Danina za dostęp

kamyk / .* / 2004-09-10 09:34
Komentarze do wiadomości: Danina za dostęp.
Wyświetlaj:
SAt / .* / 2004-10-01 13:27
Trybunał Konstytucyjny - patrz artykuł - uznał, że obywatel obowiązany jest płacić daninę (haracz) za samo prawo "dostępu do telewizora". Zawsze wydawało mi się, że to prawo zapewnia mi fakt kupna telewizora, ale wygląda na to, że się mylę. A może telewizory będziemy otrzymywać gratis, a płacić jedynie za ich używanie? To byłoby rozumowanie logiczne i sprawiedliwe. Zatem "dostęp" mamy załatwiony. Teraz, SLoniu, sprawa "łożenia" na Państwo i jego MISJĘ. Trudno mi nie zgodzić się z poglądem, że na tę misje łożysz płącąc podatek: w części - dochodowy i w całości VAT i wszelkie akcyzy (paliwo, alkohol, tytoń i "mnogo drugich... A na misję społeczności, w której bytujesz - także podatki lokalne (od psa, od nieruchomości, od gruntu, od tego, co tam jeszcze wymyślą), i ten kawałek dochodowego, który zostaje w twojej gminie. Podatków lokalnych nie odliczasz od dochodu ani wymiaru podatku updf, bo to są dodatkowe ciężary publicznoprawne, którymi jesteś obłożony. Płacisz podymne (nieruchomość), pogłówne (ZUS i dochodowy), poradlne (to rolnicy), myto przejezdne (podatek wpisany w cene paliwa i jazda po autostradach), to co ci szkodzi jeszcze te parę złotych na telewizję, której i tak nie oglądasz (bo nie ma co)? Taki jestes skąpy? Teraz rozważmy powody i przyczyny, dla których to wszystko płacisz. Dochodowy płacisz za fakt, że śmiesz uzyskiwać dochody. Vat, że masz czelność cokolwiek kupić, gruntowy, że masz grunt, od nieruchomości - że masz dom, czyli że mieszkasz. JEszcze pąłcisz podatek na ZUS - czyli na utrzymanie emerytów i służby zdrowia. Emerytów, którzy całe swoje życie płącili na "swoje" emerytury i... okradziono ich z tych pieniędzy. Służbe zdrowia (ftu, publiczną), z której nie korzystasz, bo szanse masz niewielkie, a jesli znajdziesz sie w sytuacji, kiedy będziesz musiał skorzystać, to: a) sporo dopłacisz do interesu, b) srodze pożałujesz, że nie zapłaciłes prywatnej klinice. I to nie dlatego, że "publiczni" lekarze są do kitu, ale daltego, że nie mają warunków robić dobrze tego, co robią. A to dlatego, że: haracz na ZUS poszedł na... ZUS właśnie, a dokładnie na jego "pałace", samochody, spaprany system komputerowy. Nie na wypłącanie tych rent i emerytur, nie na lecznictwo, tylko NA ZUS! Płacone przez ciebie podatki nie ida na armie, policję, nauczycieli, tylko na "Państwo". Co to znaczy "Państwo"? Ano właśnie tego nikt nie wie! Za każdą czynność sądową płacisz dodatkowo, za każde podanie w urzędzie - płacisz dodatkowo. Głowne domeny działania Pańśtwa są bez grosza: policja nie ma pieniędzy, armia nie ma pieniędzy, szkolnictwo nie ma pieniędzy, kultura nie ma pieniedzy. A kto ma? No, właśnie, kto? Ten, kto "trzyma władzę". Czyli kto? Ci, co dawniej - marnotrawcy i złodzieje wspólnego dobra, wspólnej ojczyzny. Że blisko mi do Leppera? Dalekooo. Ale facet ma trochę racji stawiając diagnozę, bo "leki" proponuję od czapy. I widocznie jeszcze nie jest źle, skoro nie było jeszcze buntów głodowych. Ale jest już na tyle źle, że nie ujawnił się Lepper - nowy "Lenin". Jeszcze tylko rewolucja (mamy październik, więc jakby na czasie) i zobaczymy.
