Forum Forum podatkoweInne

darowizna w rodzinie

darowizna w rodzinie

beaciunia / 2012-05-23 12:44
Chciałabym kupić tacie samochód. Odkąd pamiętam zawsze mi pomagał, kosztem swoich zachcianek inwestował we mnie i teraz jak juz stanełam na nogi i stać mnie w końcu, chciałabym nmu sę odwdzięczyć i kupić samochód o jakim marzył. Jak to mam rozegrać? to będzie darowizna? tzreba odprowadzać podatek?
Wyświetlaj:
tańczący_z_fundami / 195.149.64.* / 2012-05-23 16:48
Jaki Polska to socjalistyczny kraj ! Jak można zastanawiać się nad podarowaniem swojemu ojcu czegokolwiek, ano w socjaliźmie można. Przecież może trzeba podatek naliczyć. Nawet nie można swojej własnej rzeczy dać komuś bo taka sferę też państwo reguluje, nie dziwne że Polacy zwiewają z tego kraju aż się kurzy !
Od siebie proponuje po prostu iść z ojcem do sprzedawcy i kupić ten samochód od razu na ojca a tylko samemu zapłacić. Żadna skarbówka tego nie sprawdzi czy sam zapłacił czy Ty za niego. Zawsze może powiedzieć że całe życie odkładał pod poduszkę kto to podważy ?
szklarek / 2012-05-23 19:15
Już i "w podatkach" trollujesz...

Załóż blog, albo partię, barykadę, doprowadź do zmiany prawa, ale ludzi do łamania prawa obowiązującego publicznie nie namawiaj. Sam zaproponowałeś postępowanie rodem z głębokiego socjalizmu- 'dymanie' państwa.

Czy gotówkowa, czy rzeczowa - będzie to darowizna. Ustawa o podatku od spadków i darowizn, jasno się wypowiada, co temu podatkowi podlega i jakie są warunki z podatku tego zwolnienia.

Tyle.
tańczący_z_fundami / 195.149.64.* / 2012-05-24 13:35
przestań trolować, Tusk ci płaci czy co ? postępowanie jest adekwatne do ustroju, jak mamy socjalizm to tak trzeba, czy o Polakach uciekających za granicę z tego bagna tez określisz jako "dymających państwo" bo uciekają i nie płacą tu podatków ?
belladonna / 2012-05-23 20:17 / Tysiącznik profesjonalny
ja dodam tylko tyle, że jak ojciec będzie nabywcą (umowa kupna) to i tak płaci 2%.... a i jeszcze dodatkowo może się pojawić temat nieujawnionych źródeł... tylko po co? skoro córka z dochodami kupi (ona płaci 2% nie ojciec), a tato obdarowany nie zapłaci, jedynie w terminie trzeba złożyć SD-Z2 :)
samotna44 / 2012-05-23 14:34
jeśli spisze Pani normalną umowę pzrekazania darowiznę członkowi rodziny, to jest Pani zwolniona z podatku od tej darowizny, jako że cżłonkowie rodziny mają specjalne ulgi
belladonna / 2012-05-23 16:07 / Tysiącznik profesjonalny
Podatki płaci obdarowany, a nie darczyńca. Darujesz samochód tacie bez udziału notariusza (ten potrzebny do nieruchomości), a tato do 6 miesięcy od darowizny musi złożyć w US SD-Z2 (on jest jako obdarowany wstępny) do 6 miesięcy od otrzymania darowizny.
Ustawa spadki i darowizny:
"Art. 4a.1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1)zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz"

i nie ma znaczenia czy samochód kosztuje 50, czy 200 tyś., podatku nie będzie:)

SD-Z2 wygląda tak:
http://mofnet.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/2007_pl/sd-z2_.pdf

Tylko jak to będzie samochód używany kupiony na umowę kupna (nie FV)pamiętaj, że do 14 dni od zakupu Ty płacisz 2% od wartości rynkowej (PCC-3 trzeba złożyć w US) :)

Najnowsze wpisy