Forum Forum prawneCywilne

DAROWIZNA CZY TESTAMENT.

DAROWIZNA CZY TESTAMENT.

evita8b / 2010-09-14 04:27
Moja mama po swojej smierci chce mi zostawic mieszkanie wlasnosciowe. Jestem jedynym dzieckiem , mialem siostre ale zmarla rok temu .Po siostrze zostalo dwoje pelnoletnich dzieci.
Co dla mnie bedzie korzystniejsze darowizna czy spadek.?
Zaznaczam ,ze mieszkam w USA nie jestem zameldowany w tym mieszkaniu a chcialbym po smierci mamy je szybko sprzedac.
Czy jesli bedzie darowizna to czy musze byc obecny przy przepisywaniu mieszkania?.
wiwan / 2010-09-14 21:38
W tej sytuacji zdecydowanie darowizna. Po spadku musiałby Pan czekać pełne 5 lat, by sprzedać mieszkanie bez podatku dochodowego (obecnie 19%) lub zadeklarować (i zrealizować) spożytkowanie tego dochodu w ciągu 2 lat (obecnie) na własne cele mieszkaniowe zrealizowane w "państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej". Otrzymanie darowizny teraz rozpocznie już bieg tych 5 lat i zwiększy "szanse" ( to nieeleganckie ) na uniknięcie podatku przy sprzedaży mieszkania po śmierci mamy.
Dodatkowym argumentem jest to, że raczej nie ma co liczyć, że przyszłe uregulowania podatkowe będą korzystniejsze.
Na marginesie- te 5 lat liczy się od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie- czyli w skrajnych przypadkach sięga właściwie 6 lat.
Dodatkowo przy testamencie pojawiają się kwestie zachowku dla pominiętych w nim spadkobierców ustawowych. Co prawda wcześniejsza darowizna jest generalnie wliczana do masy spadkowej co zwiększa wymiar ewentualnego zachowku do wypłaty, ale po 10 latach od jej dokonania już się tego nie uwzględnia. to kolejny argument za tym, by czas 'już biegł'.

Darowizna tylko w formie notarialnej. Jest możliwe reprezentowanie przez pełnomocnika. Musi to być pełnomocnictwo szczególne, również notarialne (Pana podpis uwierzytelniony) dodatkowo musi być poświadczone za zgodność z prawem miejsca wystawienia przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny.

Najnowsze wpisy