baba / .* / 2004-10-01 16:32
jednym słowem: tośmy sobie pogadali... :-))))wyrzućmy te telewizory w diabły! na co nam ten cały chłam. ile czasu zyskamy! wrócimy do znajomych, na spotkanie z którymi jakoś czasu brakowało, tyłki nam schudną i platfus kanapowo fotelowy może zniknie...o oni (ci co tę władzę trzymają) niech sie ugryzą w nos.a jeszcze zobaczymy jak wzrośnie kreatywność marketingowców, którzy już nie będą mogli pójść na łatwiznę i puścić byle jaką reklamóweczkę w TV, wtedy dopiero zaczną się głowić jak dotrzeć do nas, klientów.No i nareszcie nadawcy programów nie będą nas oszukiwać, ze dany program zaczyna się np o 17.25 ale pod warunkiem, że do godz 17.38 obejrzymy tonę reklam
SLon / .* / 2004-10-01 13:01
Za płącony przeze mnie abonament dostaje kit rzadki, przerywany reklamami. Analogiczny system mam w płątnych kanałach telewizyjnych, więc... Różnica jest tylko taka, że za płatne telewizj epłące, bo chcę. Na utrzymanie PUBLICZNEGO radia i telewizji płacę już w podatku od dochodów - tym podatkiem utrzymuję (łożę na jego utrzymanie - zgodnie z Konstytucją) PAŃSTWO, a więc także wszelkie jego agendy. TVP - też. Zaakceptowałbym obowiązkowe płacenie abonamentu pod następującymi warunkami: 1) zero reklamy w TVP (brak komercyjnych źródeł utrzymania), oraz 2) abonament (quasipodatek) obniża wymiar podatku (nie podstawę, ale wymiar). Wtedy byłoby uczciwie. A tak jak teraz - to jest rozbój w biały dzień. Moje Państwo mnie okrada = nie jest uczciwe wobec obywatela = to nie jest moje Państwo. Jakie jest wyjście? Wyjechać stąd jak najszybciej! Który to pogląd dedykuję wszystkim młodym.
B / .* / 2004-09-22 10:16
I jak ja mogę płacić abonament na komercyjną publiczną telewizje. Nawet przez satelite nie mogę oglądać bo jest zakodowane w pakiecie cyfry. Free było w nadawane przez Polsat ale Rada Radiofoni uznała że nie można retransmitować Publiczej Telewizji. Jak dodam jeszcze reklamy i narzędzie do wychwalania władzy to chyba nie mógłbym spać spokojnie gdybym zapłacił abonament. A paczki i listy to odbieram na polu na deszczu i niech mi któryś spróbuje się wślizgnąć. Witrówa jest a i siekiera się znajdzie.
Legalny_buntownik / .* / 2004-09-21 17:29
Apeluję: Wywalajmy telewizory! Zważcie: Nie apeluję tu o ŁAMANIE prawa (jakim byłoby niepłacenie tego haraczu).Apeluję o WYRZUCENIE odbiornika TV z domu. ONI mogą kazać nam płacić te daniny, ale my możemy legalnie - pozbyć sie odbiornika TV. Jakby wszyscy wywalili odbiotrniki TV z (jak ja), to TVP dostałaby za swoją "misję" należytą zapłatę. I wszystko LEGALNIE!
muszka / .* / 2004-09-15 17:06
A może inaczej. Mam pomysł stary jak świat.My chyba źle rozumiemy temat.Daninę za dostęp do nas, za ogłupianie ludzi nadawanymi idiotyzmami, za uczenie małolatów jak kraśc i .. wiecie co dalej.A przede wszystkim za odbieranie nam nadziei "że jutro będzie lepiej".Za to, że starsi, nie nadążający za czasami ludzie, muszą oględać podpaski przed kolacją i inne bzdury.MAŁO MACIE Z REKLAM, KTÓRE ZAKŁÓCAJĄ NAM ZDROWE MYŚLENIE.Niech nam za to płaci TVP - wszystkim - rejestr mają!
