko jednego świadka, nie spisałaś umowy, nie wiem czy masz potwierdzenie zapłaty) to gra może byc "niewarta świeczki". Zastanów się nad zgłoszeniem sprawy w Związku, a potem zastanawiaj się czy iść do Sądu. Może da się sprawę załatwić polubownie. Pozdrawiam.
moczka / 77.112.104.* / 2007-12-12 00:25
Franciszko dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i za potraktowanie sprawy poważnie, teraz pewnie będę zawierała umowy na piśmie i koniecznie będę zbierała potwierdzenie wpłaty... jestem studentką i dla mnie każdy grosz jest ważny, a psy to moje hobby, i jak się okazuje dosyć drogie. Byłam przekonana, że ten właściciel reproduktora okaże się człowiekiem i jakoś to załatwimy. Jego żona, która widziała całe zajście powiedziała że, niczego w sądzie nie potwierdzi. Przewodniczący oddziału natomiast powiedział, że należy mi się zwrot pieniędzy, ale jak zaczęliśmy rozmawiać o którego psa chodzi to nagle zmienił zdanie... okazało się, że to dobry znajomy właściciela psa. I w ten oto sposób straciłam nadzieję na odzyskanie nawet złotówki ;-( wszędzie są układy i układziki... ja przeżyłam co swoje, mimo tego że sprawa może się wydawać błacha miałam dużo stresu i zawiodłam się na tym całym Związku. Myślałam, że to elitarne towarzystwo, wystawy, nagrody... i takie tam a to jest zwyka klika i tyle!

jeszcze raz dziękuję za poważne komentarze... Pozdrawiam
sezon / 195.238.227.* / 2007-12-07 10:10
Czego by sprawa nie dotyczyła to wypowiadających się obowiązuje minimum kultury.
Ważne.
:))) / 87.105.148.* / 2007-12-06 19:24
jak pies nie może to niech właściciel kryje ;-)
46 / 2007-12-06 16:35 / Bywalec forum
hahah. No nie !! Ale problem . Czy Ty dziewczyno nie masz innego problemu . To jest portal " Monney" . Nie chce byc zlosliwy ale podpisalbym sie pod niektorymi postami. Zycze Ci dobrego " krycia "
Młody Rentier / 2007-12-06 18:21 / Bywalec forum
jak slusznei zauwazyles money a wiec przetłumacz sobie co to za slowo po angielsku. Jak nie masz problemu to daj jej to 300 plnów co??
anonim123 / 83.24.55.* / 2007-12-06 13:19
ja Cie moge pokryc, jezeli jakos to zrekompensuje strate 300pln;)
Romuś / 192.193.245.* / 2007-12-06 09:30
Pies by się uśmiał.
Ludzie, ale wy macie problemy.
Młody Rentier / 2007-12-06 00:04 / Bywalec forum
"puste krycie" - to dobre:))
jasne ze mozesz zadac i masz szanse na odzyskanie tych pieniedzy. Troche gorzej ze to ustana umowa ale jest kwestia jak to jest uregulowane w regulaminie tego waszego zwiazku to pierwsze. Musial bym ten regulamin zobaczyc to mozna by wiecej powiedziec. Generalnie pomysl czy mialas swiadkow zawarcia tej umowy albo chociaz czy to krycie ktos widzial. A jeszcze z tym 300 zł to ty mu dalas za to ze pokryje ci suke tak??
moczka / 77.113.36.* / 2007-12-09 19:04
wiem, że to może dla niektórych jest śmieszne ale faktem jest to, że oszuści są wszędzie nawet wśród "psiarzy". Może to nie pierwszy przekręt tego pana, niech oszuka kilka osób i już wyjdzie na swoje. ps. do Młodego Rentiera : było 2 świadków, żona tego pana i mój znajomy. regulamin jest dostępny na stronach Polskiego Związku Kynologicznego.
marko54 / 83.5.216.* / 2007-12-06 14:12
Czyli strzelał ślepakami:P

Najnowsze wpisy