baba / .* / 2004-09-15 16:20
czy już wszyscy wiemy za co ten abonament i za jaką misję? za gwiazdorki kontrakt (100 000 zl miesięcznie) m. in Korzeniowskiego.z całym szcunkiem, bardzo lubię człowieka i poważam itp itd, ale telewizja jest publiczna i NIE MA pieniędzy na takie "misje". co to za misja - szef od sportu w tvp. te czlowiek nadałby sie bardziej w związku sportowym i tam "każde" pieniądze powinien zarabiać jeśli sklonuje sportowców na swoj wzór!!! ale w tvp? taką forsę dostają - ja sie pytam za co? o nie! never! no way! za moją kasę - never
Słuchacz / .* / 2004-09-14 19:25
Wydaje mi się, że wiem dlaczego tak się walczy o abonament. Myślę, że idzie na kolesiów, którzy robią dziennie po kilka audycji i nikt nie może się do tego przyczepić bo to jest rzecz niewymierna. Zawsze można powiedzieć, że są dobrzy albo spełniają "misję". Proszę zwrócić uwagę, że członkowie wszystkich zarządów są z nadania politycznego i w wieku uprawniającym do do bezpłatnej opieki pielęgniarskiej. Jakim cudem mogą oni tworzyć program na miarę dzisiejszych czasów. Oni myślą o emeryturze i o swoich zramolałych kumplach. Nie jestem miłośnikiem komercji ale uważam, że media publiczne w takim kształcie służące teraz do robienia kasy przez grono nieudaczników nadają się do eutanazji.
zmęczony / .* / 2004-09-13 09:39
A może tak niech wszystkie rozgłośnie i stacje telewizyjne zaczną płacić "publiczną daninę za dostęp do klienta", który zgodził się kupić za grube pieniądze odbiornik i wysłuchać lub obejrzeć bzurnych reklam tandetnych produktów i jeszcze bardziej tandetnych programów i filmów. dlaczego pieniądze z reklam np. przed wieczorynką tylko w wigilię są przeznaczone dla dzieci z domów dziecka. może tak codziennie przeznaczać te pieniądze na ten cel. a pieniądze z reklam przed "nadobreinazle" przeznaczyć na polskie szpitale, żeby w końcu wyglądały chociaż tak ładnie jak na filmie.
Radioman / .* / 2004-09-11 18:41
Jak widzę większość czytelników nawet po przeczytaniu powyższego reportażu , nadal nie wie za co mamy płacaić abonament. Jedni narzekają że za tak słabe filmy i programy nie będą płacić. Płacimy za dostęp a nie za PROGRAMY. Owy dostęp dostęp oznacza w praktyce "...sprawny technicznie (a więc w stanie umożliwiającym odbiór programu) radio lub telewizor..." koniec cytatu. Tak więc jeżeli mam w domu sprawny telewizor i nic nie oglądam a pzrykładowo tylko i wyłącznie swoje filmy z wakacji, to muszę płacić abonament. Przy okazji nasunęło mi się kilka pytań, może ktoś zna odpowiedź: czy Niemiec przebywający w Polsce na wakacjach i posiadający w samochodzie radio którego używa na cały regulator powinien zapłacić za dostęp? Czy ma się udać na najbliższą pocztę i założyć sobie książeczkę RTV? Drugie: skoro płacimy za dostęp to dlaczego te pieniądze idą tylko na utrzymanie TVP, która jest programem? Czy w takim wypadku nie powinniśmy płacić 50 abonamentów dla wszystkich których mamy w ofercie kablówki? To by dopiero było...
Jerzy 2 / .* / 2004-09-12 12:10
Oczywiście, że płacimy za dostęp. Tylko skuteczne ściąganie opłat może być tylko w przypadku platformy cyfrowej. Jesli abonent cyfrowy nie płaci wyłącza mu się dostęp i tyle. W analogu nikt nie zmusi nikogo do płacenia haraczu.
Marta / .* / 2004-09-11 17:14
Mogę płacić , jeśli dostanę towar zgodny z zakupem . Teraz mogę jedynieoglądać po raz enty filmy sprzed lat . Kiedyś , wiele lat temu , zadzwoniłam do telewizji z pytaniem o to ,kiedy Polska Telewizja wyemituje "Przeminęło z wiatrem" . Osoba dyżurująca przy telefonie odpowiedziała , że jest to niemożliwe , bo emisja tego filmu w polskiej TV pochłonie tyle pieniędzy , ile zakup praw do całorocznej emisji innych amerykańskich filmów . Nie dziwmy się , że ogłądamy starocie , gdyż przeleżałe na półkach filmy nic naszą telewizję nie kosztują. Jeśli mam płacić - zapłacę , jeśli będę mogła decydować . Po co mam płacić za kanał ,który chce TRWAĆ ,mimo wszystko lub inne z głupawymi programami "pod publiczkę''. A "gadające głowy" w programach publicystycznych przelewają z pustego w próżne . Mam dość codziennych kampanii wyborczych polityków itp., itd.
xxl / .* / 2004-09-11 14:02
Teraz jest w radio akcja aby firmy płaciły abonament. Firma w ktorej pracuję potrzebuje dużej ilości przenośnych magnetofonów z dobrymi głosnikami do prowadzenia zajęć językowych. Nie mozna kupić samego magnetofonu a tylko radiomagnetofon. I od kazdego nie używanego radia zapłacić abonament. To się chyba nazywa praktyka monopolistyczna?
marek / .* / 2004-09-14 23:09
płacisz tylko za sprawny odbiornik więc go popsuj
dorzki / .* / 2004-09-11 08:21
Ale za dostęp? ja za dostęp już zapłaciłem około 2000zł za "tani telewizor", a państwo dostało z tego całe 22% podatku. Może niech vat ze sprzedaży telewizorów zostanie bezpośrednio przekazany polskim mediom. Będzie sprawiedliwiej. Kto ma lepszy telewizor ten więcej płaci i opłaty wpłyną za każdy odbiornik zakupiony, a i ci najbiedniejsi przedsiębiorcy co z pieniędzy socjalnych kupią odbiorniki też w końcyu znajdą się na liście zasilających polskie media. poza tym dlaczego każdy ma płacić taki sam abonament, gdy np w regionie w którym mieszkam do tej pory nie jest dostępna telewizja regionalna? a kablówka u moich sąsiadów nadaje wprawdzie TVP3 ale z Warszawy, a nie jak powinno być z Wrocławia. Pomijam już fakt nadawania rozgłośni PR których jakość techniczna jest tragiczna. (chyba sobie kupię adapter, tylko że wzmacniacz mam zintegrowany z radioodbiornikiem to znów trzeba będzie płacić characz dla TVP iPR za słuchanie płyt analogowych. Żenada
Cezar / .* / 2004-09-10 11:56
Proponuję jeszcze powrót do dziesięciny( dla tych bardziej oczytanych to 1/10 czyli 10% dochodu a właściwie całorocznego zbioru razem np z łapówkami). Proponuję jednocześnie aby zadowolić obywatelskie poczucie pozytywnego myślenia przynajmniej Pana Kamyka aby ta dziesięcina przypadła sprawiedliwie i po równo dla pana prezydenta aby mógł inwestować w żonę, sld aby mogła sie zreformować, samoobronę - na ukończenie szkół przez jej przedstawicieli i samochód dla p. Beger oraz na odnowienie towarzystwa przyjażni polsko-radzieckiej(Do Pana Kamyka napisałem jescze przy okazji zwiedzania Teksasu )
B.W. / .* / 2004-09-10 11:53
Chore państwo, chore prawo, chory system podatkowy, zadufani i głupi politycy........pora umierać!!
Cezar / .* / 2004-09-10 12:01
Chyba ze śmiechu. Ja nie płacę i nie będę płacić bo mam Cyfrę+. A dwa razy za to samo płacic to jest złodziejstwo. Inna sprawa, że Cyfra, kablówki umywaja ręcę, zbierają swój haracz i nie robią żadnego lobbingu
Jakobin / .* / 2004-09-10 12:08
Proponuję zainteresować tym lobbingiem posła Jaskiernię, odwołując się ( oczywiście bezinteresownie ) do jego lewicowej wrazliwośći.
konformista / .* / 2004-09-10 10:22
Jasssne. Zrobmy z Polski Ameryke, gdzie wiekszosc oglada komercyjna papke i sadzi ze kultura polega na nienagannych obyczajach przy spozywaniu posilku w Burger Kingu, a historia to dzieje lokalnej druzyny bajsbolowej. No chyba ze nagle Polsat przerzuci sie z Baru na Salon literacki, bo podgladanie Frytki przestanie ciagnac ludzi i sponsorow. Coz, zyjemy wszak w epoce gennetycznych przelomow.
Artur / .* / 2004-09-14 14:48
Jasne. A publiczna telewizja to daje same wartościowe progrmy. Papka gorsza od tej ze stacji komercyjnych. Niech ktoś zdefiniuje tę słynną "misję publiczną". Filmy są głównie zagraniczne i to te najtańsze, czyli byle jakie albo chociaż stare i dobrze znane. Teatr telewizji, owszem, bywa ciekawy, ale za te pieniądze to można zrobić coś więcej niż jeden spektakl na tydzień. Muzyka praktycznie nie istnieje. Informacja to dziennik i transmisja obrad, która bawi, denerwuje lub usypia. Tak naprawdę to jedynie rozrywka jest strawna, może poza festiwalami. Ale ona w zasadzie ogranicza się do występów kabaretów w dwójce. Reasumując, publiczne media nie realizują żadnej "misji publicznej". Z mojego abonamentu, który zapłaciłem już do końca roku, żeby sie pozbyć kłopotu pamietania o comiesięcznych wpłatach, jedyny pozytek ma pani Waniek i jej koledzy. A żyjemy podobno w demokratycznym państwie prawa...
brt / .* / 2004-09-10 16:07
Drogi Konformisto.Nic nie musimy juz robic, przynajmienej w tej kwestii. W zamian za tzw abonament telewizja publiczna, w godzinach miedzy 17 a 21, nie oferuje przecietnemu obywatelowi nic bardziej "kulturalnego" i madrego niz komercyjne stacje. Słabo mi sie robi na widok amerykanskich serialikow, gal piosenki biesiadnej oraz innych programikow nie wiele rozniacych sie od przytoczonego przez Ciebie Baru. Szczerze powiedziawszy chcialbym miec mozliwosc "zaglosowania portfelem" i zerezygnowania z oferty , ktora mnie nie interesuje. Kultura pisana przez wieksze "k" jest mozliwa do obejrzenia w godzinach w ktorych ja tzw przecietny kowaliski klasc sie juz musze spac by rano wstac i zarobic chocby np na abonamencik.Kolejna kwestia jest to ze nie samym abonamentem nasza telewizja zyje. TVP jest jeszcze najwiekszym nadawca reklam, a dzieki roznym metodom finansowania moze pozwolic sobie na oferowania nizszych cen przy jednoczesnym osiaganiu wysokich przychodow ze sprzedazy czasu antenowego.Tak wiec podsumowujac TVP ma pieniadze na to by "robic kulture" ale ma to w nosi bo woli zarabiac pieniadze jak kazde inne przedsiebiorstwo. Nie mam nic przeciwko placeniu abonamentu jesli bede mogl obejrzec dobre filmy i programy o godzinie np. A jesli sie to Panom prezesom z woronicza nie podoba to niech sprzedaja nadal to co sprzedaja teraz ale nie za pieniadze obywateli tylko klientow.PS A wogole co to za pomysl ze jedno przedsiebiorstwo rozlicza naleznosci innego przedsiebiorstwa. Czy poczta polska ma wpisane w dzialanosc uslugi windykacyjne? A moze by tak za telefon zaczac regulowac naleznosci, powiedzmy, w kasach PKP? :-)
baba / .* / 2004-09-10 17:14
kasy PKP? bardzo dobry pomysł. a najlepiej jak konduktorzy będą spradzać bilety abonamentowe :-))poprzejmowałabym się listonoszami, ale nie będę ponieważ oni maja to gdzieś i nic nie będą sprawdzać - zresztą zgodnie z tą resztką rozumu co im została po spełnianiu wszystkich widzimisie jasnie panujących poczty polskiej. nie są do tego uprawnieni w żaden sposób i nawet z policjantem w swojej listonoszowej torbie nie wejdą do czyjegoś domu zanim ten policjant nie pokaże nakazu prokuratorskiego imiennego!!, że może dokonać przeszukania.TVP niech sie wypisze z mojego kabla bo nie mam życzenia ich oglądać - niech sie umawia z UPC albo inny Aster (plaster) i niech od nich ściąga abonament jak chce im wlepiś swoje cieniutkie programiki
Cezar / .* / 2004-09-10 19:36
Może niech policja sprawdza "daninę " na drogach razem z OC samochodu. Wtedy też dołożymy się do dwóch misji za jednym zamachem. Część na kolesiów Kwiatkowskiego twardo tkwiących w TVP a druga część na rodziny policjantów , którym budżet hojną ręką wypłaca głodowe pensje.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy